حسابرس مرده در روسیه محکوم شد

ماگنتیسکی
Image caption سرگئی مگانیتسکی شماری از کارمندان ارشد دولت روسیه را به ارتباط با مافیا و کلاهبرداری متهم کرده بود

دادگاهی در روسیه فردی را که پس از مرگ محاکمه کرده بود، محکوم تشخیص داده است.

روز پنجشنبه، ٢٠ تیر (١١ ژوئیه)، قضات دادگاه ناحیه توسکویی در مسکو، پایتخت روسیه، سرگئی ماگنیتسکی، حسابرسی را که در سال ٢٠٠٩ در زندان در گذشت، در ارتباط با اتهام فرار از مالیات مجرم شناخت.

این دادگاه همچنین ویلیام باودر، همکار بریتانیایی سرگئی ماگنیتسکی را نیز که به طور غیابی محاکمه کرده بود مجرم دانست و به ٩ سال حبس کیفری محکوم کرد.

این نخستین بار در تاریخ قضایی روسیه است که فردی پس از مرگ به اتهام ارتکاب جرم کیفری محاکمه و محکوم می‌شود.

در طول برگزاری جلسات دادگاه، قفس مخصوص متهمان در دادگاه خالی بود و محاکمه بدون حضور متهم، جریان داشت.

گفته می‌شود که دادستان پرونده از قضات خواسته بود تا سرگئی ماگنیتسکی را مجرم تشخیص دهند و بلافاصله پس از اعلام رای خود، پرونده را به دلیل فوت متهم، مختومه اعلام کنند. انتظار نمی‌رود برای محکومی که در قید حیات نیست، مجازاتی تعیین شود.

سرگئی ماگنیتسکی در حالی بازداشت شد که برخی کارمندان ارشد دولت روسیه را به سوء استفاده مالیاتی و همکاری با سازمان های تبهکار متهم کرده بود.

وی پس از دستگیری، به یکی از بازداشتگاه های روسیه اعزام شد و در ماه نوامبر سال ٢٠٠٩، تنها چند روز قبل از پایان یک سال بازداشت، در سن ٣٧ سالگی در زندان درگذشت.

Image caption در طول محاکمه، محل استقرار متهم پرونده خالی بود

طبق قوانین روسیه، مقامات پلیس مجاز نبودند فردی را بدون تکمیل پرونده و ایراد اتهام نهایی، بیش از یک سال در بازداشت نگهدارند.

به گفته اعضای خانواده سرگئی ماگنیتسکی و گروه‌های مدافع بشر، او در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفت و در حالیکه به شدت بیمار بود، از رسیدگی پزشکی محروم ماند.

در پی مرگ سرگئی ماگنیتسکی، تعدادی از گروه‌های مدافع حقوق بشر روسی و بین المللی، دولت روسیه را متهم کردند که او را در زندان به قتل رسانده یا در شرایطی قرار داده که به مرگ او منجر شده است.

مجازات افشاگری؟

کنگره آمریکا در نوامبر سال ٢٠١٢ قانون "ماگنیتسکی" را تصویب کرد که طبق آن، تعدادی از مقامات روسی که در این طرح از آنان نام برده شده، در ارتباط با "قتل" این شهروند روسی مشمول مجازات‌هایی شده‌اند.

Image caption خانواده سرگئی ماگنیتسکی معتقدند که دولت روسیه او را به قتل رسانده است

این طرح پس از تصویب به امضای رئیس جمهوری آمریکا رسید و جنبه اجرایی یافت.

سرگئی ماگنیتسکی در نوامبر سال ٢٠٠٨ به اتهام تخلف مالیاتی بازداشت شد در حالیکه پیش از آن، خود او گزارشی حاوی تخلف مالیاتی و فساد شماری از کارمندان ارشد دولت روسیه را تهیه و تحویل مقامات دولتی داده بود.

ماگنیتسکی در گزارش خود از وجود "شبکه" گسترده فساد در تشکیلات دولتی روسیه نام برده بود که به گفته او، در ارتباط با سازمان های تبهکار موسوم به "مافیای روسی" فعالیت داشت.

او شرح داده بود که چگونه هنگام فعالیت به عنوان حسابرس شرکت هرمیتاژ، متوجه شد که تعدادی از کارمندان دولت با همدستی گروه های تبهکار، مبالغ قابل توجهی از جمله مبلغی بیش از دویست میلیون دلار را "دزدیده اند."

شرکت هرمیتاژ در زمینه سرمایه گذاری در روسیه فعالیت داشت اما در سال ٢٠٠٥، مقامات روسی اجازه اقامت ویلیام باودر، موسس این شرکت را لغو و بعدا او را به کلاهبرداری مالیاتی متهم کردند.

Image caption پوئین به تصویب قانون ماگنیتسکی در کنگره آمریکا واکنش نشان داد

ظاهرا در اجرای نقشه‌ای که مافیای روسی با همکاری شماری از کارمندان دولت تدوین کرده بود، در سال ٢٠٠٧، ماموران وزارت کشور روسیه با اعلام اینکه شرکت هرمیتاژ مرتکب تخلف مالیاتی شده، به دفاتر این شرکت حمله کردند و مدارک و اسنادی را با خود بردند.

به گفته آقای ماگنیتسکی، این اسناد نشان می‌داد که هرمیتاژ دهها میلیون دلار مالیات اضافی پرداخت کرده که می‌توانست آن را پس بگیرد و کسانی که این اسناد را بردند، آنها را برای کلاهبرداری مالیاتی از دولت روسیه به کار بردند.

قضات دادگاه ناحیه توسکویی، پس از محاکمه غیابی ویلیام باودر، او را به جرم تخلف مالیاتی به ٩ سال زندان محکوم کردند. آقای باودر، که متولد ایالات متحده و تبعه بریتانیاست، تمامی اتهامات علیه خود را رد کرده است.

تصویب قانون ماگنیتسکی در کنگره آمریکا، تا حدود زیادی نتیجه فعالیت های آقای باودر بود.

در واکنش به تصویب این قانون، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، قانونی را امضا و ابلاع کرد که براساس آن، شهروندان آمریکایی اجازه ندارند کودکان بدون سرپرست روسی را به فرزند خواندگی بپذیرند.

مطالب مرتبط