انتقاد جمهوری‌خواهان از ارزیابی دولت اوباما درباره نفوذ ایران در آمریکای لاتین

Image caption دادستان پرونده انفجار آمیا که ایران را به نفوذ و خرابکاری در آمریکای لاتین متهم کرده، از حضور در این جلسه منع شده بود

گروهی از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان ایالات متحده از گزارش اخیر وزارت امور خارجه این کشور که نفوذ ایران را در آمریکای لاتین رو به افول خوانده است، انتقاد کرده‌اند.

اعضای یکی از کمیته‌های فرعی کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از این گزارش، افزایش حضور ایران در نیم‌کره غربی را نگران‌کننده دانسته‌اند.

این کمیته همچنین از اقدام دولت آرژانتین در ممانعت از حضور آلبرتو نیسمان، دادستان ویژه پرونده انفجار در مقر انجمن همیاری یهودیان آرژانتین، موسوم به آمیا، در جلسه روز سه‌شنبه ۹ ژوئیه انتقاد کرد.

جف دانکن، رئیس جمهوری‌خواه کمیته فرعی بازرسی و مدیریت کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا، در سخنانی گفت که سازمان‌های اطلاعاتی از افزایش فعالیت ایران در نیم‌کره غربی صحبت می‌کنند ولی وزارت امور خارجه ایالات متحده خلاف این موضوع را عنوان کرده است.

آقای دانکن گفت: "در حالی که ایران به طور علنی اعلام کرده که گسترش همه‌جانبه روابط با آمریکای لاتین از اولویت‌های سیاسی خارجی این کشور است، باعث نگرانی است که دولت اوباما حاضر نیست حضور ایران در نزدیکی مرزهایمان را تهدیدی برای ایالات متحده فرض کند."

بر اساس گزارشی که وزارت امور خارجه آمریکا در پایان ماه ژوئن تسلیم کنگره آمریکا کرد، ایران در حال حاضر از هیچ گروه تروریستی فعالی در نیم‌کره غربی حمایت نمی‌کند.

بر این اساس، نشانه‌ای که بیانگر تهدید آنی ایران در این منطقه است، وجود ندارد.

دولت ایالات متحده بر اساس "قانون مقابله با ایران در نیم‌کره غربی" که سال گذشته به تصویب رسید، موظف است به کنگره درباره وضع حضور این کشور در آمریکای لاتین گزارش دهد.

حوزه نفوذ

Image caption برخی از تحلیلگران انتظار دارند نفوذ ایران در آمریکای لاتین به علت مرگ هوگو چاوز رو به افول برود

نمایندگان و کارشناسان حاضر در جلسه مجلس نمایندگان با رد گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده، بر افزایش فعالیت‌ها و نفوذ ایران در آمریکای لاتین تاکید کردند.

به گفته آنها تعداد سفارتخانه‌های ایران در آمریکای لاتین از ۵ عدد در سال ۲۰۰۵ به ۱۱ عدد رسیده و ۱۷ مرکز فرهنگی این کشور نیز در نیم‌کره غربی فعالیت می‌کند.

از سوی دیگر، شرکت‌کنندگان در این جلسه از افزایش مراودات تجاری و اقتصادی ایران با آمریکای لاتین ابراز نگرانی کردند و ارتباطات این کشور با بانک‌های منطقه را عاملی برای فراز از تحریم‌های ایالات متحده عنوان کردند.

به گفته ایلان برمان، تحلیلگر شورای روابط خارجی آمریکا، افزایش حضور ایران در نیم‌کره غربی از نتایج افزایش فشار غرب برای تشدید انزوای این کشور است.

آقای برمان گفت که محیط مساعد سیاسی و فرهنگی در آمریکای لاتین به افزایش حضور ایران کمک کرده است.

به گفته او، یکی از راه‌های افزایش حضور ایران در منطقه، راه‌اندازی شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای هیسپان‌تی‌وی است که به زبان اسپانیایی برنامه پخش می‌کند.

بلیز میزتال، از تحلیلگران ارشد مرکز سیاستگذاری فراحزبی، در این جلسه گفت ایران در پی افزایش توانایی‌های استراتژیک خود در آمریکای لاتین است.

آقای میزتال پیش‌بینی کرد که نفوذ ایران در آمریکای لاتین به علت مرگ هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری سابق ونزوئلا و متحد نزدیک محمود احمدی‌نژاد و مشکلات عدیده اقتصادی کشورهای منطقه به تدریج رو به افول برود.

داگلاس فرح، روزنامه‌نگار سابق واشنگتن‌پست در آمریکای لاتین نیز از دیگر سخنرانان جلسه کمیسیون امنیت داخلی بود.

به گفته آقای فرح، ایران علاوه بر حکومت‌ها، از سازمان‌های غیردولتی مانند حزب‌الله لبنان و شورشیان فارک در کلمبیا برای پیشبرد اهداف خود در آمریکای لاتین استفاده کرده است.

شرکت‌کنندگان در این جلسه همچنین درباره افزایش شهروندان ایرانی که تابعیت کشورهای آمریکای لاتین را دریافت کرده‌اند، هشدار دادند.

به گفته آنها، شهروندان ایرانی دارای تابعیت دوگانه می‌توانند با سهولت بیشتری به آمریکا سفر کنند.

غیبت شاهد اصلی

Image caption ایران همواره دست‌داشتن در انفجار مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ را رد کرده است

یکی از پنج مهمانی که به جلسه کنگره برای بررسی نقش ایران در آمریکای لاتین دعوت شده بود، آلبرتو نیسمان، دادستان ویژه پرونده آمیا بود.

آقای نیسمان به تازگی در گزارشی ۵۰۰ صفحه ای ایران را متهم کرده که در سال ۲۰۰۷ در صدد منفجر‌کردن فرودگاه جان اف کندی نیویورک بوده است.

در حالی که صندلی اختصاص‌یافته به آقای نیسمان خالی بود، مایکل مک کال، رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان اقدام دولت آرژانتین در ممانعت از سفر او به آمریکا را توهینی به کنگره دانست.

آقای مک کال گفت: "خواستم به این جلسه بیایم تا نارضایتی خود را از توانایی حکومت ایران برای ساکت‌کردن دادستان ویژه پرونده آمیا از طریق دادستان کل آرژانتین و مراجع بالاتر در این کشور اعلام کنم."

به گفته آقای مک کال، آقای نیسمان قرار بود در این جلسه درباره گسترش حضور نفوذ ایران در آمریکای لاتین صحبت کند.

آقای نیسمان ایران را به تشکیل یک شبکه تروریستی در سراسر آمریکای لاتین متهم کرده است.

ایران خود را همواره قربانی تروریسم دانسته و دست‌داشتن در این گونه عملیات، از جمله حادثه انفجار در مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ را رد کرده است.

علی فلاحیان، از وزرای اطلاعات پیشین ایران، محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران، احمد وحیدی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه و وزیر دفاع دولت محمود احمدی‌نژاد از جمله کسانی هستند که از سوی دادستان پرونده آمیا به دست‌داشتن در این حادثه متهم شده‌اند.

مطالب مرتبط