انفجار در مقابل مسجدی در غرب انگلستان

به گفته پلیس، انفجار در بیرون مسجدی در شهر تیپتون در غرب انگلستان "یک اقدام تروریستی" بوده است.

این انفجار که روز گذشته رخ داد، هیچگونه خسارت جانی به همراه نداشته و تنها باعث تخریب شده است.

در پی این انفجار، پلیس مقابله با تروریسم با حضور در صحنه تحقیقاتی را آغاز کرده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی، در زمان وقوع انفجار این مسجد که مرکز عبادت مسلمانان ساکن شهر تیپتون بوده، خالی بوده است.

صاحب یکی از مغازه های محلی گفته است که با شنیدن صدای انفجار بیرون آمده اما "ظاهرا پلیس زیاد هم از این مسئله ناراحت نشده بود به این دلیل که تقریبا ۴۰ دقیقه طول کشید تا محل را تخلیه کردند."

گفته شده که این انفجار ساکنان محل را به شدت ترسانده است.

یکی از شاهدان عینی گفته که دقیقا نمی توان گفت که این مسجد هدف مستقیم این انفجار بوده، اما از شواهد موجود چنین بر می آید که ظاهرا این مسجد هدف بوده است.

این مسجد مرکز عبادت مسلمانان ساکن در شهر تیپتون است. از جمله این افراد می توان به راحل احمد، آصف اقبال و شفیق رسول معروف به "طالبان تیپتون" اشاره کرد که در سال ۲۰۰۲ در افغانستان دستگیر و سپس به بازداشتگاه گوانتانامو منتقل شدند.

خبرنگار بی بی سی که به محل انفجار رفته، گفته است که مراسم نماز معمولا در ساعت یک بعدازظهر در این مسجد برگزار می شود، اما در حال حاضر به دلیل ماه رمضان یک ساعت دیرتر برگزار می شود که این باعث شده در زمان وقوع انفجار تعداد کمتری در مسجد باشند.

رجا خان یکی دیگر از ساکنان این محل که در زمان وقوع انفجار ۵۰ متر از محل دور بوده گفته است که یک شیء بر روی دیوار خط آهن متروک که در پشت این مسجد است، پیدا شد.

او همچنین گفت که تعدادی از کودکان پس از این حادثه با فریاد می گفتند: "بمب، بمب"

او افزود معمولا در زمان برگزاری نماز بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر در مسجد حضور دارند، اما در زمان وقوع انفجار حدود ۲۲ تا ۲۵ نفر آن جا بودند.

ایان جونز، نماینده شورای محل گفت از این حادثه "شوکه" شده است.

وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بی‌بی‌سی به همزمانی این انفجار با مراسم تشییع جنازه یک سرباز بریتانیایی اشاره کرد که اواخر ماه مه (اوایل خرداد) توسط دو جوان مسلمان در جنوب شرق لندن به قتل رسیده بود.

در آن زمان، دو مرد آفریقایی تبار نومسلمان که به قمه و ساطور مسلح بودند، به یک سرباز ارتش بریتانیا در نزدیکی سربازخانه‌ای در منطقه وولیچ لندن حمله کردند و در مقابل چشم عابران، او را به قتل رساندند.

مطالب مرتبط