آماده باش پلیس لس آنجلس به خاطر پرونده زیمرمن

Image caption پلیس لس آنجلس نگران آشوب و ناآرامی احتمالی است

پلیس لس آنجلس آمریکا علیه هرگونه اقدام خشونت بار معترضانی که از تبرئه شدن جورج زیمرمن، متهم پرونده قتل ترایوون مارتین، نوجوان سیاه پوست خشمگین هستند، هشدار داده است.

پلیس در لس آنجلس اعلام کرده است که تا به حال ۱۴ نفر را به خاطر حمله و خراب کاری در اعتراضات روز دوشنبه بازداشت کرده است و در قبال ناآرامی‌های بیشتر، قاطع‌تر عمل خواهد کرد.

چارلی بک، رئیس پلیس لس آنجلس، گفته است: «ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم که گروه کوچکی نه فقط به جامعه صدمه بزنند و در دل مردم هراس ایجاد کنند، بلکه پیام بسیاری از مردم در اینجامعه را تحریف کنند.»

در آمریکا بسیاری از بیگناه شناخته شدن جورج زیمرمن ۲۶ساله در ماجرای ترایوون مارتین، نوجوان ۱۷ ساله در فلوریدا، خشمگین هستند.

با این حال، تاکنون بیشتر تجمعات اعتراض آمیز مسالمت آمیز بوده است.

اعتراضات روز سه شنبه نیز در شهرهای مختلف ادامه خواهد داشت.

ال شارپتون، فعال پرسابقه حقوق مدنی سیاه‌پوستان در آمریکا، خواهان برگزاری تجمعات اعتراض آمیز گسترده‌ای در روز شنبه آینده در دست کم ۱۰۰ شهر شده است.

آقای شابرپتن می‌گوید: «این وضعیت به خاطر قوانین ماست که اجازه می‌دهد کسی بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشد، از سوی یک شهروند دیگر تعقیب شود و آن‌ها می‌‌توانند روی یکدیگر اسلحه بکشند و بعد بگویند این دفاع از خود بوده. این ترسناک است و نمی‌‌توانیم اجازه دهیم در جامعه ما باقی بماند.»

این فعال مدنی در عین حال تاکید کرد که این اعتراض‌ها باید مسالمت‌آمیز بماند زیرا به گفته او، نمی‌توان از طریق خشونت با خشونت جنگید.

روز شنبه، هیات منصفه، آقای زیمرمن را بی‌گناه شناخت. معترضان می‌گویند اقدام جورج زیمرمن و رای دادگاه، به خاطر تبعیض نژادی بوده است.

اما متهم و وکیل مدافع با رد اتهام نژادی، در جریان محاکمه به قانون دفاع شخصی استدلال کرده بودند.

به گفته آن‌ها، جورج زیمرمن پس از آنکه مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود، در دفاع از خودش مجبور به شلیک شد.

یک روز پس از اعلام رای هیات منصفه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای گفت همه آمریکایی‌ها باید به درخواست خانواده مارتین برای حفظ آرامش احترام بگذارند.

وزارت دادگستری آمریکا در حال بررسی این موضوع است که آیا جورج زیمرمن حقوق مدنی نوجوان ۱۷ساله سیاه‌پوست را نقض کرده یا نه.

برای تشکیل چنین پرونده‌ای، باید شواهدی وجود داشته باشد از اینکه رنگ پوست ترایوون، تاثیری در اقدام آقای زیمرمن به شلیک کرده است. این تحقیقات می‌تواند ماه‌ها طول بکشد.

مطالب مرتبط