جابه‌جایی ۳۰۰ هزار نفر در شرق چین از بیم توفان سولیک

با نزدیک‌شدن توفان سولیک و هشدار درباره سیل و رانش زمین در شرق چین، حدود ۳۰۰ هزار نفر از مردم این منطقه ناچار شده‌اند خانه و کاشانه خود را ترک کنند.

مرکز هواشناسی ملی چین اعلام کرده که بادهایی با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت به سواحل شرقی چین در استان فوجیان کوبیده‌اند و موج‌هایی به بلندی بیش از ۱۰ متر ایجاد کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی چین گزارش داده است که در پی کشته‌شدن ۲۰۰ نفر بر اثر بارندگی‌های سیل‌آسای اخیر در این کشور، برنامه‌های اضطراری در دستور کار قرار گرفته‌اند.

توفان سولیک پیش‌تر از جزیره تایوان عبور کرده و سبب جاری‌شدن سیل شدید در آن شد.

تاکنون مرگ یک نفر در آن جزیره بر اثر این توفان گزارش شده است. بیش از ۸۵۰۰ نفر هم از مناطق کوهستانی و دیگر مناطق در معرض رانش زمین، تخلیه شده‌اند.

Image caption نمای ماهواره‌ای از توفان سولیک

در استان‌های ساحلی فوجیان و چجیانگ چین، پرواز هواپیماها و حرکت قطارها لغو شده و از قایق‌های ماهی‌گیری خواسته شده است به ساحل باز گردند.

در تایوان بادهای قوی و باران شدید به قطع برق، نایاب‌شدن غذا و مواد ضروری در فروشگاه‌ها، و همین‌طور بُن‌کن‌شدن درختان و تابلوها در برخی از مناطق منجر شده است.

چنین توفان‌هایی در فصل تابستان در بخش‌هایی از شرق آسیا معمول هستند. هوای گرم و مرطوب در شرایط کم‌فشار باعث می‌شود گردبادهای استوایی شکل بگیرند.

چهارشنبه گذشته هم موجی از باران سیل‌آسا بر جنوب‌غربی چین گذشت و شین‌هوا، خبرگزاری دولتی، خبر داد که این باران‌ها و رانش زمین، تا ۴۰ کشته بر جا گذاشته است.

به گفته منابع دولتی چین، سیل ناشی از آن بارش‌ها بر زندگی حدود ۴۰۰ هزار نفر در جنوب‌غربی این کشور تاثیر گذاشته است.

مطالب مرتبط