متهم شدن مدیران یک شرکت دارویی غربی در چین به پرداخت رشوه

Image caption سر در ساختمان اصلی گلکسواسمیت‌کلاین در غرب لندن

وزارت امنیت ملی چین اعلام کرده تحقیقات جنایی را در باره مدیران ارشد شعبه شرکت عظیم داروسازی گلکسواسمیت‌کلاین شروع کرده چون احتمال می‌‌دهد این افراد با پرداخت رشوه به مقامات و پزشکان سعی در افزایش فروش محصولات آن شرکت در چین داشته اند.

در بیانیه وزارت امنیت ملی چین آمده که پلیس از بعضی از این افراد بازجویی کرده و ظن آن می رود که آنها علاوه بر پرداخت رشوه، مرتکب تخلف مالیاتی هم شده باشند.

بر طبق این بیانیه "افراد بسیاری در این پرونده دخیل هستند، مدت زمان این تخلف طولانی بوده، مبلغ پولی که جابجا شده هنگفت است و رفتار مجرمانه از روی سوء نیت بوده است."

پلیس چانگشا (مرکز استان هونان) ماه پیش اعلام کرده بود که مقامات امنیتی تحقیقات از مدیران ارشد گلکسواسمیت‌کلاین را آغاز کرده‌اند اما روشن نیست آیا آن تحقیقات به پرونده اخیر ارتباطی دارد یا نه.

گلکسواسمیت‌کلاین در بیانیه‌ای گفته "تمام اتهام‌های مربوط به ارتشا را جدی می گیرد" و در این تحقیقات با مقامات چینی همکاری خواهد کرد.

گلکسواسمیت‌کلاین اضافه کرده تا به حال بصورت رسمی فقط از "ماهیت خاص" این تحقیقات مطلع شده است.

با این حال این شرکت تاکید کرده که "دائم بر مبادلات تجاری خود نظارت می کند تا مطمئن شود روال قانونی کاملا رعایت شده است."

"ما این کار را در چین هم انجام داده‌ایم و هیچ مدرکی مبنی بر ارتشا یا فساد مالی پزشکان یا مقامات دولتی پیدا نکردیم" اما اگر چنین مدارکی وجود داشته باشند این شرکت به سرعت در مورد آن اقدام می‌کند.

شرکت بریتانیایی گلکسواسمیت‌کلاین (GSK) چهارمین شرکت بزرگ داروسازی دنیاست.

این شرکت سال گذشته در همین ایام، در دادگاه جنایی آمریکا متخلف شناخته شد و پذیرفت ۳ میلیارد دلار غرامت بپردازد. این پرونده بزرگترین پرونده فساد مالی تاریخ آمریکا در حوزه بهداشت و درمان است.

گلکسواسمیت‌کلاین در مورد تبلیغ غیرقانونی محصولات خود، عدم انتشار اطلاعات مربوط به خطر داروها، پرداخت رشوه به پزشکان و تلاش برای تجویز داروهای این شرکت برای بیماری‌های دیگر مجرم شناخته شد.

مطالب مرتبط