انتقاد تند آمریکا از روسیه به خاطر ادوارد اسنودن

آمریکا، روسیه را به این دلیل که "ابزار تبلیغاتی" در اختیار ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات سازمان امنیت ملی آمریکا، گذاشته، محکوم کرده است.

آقای اسنودن روز گذشته (جمعه ۱۲ ژوئن) با گروه‌های مدافع حقوق بشر در فرودگاهی در مسکو ملاقات کرد.

در پی این دیدار باراک اوباما، رئیس جمهورآمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تماسی تلفنی داشت.

جزئیاتی از مکالمه تلفنی سران دو کشور منتشر نشده، اما کاخ سفید تایید کرده که موضوع اسنودن در این تماس تلفنی مورد بحث قرار گرفته است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید پیش از این مکالمه تلفنی گفته بود: " فراهم کردن ابزار تبلیغاتی برای آقای اسنودن با سیاست های قبلی دولتی روسیه که گفته بود در این مورد موضع گیری نخواهد کرد، مغایرت دارد."

سخنگوی کاخ سفید همچنین افزود: "این اقدام روسیه با خط مشی این کشور که پیشتر گفته بود که نمی خواهد ادوارد اسنودن منافع ملی آمریکا را خدشه دار کند، سازگار نیست."

روسیه گفته است مادامی که آقای اسنودن از افشای اطلاعات سری مربوط به آمریکا دست بردارد، می تواند در روسیه بماند.

ادوارد اسنودن روز گذشته با انتشار بیانیه ای گفت که رسما پیشنهاداتی را که تاکنون درباره اعطای پناهندگی سیاسی دریافت کرده، و یا در آینده دریافت خواهد کرد، می پذیرد.

او در این بیانیه همچنین گفت که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی "نشان داده اند که تمایل دارند برخلاف قانون عمل کنند".

آمریکا خواستار استرداد او به اتهام افشاء اطلاعات سری در باره نصب دستگاه های شنود و دیگر فعالیت‌های اطلاعاتی آن کشور است.

ادوارد اسنودن که پس از ترک آمریکا ابتدا به هنگ کنگ و سپس به روسیه رفت، اکنون مدتی است که در فرودگاهی در مسکو مستقر شده است.

دیدار روز گذشته آقای اسنودن با نمایندگان گروه‌های حقوق بشر اولین حضور او در انظار عمومی از زمان خروجش از هنگ کنگ در سه هفته پیش است.

ادوارد اسنودن که رسما از روسیه تقاضای پناهندگی سیاسی کرده، قصد دارد از این طریق به کشورهای آمریکای لاتین که به او پیشنهاد پناهندگی داده اند، سفر کند.

تاتیانا لوکشینا از سازمان دیدبان حقوق بشر گفته است آقای اسنودن اینک می خواهد در روسیه بماند تا امکان سفر او به آمریکای لاتین فراهم شود.

علاوه بر نماینده دیدبان حقوق بشر، چند فعال سرشناس دیگر، از جمله رییس دفتر عفو بین الملل در روسیه، روز گذشته در فرودگاه مسکو با ادوارد اسنودن دیدار کردند.

آقای اسنودن پیشتر از ۲۱ کشور تقاضای پناهندگی کرده بود. در این میان بولیوی، نیکاراگوئه و ونزوئلا گفته اند حاضر به اعطای پناهندگی به او هستند.

مطالب مرتبط