صدور حکم متهم به تجاوز و قتل دختر دانشجو در هند به تعویق افتاد

Image caption متهم در حال خروج از دادگاه

دادگاه کودکان و نوجوانان هند صدور حکم جوان ۱۸ ساله‌ای را که متهم به مشارکت در تجاوز دسته جمعی و قتل یک دختر دانشجوست به تعویق انداخت.

متهم که در زمان ارتکاب جرم ١٧ سال داشت و به سن قانونی نرسیده بود برای تجاوز، قتل، از بین بردن شواهد و آدم‌ربایی محاکمه می‌شود.

متهم که نامش بر اساس قانون اعلام نشده ارتکاب این جرائم را انکار کرده است.

در صورتی که او مجرم شناخته شود به حداکثر سه سال حبس در کانون اصلاح و تربیت محکوم خواهد شد. قرار است حکم این دادگاه ویژه که روال دادرسی آن تسریع شده، دو هفته دیگر اعلام شود.

به غیر از این جوان، چهار بزرگسال هم متهم به مشارکت در جرم هستند. آنها هم اتهام‌ها را رد کرده و خود را بی‌گناه می‌دانند.

در صورت اثبات مجرمیت، این چهار نفر به اعدام محکوم خواهند شد.

ششمین متهم پرونده در زندان درگذشته است. مقامات زندان مرگ او را خودکشی دانسته‌اند اما خانواده و وکلای او مدعی هستند که وی به قتل رسیده است.

مرگ دختر دانشجو پس از تجاوز جمعی موجی از خشم و انزجار در هند بوجود آورد و باعث بحث‌های گسترده‌ای درباره نگاه جامعه هند به زنان و رفتار با آنها شد.

بسیاری، از جمله خانواده دختر دانشجو خواستار اعدام متهم ردیف اول شده اند. او در زمانی قتل شش ماه کوچکتر از سن قانونی بوده بنابراین بجای اعدام به سه سال حبس در دارالتادیب محکوم خواهد شد.

آنانت کومار آستانا وکیل دعاوی در دهلی به خبرگزاری فرانسه گفته "منطق قانون این بوده که سه سال برای اصلاح کودک زمانی کافی است."

تقریبا سه ماه پیش قانون جدیدی در هند تصویب شد که مجازات متجاوزان را شدیدتر کرد و حتی اعدام را هم در نظر گرفت.

Image caption عده‌ای در هند خواستار مجازات اعدام در تمام موارد تجاوز هستند

منتقدان قانون فعلی خواستار کاهش سن مجازات از ۱۸ به ۱۶ هستند و بسیاری از قربانیان تجاوز، که پدیده رایجی در هند است، خواهان این هستند که برای تجاوز مجازات اعدام در نظر گرفته شود.

رنوکا چوهاری سخنگوی حزب حاکم کنگره پس از این اتفاق گفته بود "با توجه به ماهیت جرم که بسیار شنیع و دلخراش بوده باید در تعریفی که از کودک و نوجوان داریم، تجدید نظر کنیم."

جوان متهم در یازده سالگی از روستای خود به دهلی رفته و به تنهایی و با کارهای پست زندگی کرده است.

دانشجوی مقتول که در رشته فیزیوتراپی درس می‌خواند (و نامش به دلایل قانونی ذکر نشده) و پسری که از دوستانش بود، ۲۶ آذرماه سال گذشته پس از تماشای فیلم "زندگی پای" سوار اتوبوسی می‌شوند.

شش مرد که یکی از آنها راننده اتوبوس بوده و متهم هفده ساله شاگرد آن، پس از اینکه اتوبوس از مناطق مسکونی و شلوغ دور می‌شود به دختر و دوستش حمله‌ور می شوند.

پلیس می‌گوید این دو نفر ابتدا از متهمان کتک خورده اند؛ بعد مهاجمان به دختر دانشجو تجاوز کرده اند و سپس او را در جاده‌ای از اتوبوس بیرون انداخته‌اند.

دختر دانشجو ابتدا در بیمارستانی در دهلی درمان شد، بعد به بیمارستانی در سنگاپور منتقل شد اما بعلت شدت آسیب‌ها، دو هفته بعد از حمله فوت کرد.

مطالب مرتبط