۱۰ نکته جالب درباره زایمان‌های سلطنتی

برخی جزئیات تولد قریب‌الوقوع فرزند دوک و دوشس کمبریج اعلام شده‌اند اما ۱۰ نکته کمتر شناخته‌شده درباره تولدهای سلطنتی در خانواده سلطنتی بریتانیا در ذیل می‌آید.

۱. در گذشته وزرای کشور در موقع تولد نوزادان خاندان سلطنتی در محل حضور پیدا می‌کردند. آخرین باری که این کار انجام شد، در سال ۱۹۳۶ در زمان تولد شاهزاده الکساندرا، دختر عموی ملکه الیزابت بود. در سال ۱۹۴۸، درست پیش از تولد پرنس چارلز، ولیعهد کنونی بریتانیا، به این سنت خاتمه داده شد. بنا بر آنچه در زندگی‌نامه ملکه به‌قلم بن پیملات آمده، در آن زمان محققان وزارت کشور نتوانستند هیچگونه سند و مدرکی پیدا کنند که دال بر ضرورت حضور وزیر کشور برای بررسی صحت تولد نوزاد باشد.

Image caption سر ویلیام جوینسون- هیکس

در زمان تولد ملکه الیزابت در سال ۱۹۲۶، سر ویلیلام جوینسون- هیکس، وزیر کشور وقت، با وجود درگیر بودن دولت با معدن‌چیان زغال سنگ در محل حضور داشت. گفته می‌شود که او خبر تولد ملکه را با پیک مخصوص به شهردار وقت لندن رسانده است.

۲. در گذشته رسم بود که اسقف اعظم کانتربری (بالاترین مقام مذهبی کلیسای انگلیکان بعد از شخص پادشاه یا ملکه) در زمان تولدهای سلطنتی در محل حاضر شود. اما این سنت هم دیگر منسوخ شده است. البته در گذشته هم در اجرای این رسم یک استثنا پیش آمد. در سال ۱۸۴۱ و در موقع تولد آلبرت ادوارد، پسر اول ملکه ویکتوریا، اسقف اعظم کانتربری و دو نفر همراهش (لرد وارن‌کلیف و لرد استنلی) دیر رسیدند و در لحظه تولد آنجا نبودند. معلوم نیست آیا علت تأخیر آنها ترافیک سنگین کالسکه‌ها بوده، یا دلیل دیگری وجود داشته است. اسقف اعظم لندن در موقع تولد در محل حاضر بود.

Image caption تختخواب مری آو مودنا، کاخ همپتون کورت

۳. گفته می‌شود که در سال ۱۶۸۸ در زمان تولد جیمز فرانسیس ادوارد، پسر شاه جیمز دوم، از ۴۲ مقام حکومتی و چهره سرشناس دعوت شد به کاخ سنت جیمز بیایند. پروفسور مری فیسل، استاد دانشگاه کمبریج، می‌گوید که این مراسم "اولین نمایش رسانه‌ای یک تولد سلطنتی" بود. افراد بسیاری درباره باردار بودن مری آو مودنا، همسر پادشاه، شک داشتند. به گفته پروفسور فیسل، بعد از زایمان شایعاتی در قهوه‌خانه‌های شهر پخش شد که طبق آن نوزادی پنهانی و در یک تشت به اتاق خواب ملکه برده شده، یا از طریق دری مخفی در بالای تخت دزدکی به داخل تختخواب فرستاده شده است. خانم فیسل می‌گوید که این جنجال‌ها باعث شد مشروع بودن این نوزاد همیشه زیر سوال باشد، و در نتیجه هرگز به سلطنت نرسد. نهایتا در همان سال، و در جریان وقایعی که به "انقلاب شکوهمند" (Glorious Revolution) معروف شد، ویلیام سوم (ویلیام اورانژ- ناسو) و همسرش مری بر تخت سلطنت نشستند.

۴. تولد شاهزاده مارگارت در سال ۱۹۳۰ دردسرهایی برای جان رابرت کلاینز، وزیر کشور وقت بریتانیا، ایجاد کرد. هوگو ویکرز، کارشناس تاریخ خاندان سلطنتی، می‌گوید که او برای اینکه شاهد تولد شاهزاده باشد، در کاخ گلامیس اسکاتلند مانده بود، اما تولد دو هفته دیرتر از موعد مقرر اتفاق افتاد. یک شب موقعی کلاینس آماده رفتن به تختخواب می‌شد، بالاخره خبر آمد که نوزاد به زودی به‌دنیا خواهد آمد، و او بعد از دریافت خبر سرآسیمه خود را به کاخ رساند.

Image caption نیازی به ذکر نام خانوادگی نیست

۵. نوزادان خاندان سلطنتی لزوما به داشتن نام خانوادگی نیازی ندارند. آنها همگی عنوان "عالیجناب شاهزاده" را خواهند داشت و به این نام و عنوان خطاب خواهند شد. اما اگر کاترین و ویلیام بخواهند برای فرزندشان نام خانوادگی انتخاب کنند، سه گزینه خواهند داشت: مونت‌باتن- ویندزور، ویلز یا کمبریج. در سال ۱۹۱۷ جرج پنجم (پادشاه وقت بریتانیا) نام خانوادگی ویندزور (برگرفته از نام کاخی سلطنتی با همین نام) را برای خانواده‌اش انتخاب کرد. نام خانوادگی قبلی خاندان سلطنتی "ساکس- کوبورگ و گوتا" بود، که به‌دلیل وجود احساسات ضد آلمانی در جریان جنگ جهانی اول در بریتانیا، تصمیم به تغییر آن گرفته شد. ملکه الیزابت و همسرش شاهزاده فیلیپ از ترکیب نام‌های خانوادگی‌شان با هم نام مونت‌باتن- ویندزور را ساختند. فرزندان و نوادگان مستقیم آنها حق دارند این نام خانوادگی را انتخاب کنند، اما اجباری در این کار ندارند. شاهزاده ویلیام در موقع انجام وظیفه در ارتش از نام سلطنتی ویلز استفاده می‌کند. او این نام را از پدرش گرفته است. آنها همچنین می‌توانند از نام کمبریج هم استفاده کنند. این لقب در موقع ازدواج کاترین و ویلیام به آنها داده شد.

Image caption نصب آگهی تولد شاهزاده اندرو روی دروازه‌های کاخ باکینگهام، سال ۱۹۶۰

۶. رسم است که خبر تولد و درگذشت اعضای خاندان سلطنتی روی میله‌های کاخ باکینگهام نصب شود. خبر تولد فرزند کاترین و ویلیام قرار است روی سه‌پایه‌ای مجلل در حیاط جلویی کاخ نصب شود. ملکه، اعضای ارشد خاندان سلطنتی و خانواده میدلتون (خانواده کاترین) پیش از همه از تولد نوزاد باخبر خواهند شد، البته اگر خودشان در بیمارستان حاضر نباشند. سپس یکی از آجودان‌های سلطنتی به سرعت خود را با اسکورت پلیس از بیمارستان به کاخ می‌رساند. با نصب این برگه آگهی – که سربرگ کاخ باکینگهام دارد و به امضای اعضای اصلی کادر پزشکی رسیده – مردم برای اولین بار امکان آن را پیدا می‌کنند که از دختر یا پسر بودن نوزاد باخبر شوند. بعد از نصب این آگهی، اطلاعیه‌ای هم در توئیتر و فیسبوک منتشر می‌شود، و به رسانه‌ها اطلاع داده می‌شود.

۷. شاهزاده ویلیام با پیروی از رسوم مدرن از مرخصی ویژه پدران استفاده خواهد کرد. او قرار است از وزارت دفاع دو هفته مرخصی با حقوق بگیرد، و بعد از آن به سر کارش برگردد. شاهزاده ویلیام در نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا خلبان جستجو و نجات است. مرخصی ویژه پدران تنها از سال ۲۰۰۳ به این‌سو در قوانین بریتانیا گنجانده شده است. در موقع تولد شاهزاده چارلز، پدرش شاهزاده فیلیپ مشغول اسکواش بازی کردن بود.

۸. تولد اعضای خاندان سلطنتی معمولا با شلیک ۴۱ گلوله توپ واحد سواره توپخانه سلطنتی گرامی داشته می‌شود. البته سلام سلطنتی عادی با ۲۱ گلوله توپ انجام می‌شود، اما چون این سلام در گرین پارک (یکی از بوستان‌های سلطنتی) انجام می‌شود، ۲۰ گلوله اضافه هم شلیک می‌شود. در برج لندن ۶۲ گلوله توپ شلیک می‌شود (۲۱ گلوله معمول، به‌علاوه ۲۰ گلوله دیگر به این دلیل که این برج یکی از عمارت‌های سلطنتی است، و ۲۱ گلوله دیگر هم برای "لندن"). در کلیه ساختمان‌های دولتی، کشتی‌های نیروی دریایی و بناهای نظامی هم پرچم بریتانیا برافراشته خواهد شد.

Image caption بیمارستان سنت مری، لندن

۹. نوزاد در بیمارستان متولد خواهد شد. البته این مسأله ممکن است در مورد فرزند دوک و دوشس کمبریج بدیهی بنظر برسد. شاهزاده ویلیام اولین پادشاه احتمالی در آینده است که به این ترتیب به‌دنیا آمده است. او و برادرش شاهزاده هری هر دو در بخش خصوصی لیندو در بیمارستان سنت مری در محله پدینگتون در غرب لندن به‌دنیا آمدند. دوشس کمبریج هم در همین محل وضع حمل خواهد کرد. مارکوس سچل، پزشک متخصص زنان که سابقا پزشک ملکه بوده است، بر این زایمان نظارت خواهد کرد. خود ملکه الیزابت در خانه‌ای متعلق به والدین مادرش در شماره ۱۷ خیابان بروتون در محله می‌فر لندن به‌دنیا آمد. شاهزاده چارلز، ولیعهد فعلی، در کاخ باکینگهام متولد شد، اما خواهرش، شاهزاده آن، در کلارنس هاوس به‌دنیا آمد. کاترین و ویلیام احتمالا نوزادشان را از طریق رسانه‌های حاضر در بیرون بیمارستان به جهان معرفی خواهند کرد. ملکه الیزابت نوزادانش را از بالکن کاخ باکینگهام به جمعیت عظیمی که مقابل کاخ جمع شده بودند نشان داد.

۱۰. لباس تعمید مسیحی نوزاد همان لباسی خواهد بود که از سال ۱۸۴۱ تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. هنوز معلوم نیست عضو جدید خانواده در کجا غسل تعمید داده خواهد شد، اما شاهزاده ویلیام و پدرش در تالار موسیقی کاخ باکینگهام و بدست اسقف اعظم کانتربری مسیحی تعمید داده شدند. اولین نمونه لباس تعمید فعلی در زمان تعمید دختر بزرگ ملکه ویکتوریا مورد استفاده قرار گرفت. پارچه توری این لباس از منطقه هانیتن (در جنوب غربی بریتانیا) می‌آید و با پارچه ساتن سفید ترکیب می‌شود. از این پارچه‌ها برای دوخت لباس تعمید چندین نسل نوزادان خاندان سلطنتی استفاده شده است. ملکه فعلی، فرزندان او و همه نوه‌هایش (از جمله شاهزاده ویلیام و شاهزاده هری) بجز یکی از آنها این لباس را پوشیده اند. در سال ۲۰۰۸، پسر ارل و کنتس وسکس نمونه‌ای بدلی از این لباس را پوشید تا به نمونه اصلی آسیبی نرسد.

مطالب مرتبط