روسیه: مخالفان بشار اسد از گاز شیمیایی استفاده کرده‌اند

Image caption روسیه می‌گوید دلایل کافی وجود دارد که نیروهای مسلح مخالف از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند

دولت روسیه می‌گوید شواهدی دارد که نشان می‌دهد در حمله به روستایی در شمال سوریه، گاز شیمیایی سارین استفاده شده است و به احتمال زیاد، این حمله را شورشیان صورت داده‌اند.

روز دوشنبه ۹ ژوئیه، ویتالی چورکین، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد، به گزارشگران گفت این یافته‌ها، نتیجه تحقیقات مستقلی به درخواست حکومت سوریه بوده است.

حکومت بشار اسد و شورشیانی که علیه آن می‌جنگند، یکدیگر را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم می‌کنند.

حمله مورد اشاره روسیه، روز ۱۹ مارس گذشته به روستای خان‌العسل در حوالی حلب صورت گرفت و دست‌کم ۲۷ کشته و مجروح باقی گذاشت.

گاز اعصاب سارین، ۲۰ برابر کشنده‌تر از سیانور است و به خاطر آن که بی‌بود، بی‌مزه و بی‌رنگ است، تشخیص آن ناممکن است.

'دلایل کافی از دست‌داشتن شورشیان'

به گفته سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، کارشناسان این کشور از محل اصابت موشک بازدید و نمونه‌برداری کرده‌اند و این نمونه‌ها در یک آزمایشگاه روسیه که مورد تایید سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است، بررسی شده‌اند.

آقای چورکین گفته که طبق این یافته‌ها، ماده شیمیایی با موشک "بشائر ۳" پرتاب شده است. این موشک، ساخته گروه نظامی بشائر النصر، از گروه‌های شورشی مرتبط با "ارتش آزاد سوریه" است.

Image caption گاز اعصاب سارین، ۲۰ برابر کشنده‌تر از سیانور است

به گفته روسیه، مهمات استفاده‌شده در حمله به خان‌العسل، به طور صنعتی تولید نشده بودند و موشک پرتابی هم در اصل برای گاز شیمیایی ساخته نشده است.

به همین خاطر "دلایل کافی برای این وجود دارد که قبول کنیم نیروهای مسلح مخالف بوده‌اند که این سلاح شیمیایی را در خان‌العسل استفاده کرده‌اند."

ویتالی چورکین گفته است که این گزارش به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم ارائه شده است. پیش‌تر سخنگوی آقای بان گفته بود "همه ادعاهای موثق را به طور جدی بررسی می‌کند".

درخواست برای بازدید کارشناسان از سوریه

در ماه گذشته میلادی، کمیته مستقل تحقیقات بین‌المللی، وابسته به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت نشانه‌های مستند وجود دارد که همچون سه حمله دیگر، "مقادیر محدودی از مواد شیمیایی کشنده" در خان‌العسل استفاده شده است.

گزارش این کمیته در عین حال اضافه کرده بود: " تشخیص دقیق ماده شیمیایی استفاده‌شده، روش پرتاب و همین‌طور شلیک‌کننده آن ممکن نیست."

کمیته مستقل تحقیقات بین‌المللی همچنین از مقامات سوریه خواست اجازه دهند گروهی از کارشناسان سلاح شیمیایی از طرف سازمان ملل متحد وارد این کشور شود.

به خاطر اختلاف درباره دسترسی به مناطقی که بریتانیا و فرانسه هم خواستار تحقیقات در آنها شده‌اند، دمشق تاکنون این درخواست بازرسی را نپذیرفته است.

بریتانیا و فرانسه در ماه مارس گذشته نامه‌هایی به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشتند که جزئیاتی از مدارک مبتنی بر مصاحبه با شاهدان عینی و نمونه‌برداری از خاک را ارائه می‌داد.

گزارش‌های بریتانیا و فرانسه می‌گویند در موارد متعددی در درگیری‌های سوریه، از جمله در خان‌العسل، سلاح شیمیایی استفاده شده است.

در ماه ژوئن ایالات متحده هم گفت که نهادهای اطلاعاتی‌اش معتقدند نیروهای دولتی سوریه "در مقیاس کوچک و در موارد متعدد در سال گذشته" از سلاح شیمیایی از جمله سارین علیه مخالفان استفاده کرده‌اند.

مطالب مرتبط