یکی از احزاب کلیدی مراکش از دولت کنار کشید

Image caption کابینه مراکش که در اختیار اسلام‌گرایان است، پس از بالاگرفتن اعتراض‌ها تشکیل شد

یکی از احزاب کلیدی مراکش از دولت این کشور که در اختیار اسلام‌گرایان است، کنار کشیده است. آنان درباره قطع یارانه‌ها و برنامه اقتصادی با دولت اختلاف نظر دارند.

حزب "استقلال" که یک حزب سکولار با گرایش راست میانه‌رو است، اعلام کرده که ۵ وزیر از ۶ وزیرش از کابینه مراکش استعفا داده‌اند.

پس از حزب اسلام‌گرای میانه‌رو "عدالت و توسعه" که در انتخابات اواخر سال ۲۰۱۱ پیروز شد، حزب استقلال دومین حزب عمده پارلمان مراکش است.

اکنون با کناره‌گیری حزب استقلال از دولت مراکش، حزب عدالت و توسعه یا باید ائتلاف تازه‌ای شکل دهد و یا انتخابات زودهنگام برگزار کند.

تحلیلگران می‌گویند احتمال این که حزب اسلام‌گرای حاکم بتواند ائتلاف تازه‌ای برای دولت مراکش شکل دهد، بیشتر است.

عادل بن‌حمزه، سخنگوی حزب استقلال، روز سه‌شنبه ۹ ژوئیه با اعلام کناره‌گیری این حزب از دولت مراکش، عبد الاله بنکیران، نخست‌وزیر این کشور را متهم کرد "بیش از آن که رئیس دولت باشد و همه مردم را نمایندگی کند، طوری رفتار می‌کند که گویی رهبر یک حزب است".

حزب استقلال که وزارت اقتصاد را هم در دست داشت، از برنامه دولت برای حذف حدود یک‌پنجم از یارانه‌های کالاهای اساسی به بهای بیش از ۶ میلیاد دلار انتقاد کرده است.

این برنامه قرار است در پایان ماه رمضان یعنی یک ماه دیگر آغاز شود.

فشار صندوق بین‌المللی پول

Image caption رهبر حزب سکولار گفته امیدوار است بر سر رهبر حزب اسلام‌گرا همان بیاید که "بر سر برادرش محمد مرسی آمد"‏

با الهام از قیام‌های "بهار عربی" در سال ۲۰۱۱، اعتراض‌هایی به بیکاری و هزینه زندگی در مراکش بالا گرفت. پس از آن پادشاه مراکش، قانون اساسی این کشور را تغییر داد و انتخابات آزاد برگزار کرد.

از آن زمان دولت این کشور، دستمزد کارگران و مستمری بازنشستگان را افزایش داده و بودجه بیشتری صرف یارانه‌ها کرده است.

با این حال دولت مراکش اخیرا از جانب صندوق بین‌المللی پول که ۶.۲ میلیارد دلار به این کشور اعتبار داده، زیر فشار بوده تا از هزینه‌هایش بکاهد و تا سال ۲۰۱۷ میلادی کسری بودجه خود را از ۷.۱ درصد به ۳ درصد برساند.

آقای بن‌حمزه، سخنگوی حزب استقلال، گفته است: "حزب عدالت و توسعه می‌خواهد قیمت‌ها را افزایش دهد و به فقرا لطمه بزند. در حالی که ما ترجیح می‌دهیم میلیاردها پول که در اختیار دلالانی است که واردات را در دست دارند."

مراکش همه نیاز خود به نفت، گاز و زغال‌سنگ را وارد می‌کند و به صادرات شکر و گندم اتکا دارد.

آقای بنکیران، نخست‌وزیر مراکش، گفته است که صندوق بین‌المللی پول ماه گذشته از دولت این کشور انتقاد کرده که در اجرای اصلاحات اقتصادی، کُند عمل می‌کند.

بحران سیاسی در مراکش کمتر از یک هفته بعد از آن شکل گرفته است که محمد مرسی، رئیس‌جمهور اسلام‌گرای مصر، توسط ارتش آن کشور برکنار شد.

حزب عدالت و توسعه از آقای مرسی و اخوان‌المسلمین حمایت کرده است.

در همین حال از حمید شباط، رهبر حزب استقلال، نقل‌قول شده که گفته امیدوار است بر سر رهبر حزب اسلام‌گرا همان بیاید که بر سر برادرش محمد مرسی آمد".

مطالب مرتبط