سرعت هواپیمای کره‌ای برای فرود 'بسیار کم' بوده است

Image caption لاشه بوئینگ ۷۷۷ کره‌ای در فرودگاه سان‌فرانسیسکو

کارشناسان آمریکایی می‌گویند سرعت بوئینگ ۷۷۷ شرکت کره‌ای آسیانا که شنبه در فرودگاه سان‌فرانسیسکو سقوط کرد "بسیار کمتر" از آن بوده که برای فرود مناسب باشد و خلبان قصد داشته پس از اوج گرفتن، آماده فرود مناسب شود.

به گفته این کارشناسان خلبان ۱.۵ ثانیه پیش از سقوط درخواست کرده بود تا دوباره اوج بگیرد و یک "دور دیگر" پیش از فرود بزند.

هواپیما که ۳۰۷ مسافر داشت روز شنبه پیش از موقع در باند فرودگاه سان فرانسیسکو به زمین نشست و دم آن به یک موج‌شکن برخورد کرد و کنده شد.

مسافران و خدمه هواپیما با استفاده از سرسره‌های اضطراری هواپیما را که آتش گرفت تخلیه کردند.

شرکت کره‌ای آسیانا تایید کرده دو دختر نوجوان چینی که عقب هواپیما نشسته بودند در این حادثه جان باخته‌اند.

پزشک قانونی سان فرانسیسکو در حال بررسی این احتمال است که علت مرگ یکی از این دو دختر این بوده که یک خودروی امدادی او را در باند فرودگاه زیر گرفته است.

دبورا هرسمن رئیس هیات‌مدیره انجمن ایمنی حمل‌ونقل آمریکا دیروز در کنفرانس خبری گفت سرعت هواپیما در حین فرود بسیار کمتر از ۲۵۴ کیلومتر در ساعت بوده است.

به گفته خانم هرسمن بررسی مکالمات کابین خلبان و اطلاعات پرواز نشان می‌دهد که تقریبا دو ثانیه پیش از برخورد هواپیما با زمین، از خلبان خواسته شده بوده سرعت را افزایش دهد و خلبان هم بجای درخواست فرود درخواست کرده بوده یک دور دیگر بزند.

خانم هرسمن تاکید کرد بحث بر سر چند کیلومتر در ساعت نیست و سرعت هواپیما به "میزان قابل ملاحظه ای کمتر" از آن بوده که باید باشد.

Image caption والدین سوگوار یکی از دو قربانی سقوط هواپیما

او گفت دلایل مختلفی می‌توانند باعث این وضعیت شده باشند و "هر احتمالی ممکن است" و "هنوز خیلی زود است گزینه‌ای کنار گذاشته شود."

اکنون مشخص شده خلبان هواپیما با آنکه تجربه ده هزار ساعت پرواز داشته اما فقط ۴۳ ساعت با این نوع بوئینگ ۷۷۷ پرواز کرده بوده است.

اما یون یونگ دو، رئیس شرکت هواپیمایی آسیانا درکنفرانسی خبری در سئول گفت"موتور هواپیما و یا نقص فنی دلیل این سانحه نبوده است."

رئیس شرکت هواپیمایی آسیانا ضمن منتفی ندانستن خطای انسانی گفت خلبان‌ها باتجربه بوده‌اند.

بجز دو نفری که در زمان حادثه کشته شدند، ۱۸۱ نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند که بیشتر آنها جراحات های جزئی داشتند اما به گفته سخنگوی بیمارستان عمومی سان‌فرانسیسیکو حال پنج نفر وخیم است و پانزده نفر هم هنوز بهوش نیامده‌اند.

یکی از مسافران به بی بی سی گفته "همه چیز بسیار سریع اتفاق افتاد و کسی نگران چیزی نبود."

به گفته یکی دیگر از مسافران، هواپیما در لحظه فرود "خارج از کنترل" به نظر می‌رسید و "مسافران بعد از اینکه صدای بلندی شنیدند دیدند هواپیما در دود و ابر فرو رفته است."

"با این حال مسافران آرامش خود را سریع پیدا کردند و به نوبت و بدون هجوم آوردن از هواپیما خارج شدند."

مطالب مرتبط