اسنودن از روسیه درخواست پناهندگی کرد

Image caption ادوارد اسنودن حین کنفرانس خبری که چهار روز پیش در فرودگاه شرمیتوو برگزار شد

اداره فدرال مهاجرت روسیه تایید کرده ادوارد اسنودن، تحلیلگر سابق سیا که به خاطر افشای جمع‌آوری غیرقانونی اطلاعات علیه شهروندان آمریکایی تحت تعقیب است، از روسیه درخواست پناهندگی موقت کرده است.

آقای اسنودن که دولت آمریکا گذرنامه‌اش را باطل کرده، ویزای روسیه ندارد بنابراین نتوانسته بخش ترانزیت فرودگاه را ترک کند.

او از دوم تیر در سالن ترانزیت فرودگاه شرمتیوو در روسیه اقامت دارد و با اینکه تاکنون از بیست و یک کشور درخواست پناهندگی کرده، هنوز موفق به اخذ پناهندگی نشده است.

هر چند کشورهای آمریکای جنوبی مثل ونزوئلا و اکوادور آمادگی خود را برای اعطای پناهندگی به اسنودن اعلام کرده‌اند اما او به علت نداشتن مدارک رسمی نتوانسته از این فرصت استفاده کند.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از یکی سخنگویان ولادیمیر پوتین نوشته که رییس جمهور روسیه هنوز به این درخواست واکنشی نشان نداده، هر چند که اساسا تصمیم در این باره با او نیست.

آناتولی کوچرنا یکی از وکلای نزدیک به کرملین می‌گوید "او به این نتیحه رسید که درخواست پناهندگی موقت کند و این کار را کرد."

"او فعلا جایی نخواهد رفت و قصد دارد در روسیه بماند."

به گفته آقای کوچرنا، اسنودن در درخواست پناهندگی خود مدعی شده در صورت بازگشت به آمریکا با شکنجه و اعدام مواجه خواهد شد.

آقای کوچرنا می‌گوید در صورتی که درخواست اسنودن پذیرفته شود او اجازه خواهد داشت آزادانه در روسیه کار و سفر کند.

اجازه عبور هواپیما

خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از یکی از مقام‌های اداره مهاجرت نوشته رسیدگی به درخواست‌هایی از این دست حدود سه ماه طول می‌کشد.

بنابراین آقای اسنودن به اقامتگاه پناهجویان که در نزدیکی فرودگاه است منتقل خواهد شد تا به درخواست او رسیدگی شود.

ادوارد اسنودن، ۳۰ ساله و تحلیلگر اطلاعات که برای سازمان اطلاعات و امنیت مرکزی آمریکا (سیا) کار می‌کرد زمانی که در هنگ‌کنگ بود هزاران سند محرمانه را منتشر کرد که نشان می‌داد دولت آمریکا به شکلی سازمان یافته و در سطحی بسیار وسیع مکالمات تلفنی و ارتباطات اینترنتی را در تمام دنیا کنترل و شنود می‌کند و حتی مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا هم از این پایش و نظارت مصون نیستند.

این اسناد همچنین نشان می‌داد بریتانیا و فرانسه هم نیز عملیات پایش و شنود گسترده‌ای دارند.

افشای این اقدام سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا خشم مقا‌م‌های ارشد ایالات متحده و متحدانشان را برانگیخت.

در مقابل روسیه و چین نارضایتی خود از اقدام دولت آمریکا در جمع‌آوری اطلاعات نشان دادند. اسنودن اجازه ترک هنگ کنگ را پیدا کرد و فعلا در روسیه به سر می‌برد. آمریکا در این باره هم به چین هم به روسیه اعتراض کرده است.

به علاوه انتظار می‌رود کشورهای اروپایی به هواپیمایی که حامل اسنودن باشد اجازه عبور از حریم هوایی‌شان را ندهد.

همانطور که چهار کشور اروپایی به هواپیمای ایوو مورالس رییس جمهور بولیوی که از اجلاس انرژی در روسیه عازم کشورش بود، اجازه عبور از حریم هوایی خود را ندادند چون تصور می‌کردند اسنودن در هواپیمای رییس جمهور بولیوی باشد.

هواپیما مجبور به فرود اجباری در وین پایتخت اتریش شد. با وجود عذرخواهی این کشورها، این اتفاق روابط کشورهای آمریکای جنوبی را با اروپای غربی تیره کرده است.

مطالب مرتبط