ادوارد اسنودن با مدافعان حقوق بشر در مسکو دیدار کرد

Image caption ادوارد اسنودن حدود بیست روز پیش از هنگ‌کنگ خارج شد

ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات سازمان امنیت ملی آمریکا، با گروه‌های مدافع حقوق بشر در یک فرودگاه در مسکو ملاقات کرده است.

آقای اسنودن که پس از ترک آمریکا ابتدا به هنگ کنگ و سپس به روسیه رفت، اکنون مدتی است که در فرودگاهی در مسکو مستقر شده است.

او اینک از روسیه رسما درخواست پناهندگی کرده و بنابراین می تواند در صورت اعطای پناهندگی، از "مرز هوایی" آن کشور (فرودگاه) عبور کند.

آقای اسنودن روز ۲۳ ژوئن از هنگ کنگ خارج شد و در طول ۱۹ روز گذشته در سالن ترانزیت یک فرودگاه در مسکو در انتظار دریافت پناهندگی سیاسی از کشوری ثالث بوده است.

آمریکا خواستار استرداد او به اتهام افشاء اطلاعات سری در باره نصب دستگاه های شنود و دیگر فعالیت‌های اطلاعاتی آن کشور است.

آقای اسنودن پیشتر از ۲۱ کشور تقاضای پناهندگی کرده بود. در این میان بولیوی، نیکاراگوئه و ونزوئلا گفته اند حاضر به اعطا پناهندگی هستند.

اما سفر به آمریکای لاتین در شرایط کنونی، که دولت آمریکا به دنبال دستگیری اوست و می تواند بر همکاری متحدان اروپایی خود نیز حساب کند، برای آقای اسنودن دشوار خواهد بود.

تاتیانا لوکشینا از سازمان دیدبان حقوق بشر گفته است آقای اسنودن اینک می خواهد در روسیه بماند تا امکان سفر او به آمریکای لاتین فراهم شود.

علاوه بر نماینده دیدبان حقوق بشر، چند فعال سرشناس دیگر، از جمله رییس دفتر عفو بین الملل در روسیه، در فرودگاه با ادوارد اسنودن دیدار کردند.

جزئیات این دیدار افشا نشده است اما قرار است که آقای اسنودن بعدا با رسانه ها نیز صحبت کند.

مطالب مرتبط