توقف طرح احداث کارخانه پردازش مواد هسته‌ای در چین

Image caption معترضان در حضور نیروهای پلیس شعار می دادند و با خود پلاکاردهایی حمل می کردند که بر روی آنها عباراتی چون "ضد هسته‌ای" و "ما فرزند می‌خواهیم نه اتم" نوشته شده بود

مقام های شهر جیانگ‌من در جنوب چین می‌گویند در پی اعتراض صدها نفر به احداث یک کارخانه پردازش مواد هسته‌ای، طرح ساخت این کارخانه را متوقف کرده‌اند.

معترضان گفته‌اند این طرح بدون مشورت کافی با مردم دنبال می‌شد.

اعتراض آنها از طریق اینترنت سازماندهی شده بود.

معترضان در حضور نیروهای پلیس شعار داده و با خود پلاکاردهایی حمل می‎‌کردند که بر روی آنها عباراتی چون "ضد هسته‌ای" و "ما فرزند می‌خواهیم نه اتم" نوشته شده بود.

۲۴ ساعت پس از اعتراضات خیابانی، دولت محلی با انتشار بیانیه‌ای یک خطی اعلام کرد که طرح را متوقف کرده است.

برای فردا (یکشنبه ۱۴ ژوئیه) نیز اعتراضاتی سازماندهی شده بود و رسانه های رسمی نیز از این طرح انتقاد کرده بودند.

رادیوی دولتی چین از مقام های شهر انتقاد کرده که برآوردی از تاثیرات زیست محیطی کارخانه نداشته است.

این کارخانه قرار بود سوخت حدود نیمی از نیازهای انرژی اتمی چین را تامین کند، وابستگی این کشور به سوخت ذغال سنگ را کاهش و استفاده از انرژی پاک را افزایش دهد.

جان سادورت، خبرنگار بی بی سی در سئول می‌گوید در چین با اعتراض های عمومی مقابله می‌شود اما در مواردی هم این اعتراضات می‌تواند موثر واقع شود.

به گفته او، به نظر می‌رسد اعتراضات نتیجه داده باشد اما برخی از معترضان نگران آنند که این فقط برنامه‌ای برای توقف کوتاه مدت طرح احداث کارخانه اورانیوم باشد و به جای متوقف شدن کامل، فقط به تعویق افتاده باشد.

خبرنگار بی بی سی می گوید نگرانی های زیست محیطی در چین به شکلی روزافزون به محور نارضایتی عمومی تبدیل می شود و همین امر باعث توقف پروژه احداث یک کارخانه شیمیایی در شهر ساحلی شیان‌من در سال ۲۰۰۷ و پروژه‌ای مشابه در شهر دالیان در شمال شرق این کشور در سال ۲۰۱۱ شد.

پیشتر، چن ژیپینگ، از مقام های ارشد حزب کمونیست به خبرنگاران گفته بود قبلا، منازعات بر سر زمین و ملک، منشاء اصلی ناآرامی اجتماعی در چین بود اما اکنون نگرانی های مربوط به آلودگی هوا جای آن را گرفته است.

مطالب مرتبط