به سیاستمدار و روزنامه نگار مخالف دولت تاجیکستان اجازه ورود به روسیه داده نشد

داداجان عطاالله
Image caption مسئولان مرزبانی روسیه مانع ورود داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار و سیاستمدار مخالف دولت تاجیکستان به خاک روسیه شدند

داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار مخالف و رهبر جنبش موسوم به "وطن‌دار" در شهر مسکو هنگام وارد شدن به فرودگاه شیریمیتیوا بازپرسی شد و وادار ساخته شد به پراگ، پایتخت جمهوری چک برگردد.

آقای عطاالله در یک صحبت تلفنی از پراگ به بی بی سی گفت به هنگام بازپرسی به او در مورد زمینه این بازپرسی و عدم اجازه برای وارد شدن به روسیه مسئولان امنیتی برایش توضیحی نداده‌اند .اما یکی از مسئولان به او گفته‌است شما تصور كنید که "دوباره تولد شدید."

داداجان عطاالله گفت حدس می‌زند که تصمیم عدم اجازه او برای وارد شدن به روسیه تصمیم سیاسی دولت نیست، بلکه احتمالاً تصمیم افرادی در رده‌های پایان‌تر قدرت در این کشور است.

پیش‌تر افراد نزدیک به آقای عطاالله گفته بودند ,که او در شهر مسکو هنگام وارد شدن به فرودگاه شیریمیتیوا بازداشت شده‌است.

یکی از دوستان مقیم مسکو داداجان عطاالله روز دوشنبه 15 ژوئیه به بی بی سی گفت که این روزنامه‌نگار ساعت 11:30 دقیقه به وقت مسکو، زمانی که از هواپیمای مسیر پراگ - مسکو پیاده می‌شده از سوی کارمندان انتظامی روس بازداشت شده‌است.

مشخص نیست که چرا مسئولان روسیه به آقای عطاالله اجازت نداده‌اند وارد روسیه شود، در حالی که او قبل از سفر به کشور‌های اروپایی مقیم روسیه بوده و ظاهراً مشکلی برای اقامت در این کشور نداشته‌است.

جزئیات بیش‌تر و دلیل بازداشت و اخراج آقای عطاالله مشخص نیست، اما تحلیلگران می‌گویند که احتمال دارد بازداشت وی به نشر یک سلسله برنامه‌ها و وید‌یوهای انتقادی علیه مقامات تاجیکستان از طریق تلویزیون ک+ و شبکه‌های اجتماعی اینترنت در این اواخر ارتباط داشته باشد. از جمله ویدیویی با تصاویر محفل عروسی رستم امام‌علی، فرزند رئیس جمهور تاجیکستان که هزاران بیننده را جلب کرد.

این ویدیو با توضیحات صوتی انتقادی داداجان عطاالله که در خارج از تاجیکستان به سر می‌برد برای بار نخست در ماه مه منتشر شد و در آن آقای عطاالله می‌گوید که نوار اصلی مراسم عروسی فرزند پرزیدنت رحمان را از اسدالله رحمانف، رئیس کمیته رادیو تلویزیون دولتی تاجیکستان با قیمت گران خریداری کرده است.

اما آقای رحمانف، روز ۱۲ ژوئیه سال جاری در نشست مطبوعاتی این کمیته این اطلاع را تکذیب کرد و گفت که اصلا با داداجان عطاالله هیچ روابطی نداشته و افزون بر آن حرف‌های او را به طور جدی نمی‌پذیرد.

این برای بار نخست نیست که آقای عطاالله در روسیه از سوی کارمندان انتظامی آن کشور بازداشت می‌شود. در سال ۲۰۰۱ او در مسکو بازداشت شده بود و مدتی در بازداشت به سر برد، اما بعد مدتی با کمک جامعه بین‌المللی از بازداشت آزاد شد.

همچنین در زمستان سال ۲۰۱۲ به جان داداجان عطاالله سوءقصد انجام گرفت و در پی این سوءقصد او در یکی از بیمارستان‌های شهر مسکو بستری شد.

افرادی که در این سوءقصد دست داشته‌اند تا بحال بازداشت نشده‌اند.

مقامات تاجیکستان گفته‌اند که علیه این سیاستمدار و روزنامه‌نگار پرونده جنایی باز کرده‌اند و او مورد جستجو (تحت تعقیب) قرار دارد.

آقای عطاالله گفته است که او از حق پناهندگی سیاسی در یکی از کشور‌های اروپایی برخوردار است و مقامات تاجیکستان نمی‌توانند از دولت روسیه تقاضا کنند که او را به تاجیکستان مسترد کند.

داداجان عطاالله سردبیر روزنامه "چراغ روز" و رهبر جنبش سیاسی "وطندار" است.

مطالب مرتبط