انتقاد از 'سهل‌انگاری و بی‌کفایتی' دولت پاکستان در ماجرای بن‌لادن

یک گزارش دولتی در پاکستان "سهل انگاری و بی‌کفایتی در دولت" را دلایلی دانسته که باعث شد اسامه بن لادن نزدیک به ده سال در کشور، بدون اینکه شناسایی شود، زندگی کند.

نسخه ای از این گزارش که خبرگزاری الجزیره منتشر کرده است، دستور کشتن بن لادن توسط باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا را یک "عمل جنایتکارانه" دانسته است.

این گزارش جزییاتی را نیز درباره نحوه زندگی اسامه بن لادن در اقامتگاهش در ابیت آباد پاکستان فاش کرده است.

اسامه بن لادن در ماه مه سال ۲۰۱۱ توسط نیروهای آمریکایی در اقامتگاهش در ابیت آباد پاکستان کشته شد.

دولت پاکستان قبلا شبهه‌های آمریکا را درباره حضور بن لادن در ابیت آباد رد کرده بود و کشف و کشتن او در خاک پاکستان، روابط دو کشور را با تنش روبرو کرد.

'عملیات آمریکا، شرم آور برای پاکستان'

مدتی کوتاه پس از عملیات نیروهای آمریکایی، پارلمان پاکستان دستور داد یک تحقیق مستقل به نام "کمیسیون ابیت آباد" تشکیل شود.

هدف از این تحقیق این بود که مشخص شود اینکه بن لادن توانسته در این مدت در پاکستان زندگی کند از بی کفایتی دولت پاکستان بوده و یا نتیجه همکاری پاکستان با گروه القاعده.

همچنین قرار شد که دلایلی که باعث شد سازمان اطلاعات پاکستان از فعالیت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در کشور بی‌خبر باشد را معین کند.

پاکستان از اینکه آمریکا بدون اطلاع قبلی برنامه قتل بن لادن را اجرا کرد، خشمگین شد و آنرا "شرم آور برای مردم پاکستان" دانسته بود.

در این گزارش از مقام‌های دولتی و امنیتی پاکستان به شدت انتقاد شده و گفته شده "تقریبا در تمامی سطوح دولت بی‌تفاوتی و بی‌کفایتی قابل توجهی" وجود دارد.

Image caption گفته شده دست‌کم بیست و پنج نفر در اقامتگاه اسامه بن لادن در ابیت آباد زندگی می‌کردند

در گزارش آمده که علی‌رغم اینکه شواهدی پیدا نشده که نشانگر همکاری پاکستان با القاعده باشد، در عین حال نمی‌توان "احتمال چشم پوشی‌هایی را درون و خارج از دولت نادیده گرفت."

این گزارش از حمله نیروی تفنگداران آمریکایی به اقامتگاه بن لادن انتقاد کرده و آنرا یک "اعلام جنگ" دانسته است.

همچنین از عملکرد دولت پاکستان در این مورد، به عنوان یک "آبروریزی بزرگ" یاد کرده است.

مقام‌های پاکستانی گفته اند که جت‌های این کشور برای حمله به هلیکوپترهای آمریکایی گسیل شدند، اما دیگر دیر شده بود.

بیش از ۲۰۰ شاهد عینی، از جمله مقام‌های ارشد نظامی و غیرنظامی برای تهیه این گزارش مصاحبه شدند.

سه همسر بن لادن نیز، پیش از اینکه به عربستان بازگردانده شوند، برای گزارش مصاحبه شدند.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید شش ماه است که دولت پاکستان این گزارش را در اختیار دارد، اما مراقب بود که درز نکند.

کلاه گاوچران‌ها

در نسخه ای از این گزارش که به دست شبکه الجزیره رسیده، زندگی روزمره اسامه بن لادن، پس از فرار از افغانستان در سال ۲۰۱۱ میلادی به تصویر کشیده شده است.

گفته شده وی در بهار یا تابستان سال ۲۰۰۲ میلادی به پاکستان رسیده و در مناطقی چون وزیرستان، باجور، پیشاور، سوات و هری پور زندگی کرده است.

وی در نهایت در سال ۲۰۰۵ میلادی در ابیت آباد مستقر می‌شود.

بنا به گزارش، بن لادن و اطرافیانش "بسیار کم از خانه خارج شده و ساده زیست بودند. آنها هرگز در انظار عمومی ظاهر نمی‌شدند."

به نقل از بیوه‌های بن لادن آمده که او درون اقامتگاه، برای اینکه شناسایی نشود، کلاه گاوچران‌ها "Cowboy" به سر می‌گذاشته است.

در ادامه گزارش آمده، طی شش سال، این اقامتگاه مرموز، توجه نیروهای اطلاعاتی پاکستان را به خود جلب نکرد.

در نهایت، نویسندگان گزارش معتقدند: "اینکه چطور همسایگان، نیروهای پلیس، امنیتی و اطلاعاتی نسبت به بزرگی، شکل عجیب، سیم‌های خاردار و نبود رفت و آمد از این اقامتگاه مشکوک نشدند، باورنکردنی است."

جواد اقبال، رییس هیئت تحقیقی درباره درز گزارش به برنامه تلویزیونی پاکستان گفت که گزارش "بر فرضیات پایه گذاری شده" و هیچ یک از بیش از ۱۰۰ موردی که هیئت در یافته‌هایش توصیه کرده بود را شامل نمی‌شود.

مطالب مرتبط