سخنگوی اخوان المسلمین: محمد مرسی باید به قدرت بازگردد

جهاد حداد

جهاد حداد، سخنگوی گروه اخوان المسلمین مصر در مصاحبه‌ای با حسیب عمار، خبرنگار بخش فارسی بی‌بی‌سی در مصر، دیدگاه‌های این گروه را در مورد تحولات اخیر مصر و چشم انداز سیاسی این کشور ابراز داشته است.

او گفته است که تا زمانی که محمد مرسی به قدرت باز نگردد، اخوان المسلمین به هیچ مصالحه‌ای تن در نخواهد داد. متن مصاحبه به شرح زیر است:

در مورد قانون اساسی موقت که عدلی منصور، رئیس جمهوری موقت مصر از آن سخن گفته چه نظری دارید؟

حداد: عدلی منصور به عنوان رئیس جمهوری در برابر وزیر دفاع ادای سوگند کرده است، اینجا نهادی قانونی وجود ندارد، قانون اساسی و مشروعیتی نیست و نمی‌توان بر اساس آنچه فعلا وجود دارد، دولتی تشکیل داد و در محاکم قضایی، چه داخلی چه بین‌المللی، از این وضعیت دفاع کرد؟

این به آن معنا است که شما با دولت آقای منصور همکاری نمی‌کنید؟

حداد: عدلی منصور کسی است که سوار بر تانک به صحنه آورده شده تا رهبری دولتی را در دست بگیرد که اصلا وجود ندارد. هیچ چیزی وجود ندارد که ما بر سر آن گفتگو کنیم. او نماینده هیچ کسی نیست. نماینده مردم مصر،‌ محمد مرسی رئيس جمهوری منتخب مصر است که در یک انتخابات دمکراتیک انتخاب شده. هر کس که می خواهد مذاکره کند،‌ باید با او مذاکره کند.

پس اگر از شما دعوت شود در دولت شرکت کنید و در قدرت شریک شوید،‌ این دعوت را نمی‌پذیرید؟

حداد: قدرت برای ما مهم نیست. آنچه برای ما مهم است، استنفاده از شیوه‌های دمکراتیک است تا صدای مردم شنیده و از مردم نمایندگی شود. اگر ما از همین طریق، یعنی از راه صندوق‌های رای و انتخابات از قدرت کنار زده شویم،‌ با کمال رضایت از انتخاب و اراده مردم استقبال می‌کنیم، نه اینکه تانک‌های ارتش و گروه‌های سیاسی زور گو که با رژیم سابق متحد شده‌اند،‌ ما را از قدرت کنار برنند.

با این حساب راه حلی که شما پیشنهاد می‌کنید،‌ چیست؟

حداد: رئيس جمهور [محمد مرسی] باید به قدرت برگردد و با او به‌ عنوان نماینده مردم در یک فضای باز گفتگو شود. این رئيس جمهور هر تصمیمی که بگیرد و هر نرمشی که نشان دهد،‌ ما آن را قبول می‌کنیم، ولو اینکه با برگزاری انتخابات زود هنگام و اصلاح قانون اساسی موافقت کند. همه چیز بر سر میز مذاکره قابل بررسی است. اما این همه باید آزادانه و با شیوه‌های دمکراتیک انجام شود. شما دو راه در پیش رو دارید،‌ یا با نماینده مردم و رئیس جمهوری منتخب شان وارد گفتگو شوید و یا با هم به سوی انتخابات پارلمانی بروید. با آرای تظاهر کنندگانی که روز ۳۰ ژوئن علیه محمد مرسی به خیابان ها ریختند، می توانید کرسی‌های پارلمان را از آن خود کنید، در چنین صورتی هم می‌توانید قانون اساسی را تغییر دهید و هم رئیس جمهوری را استیضاح کنید.

اگر دولت از مردم دعوت کند در یک همه‌پرسی شرکت کنند و تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند یک انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری برگزار شود یا نه، آیا نتیجه این همه‌پرسی را این قبول می کنید؟

حداد: البته،‌ اما پس از آنکه محمد مرسی به قدرت بازگشت.

پس شما به هیچ راه حلی به جز بازگشت آقای مرسی به قدرت تن در نمی دهید؟

حداد: او رئیس جمهوری منتخب است و باید به قدرت برگردد. ارتش باید دوباره به سربازخانه‌ها برگردد. ما درقرن بیست و یکم زندگی می‌کنیم. نظامیان نمی‌توانند در صحنه سیاسی نقشی ایفا کنند. ارتش حق ندارد وارد سیاست شود.

اگر بازگشت آقای مرسی به قدرت نا ممکن باشد،‌ شما چه می‌کنید؟

حداد: همان چیزی را که حالا می‌کنیم. ما در خیابان‌ها حضور داریم. به تظاهرات و تحصن خود در سراسر مصر ادامه می‌دهیم. تظاهرات ما مسالمت آمیز است .

آیا نگران آن نیستید که ادامه تظاهرات به خشونت بیشتر منجر شود؟

حداد: ما مخالف توسل به هرنوع خشونت برای نشان دادن اعتراض خود هستیم. باید با خشونت به عنوان یک جنایت برخورد شود، صرفنظر از اینکه چه کسی مرتکب این جنایت می شود، حتی اگر او عضو سازمان اخوان المسلمین باشد. (در ارتباط با رویدادهای خونین روز دوشنبه در برابر گارد ریاست جمهوری) وقتی اوباش مسلح،‌ افراد پلیس و نظامیان به تظاهرات آرام و معترضان مسالمت‌آمیز حمله کرده و به سوی‌شان شلیک می‌کنند، این یک اقدام تلافی‌جویانه نیست،‌ این یک عمل جنایتکارانه است که یک نیروی فاسد و خائن مرتکب می‌شود. به افراد صلح‌جویی حمله می‌کنند که برای دفاع از یک اصل به خیابان‌ها آمده‌اند. ما به تظاهرات مسالمت‌آمیز خود ادامه می‌دهیم حتی اگر این منجر به آن شود که خون بیشتری بدهیم. شاید این خون‌ها، وجدان مصری‌ها و وجدان جهانیان را بیدار کند.

مطالب مرتبط