متهم بمبگذاری بوستون در اولین جلسه دادگاه حضور می‌یابد

Image caption جوهر سارنایف چند روز پس از بمب گذاری توسط پلیس دستگیر شد

جوهر سارنایف، یکی از متهمان بمبگذاری در حاشیه مسابقه ماراتن بوستون، امروز چهارشنبه ۱۰ ژوئیه در اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش حضور خواهد یافت.

بمبگذاری در حین مسابقه ماراتون بوستون در روز ۱۵ آوریل، موجب کشته شدن سه نفر از جمله یک کودک ۸ ساله و مجروح شدن بیش از ۲۶۰ نفر شد.

به گفته سخنگوی دفتر دادستانی ایالت متحده آمریکا، در دادگاه جایگاهی برای حضور بازماندگان قربانیان و همچنین ۲۶۰ نفری که در این بمبگذاری مجروح شدند، اختصاص داده شده است.

آقای سارنایف در جلسه ای که ماه پیش برای اعلام جرم علیه او برگزار شد، حضور نداشت. در این جلسه هیات منصفه تصمیم گرفت که آقای سارنایف با ۳۰ فقره اتهام مواجه است که بعضی از آنها می تواند برایش حکم اعدام و یا حبس ابد به دنبال داشته باشد.

از جمله این اتهامات می‌توان به استفاده از سلاح کشتار جمعی و بمبگذاری در یک مکان عمومی اشاره کرد که بعد از ۱۱ سپتامبر به عنوان "بدترین حمله در داخل خاک آمریکا" توصیف شده است.

جوهر سارنایف و برادرش با اصلیت چچنی، توسط پلیس فدرال آمریکا و پلیس بوستون، مظنونان اصلی این حمله شناخته شدند.

جوهر سارنایف، نوجوان ۱۹ ساله پس از کشته شدن برادرش به دست نیروهای امنیتی در هجدهم آوریل سال جاری میلادی در حالی که زخمی شده بود، خود را در یک قایق که در حومه بوستون قرار داشت مخفی کرد و در نهایت یک روز بعد توسط پلیس بازداشت شد.

او که در جریان تعقیب مجروح شده بود، از زمان بازداشت در یک بیمارستان ویژه زندانیان در نزدیکی بوستون نگهداری می‌شده است.

در ادعانامه ای که علیه جوهر تهیه شده، آمده که او در این قایق این پیام را نوشته است: "دولت ایالات متحده، غیرنظامیان بی‌گناه را می‌کشد. من مخالف کشتن انسان های بی گناه هستم. اما آنها باید دست از کشتن افراد بی گناه کشور من بردارند. من نمی‌توانم ببینم چنین رفتار پلیدی بدون مجازات باقی بماند."

طبق ادعانامه، این دو برادر با زودپز، پودر انفجاری کم‌قدرت، بلبرینگ، میخ، چسب، قطعات الکترونیک و مواد دیگر بمب ساخته بودند.

برادران سارنایف پیش از آنکه حملات خود را صورت دهند، به مدت ۱۰ سال در بوستون اقامت داشتند.

مطالب مرتبط