برزیل درباره 'جاسوسی' آمریکا از شهروندانش توضیح خواست

برزیل از دولت آمریکا درباره خبرهای مبنی بر نظارت سازمان اطلاعاتی این کشور بر میلیون‌ها ایمیل و تماس تلفنی شهروندانش توضیح خواسته است.

روزنامه "او گلوبو" در برزیل روز شنبه خبری در این زمینه منتشر کرد.

گفته شده ادوراد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی آمریکا، این اطلاعات را در اختیار روزنامه گلوبو قرار داده است.

ادوارد اسنودن پیشتر جزییاتی درباره گردآوری اطلاعات از سوی سازمان امنیت ملی آمریکا منتشر کرده بود.

وی اکنون فراری بوده و از چند کشور درخواست پناهندگی کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه گلوبو، با اینکه روابط برزیل و آمریکا مناسب است، اما برزیل در میان کشورهایی بوده که آمریکا بیشترین میزان نظارت را بر ایمیل‌ها و تلفن‌های شهروندان آن انجام می داده است.

در گزارش آمده: "مشخص نیست چه تعداد کاربر و یا شرکت در برزیل نظارت می‌شدند، اما واضح است که مقدار زیادی اطلاعات به طور مرتب گردآوری شده است. برزیل در کنار کشورهایی چون چین، روسیه، ایران و پاکستان، در صدر جاسوسی مکالمات تلفنی و اطلاعات در لیست سازمان امنیت ملی آمریکا قرار داشته است."

آنتونیو پاتریوتا، وزیر خارجه برزیل گفت کشورش درباره این گزارش‌ها "نگران" است.

در پی انتشار این گزارش، دیلما روسف، رییس جمهوری برزیل، روز یکشنبه اعضای کابینه خود را فراخوانده و جلسه ای فوری تشکیل داد.

وزیر خارجه برزیل در یک جلسه ادبی بین المللی در نزدیکی شهر ریو د ژانیرو شرکت کرده بود، اما عصر یکشنبه خبرنگاران را دعوت کرده و بیانیه ای را در این باره خواند.

در این بیانیه آمده است: "دولت برزیل از طریق سفارت آمریکا در برزیل و همچنین سفارت برزیل در واشنگتن، از دولت آمریکا توضیح خواسته است."

آقای پاتریوتا گفت از سازمان ملل متحد خواهد خواست تا قوانینی وضع کند که "از موارد سوء استفاده جلوگیری کرده و حریم شخصی کاربران اینترنتی را حفاظت کند."

پائولو برناردو، وزیر ارتباطات برزیل گفت پلیس فدرال به همراه سازمان مخابرات این کشور تحقیقی را انجام خواهند داد تا مشخص شود آیا شرکت‌های خدمات اینترنتی داخل کشور در این موضوع دست داشته اند یا خیر.

وی گفت: "اگر این شرکت‌ها دست داشته باشند، قوانین را زیر پا گذاشته و علیه قانون اساسی کشور که از حقوق حریم خصوصی دفاع می‌کند، عمل کرده اند. اما این نظارت‌ها احتمالا از کابل‌های زیر دریا و یا ماهواره‌ها انجام می‌گرفته اند. اغلب کابل‌هایی که برای ارتباطات بین المللی استفاده می‌شوند، از طریق آمریکا ارائه می شوند."

این گزارش در زمان حساسی در روابط آمریکا و کشورهای آمریکای لاتین منتشر می‌شود.

روز سه‌شنبه هواپیمای حاوی رییس جمهوری بولیوی، از ورود به محدوده هوایی فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال منع شد.

آقای ایوو مورالس، رییس جمهوری بولیوی که از سفری به روسیه بازمی گشت، ۱۳ ساعت در وین منتظر ماند تا اجازه پرواز به کشورش را دریافت کند.

مقام‌های فرانسه از وی عذرخواهی کرده و "اطلاعات ضد و نقیض" درباره وجود ادوراد اسنودن در این پرواز را دلیل ممنوعیت اعلام کردند.

اما آقای مورالس و دیگر سران کشورهای آمریکای لاتین نسبت به این موضوع به شدت واکنش نشان دادند.

دیلما روسف در بیانیه ای گفت رفتار شرم آوری که با آقای مورالس شد نه فقط توهین به بولیوی، بلکه اهانت به کل آمریکای لاتین بوده است.

بولیوی، ونزوئلا و نیکاراگوئه برای اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن اعلام آمادگی کرده اند.

گفته می‌شود آقای اسنودن در فرودگاهی در روسیه به سر می‌برد.

مطالب مرتبط