طرفداران محیط زیست از ساختمان شارد لندن بالا می‌روند

شش زن طرفدار محیط زیست در اقدامی اعتراضی در حال صعود از ساختمان شارد در لندن هستند که بلندترین ساختمان ساختمان در اروپای غربی است.

گروه صلح سبز گفته اقدام این زنان در اعتراض به عملیات اکتشافات شرکت نفتی شل در قطب شمال است، هرچند این شرکت گفته که این نوع عملیات "موضوع تازه‌ای نیست."

شارد در زیان انگلیسی به معنی یک قطعه شیشه یا یخ است و برج شارد ۳۱۰ متر ارتفاع و ۸۷ طبقه دارد.

جاناتان سوج، خبرنگار بی‌بی‌سی در محل گفت که این زنان بدون تجهیزات معمول، از شارد صعود آزاد می‌کنند و برای این منظور، از لبه ساختمان که شکل نردبانی دارد استفاده می‌کنند.

به گفته این خبرنگار، این شش زن یک چهارم مسیر را پیموده‌اند و تعدادی مامور پلیس و آمبولانس نیز در محل حاضر هستند و صعود آنها را تماشا می‌کنند.

گروه صلح سبز گفته است که دلیل انتخاب این ساختمان این است که دفاتر شرکت شل در اطراف شارد قرار دارد و این ساختمان هم به شکل یک تکه یخ ساخته شده است.

سخنگو صلح سبز گفته است این زنان کوهنورد به خوبی آموزش دیده‌اند و صعود از ساختمان شارد خطری را متوجه آنان نمی‌کند.

معترضان در نظر دارند با رسیدن به بالای ساختمان، در همانجا یک قطعه کار هنری اجرا کنند.

آنان با استفاده از دوربین نصب شده بر کلاه‌های ایمنی خود از مسیر صعودشان فیلم زنده پخش می کنند.

"اعصاب خردکن"

گروه صلح سبز می‌خواهد فعالیت‌های صنعتی در منطقه قطب شمال متوقف شود تا محیط طبیعی این منطقه دست نخورده باقی بماند.

ویکتوریا هنری، یکی از این کوهنوردان که کانادایی است و در لندن زندگی می‌کند، گفته است: "ما تلاش می‌کنیم در بالای این ساختمان یک کار هنری را اجرا کنیم تا شرکت شل پیش از ارسال سکوهای حفاری به قطب شمال، دوباره به نتایج اقدام خود فکر کند."

او افزوده است: "این بسیار کار سختی است، اگر موفق نشویم اعصاب ما خرد می‌شود، اما همه تلاش خود را به خرج می‌دهیم. هزاران نفر از مردم از شرکت شل خواسته‌اند تا از قطب شمال خارج شود اما آنها همچنان در حال حفاری در آن منطقه هستند."

این کوهنورد در ادامه گفت: "اگر ما بتوانیم به بالای این ساختمان برسیم، می‌توانیم تمام دفاتر شل را که در پائین پای ما قرار دارد ببینیم که به معنی آن است که آنها نیز می‌توانند ما را ببیند. ممکن است در چنین وضعیتی، شل دیگر جنبش علیه عملیات خود را نادیده نگیرد."

شرکت شل در یک بیانیه‌ای گفته است: "ما به حقوق و آزادی افراد و سازمان‌ها و امکان تبادل نظرات مختلف احترام می‌گذاریم."

.