افزایش فشارها برای استعفای نخست وزیر اسپانیا به اتهام فساد مالی

Image caption تا پیش از افشای متن پیامک‌ها، ماریانو راخوی نخست‌وزیر اسپانیا ارتباط نزدیک با لوییس بارسناس را تکذیب می‌کرد

پس از انتشار پیامک‌های رد و بدل شده بین ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا با خزانه‌دار سابق حزب مردم، فشارها بر دولت برای استعفا افزایش یافته است.

انتشار این اخبار در روزنامه‌های اسپانیا مردم کشور را که با رکود اقتصادی و بیکاری مواجهند به خشم آورده است.

در گزارش روزنامه ال‌موندو متن پیامک آقای راخوی منتشر شده که ژانویه گذشته برای لوییس بارسناس فرستاده است: "لوییس، می فهمم. محکم باش. فردا بهت زنگ می‌زنم."

لوییس بارسناس، خزانه‌دار سابق حزب مردم (حزب حاکم) در معرض اتهام‌های فساد مالی قرار دارد که از اوایل سال جاری میلادی در رسانه های اسپانیا مطرح شده است.

او به اتهام فساد مالی و تخلف مالیاتی در بازداشت است.

آقای بارسناس که قرار است امروز (دوشنبه ۲۴ تیر) در مقابل قاضی حاضر شود، متهم شده که از پیمانکاران بزرگ ساختمانی مبالغی می‌گرفته و آن را بین رهبران حزب تقسیم می‌کرده است.

هم آقای بارسناس و هم آقای راخوی این اتهام ها را تکذیب کرده اند.

Image caption چهار ماه پیش لوییس بارسناس در یکی از پیامک‌ها به نخست‌وزیر گفته بود که دیگر تعهدی به او و حزب ندارد

رونامه ال موندو هفته پیش مدعی شد که دفاتر حسابداری آقای بارسناس را به دادگاه عالی تحویل داده است.

هفته گذشته آقای بارسناس پذیرفت که دستخطی که در دفاتر حسابداری درباره بعضی پرداخت‎ها دیده می‌شود دستخط اوست.

آلفردو پرز روبالکابا، رهبر حزب سوسیالیست، حزب مخالف دولت، خواستار استعفای فوری آقای راخوی "با توجه به بی ثباتی وضعیت سیاسی در اسپانیا" شده است.

"رفتار آقای راخوی در این شرایط را خیلی ساده می‌توان این گونه خلاصه کرد: سکوت، دروغ و چیزی که امروز شنیدیم، تبانی."

آقای بارسناس متهم است که ۴۸ میلیون یورو حق و حساب و پرداخت‌های غیرقانونی به حزب مردم را در یک حساب محرمانه در بانکی در سوئیس نگهداری می‌کرده است.

به علاوه، او و همسرش متهم هستند که اظهارنامه‌های مالیاتی‌شان در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ خلاف واقع بوده است. بارسناس و همسرش این اتهام را رد می‌کنند.

ماه گذشته قاضی حکم به بازداشت آقای بارسناس تا زمان برگزاری دادگاه داد چون دادستانی استدلال کرد که او ممکن است کشور را ترک کند.