نمایه: کیت، دوشس کمبریج

Image caption مراسم ازدواج آنها که در آوریل ۲۰۱۱ (اردیبهشت ۱۳۹۰) در کلیسای وست‌مینستر برگزار شد

رابطه عاشقانه دوشس کمبریج و شاهزاده ویلیام از سال ۲۰۰۱ شروع شد. از آن زمان تاکنون او از دختری با یک زندگی نسبتا معمولی به یکی از اعضای مهم خاندان سلطنتی تبدیل شده است.

کیت میدلتون در دورانی که در دانشگاه سنت اندروز در رشته تاریخ تحصیل می‌کرد، با شاهزاده ویلیام آشنا شد. آنها به‌مدت چهار سال در خوابگاه دانشگاه در کنار هم زندگی می‌کردند.

مراسم ازدواج آنها که در آوریل ۲۰۱۱ (اردیبهشت ۱۳۹۰) در کلیسای وست‌مینستر برگزار شد، در سراسر جهان میلیون‌ها بیننده تلویزیونی داشت. وقتی دسامبر گذشته (آذر ۱۳۹۱) این زوج اعلام کردند که منتظر تولد اولین فرزندشان هستند، توجه رسانه‌ها به دوشس کمبریج به‌نحو بی‌سابقه‌ای افزایش یافت. کاترین میدلتون ۹ ژانویه ۱۹۸۲ (۱۹ دی ۱۳۶۰) به‌دنیا آمد.

محبوب و با استعداد

Image caption دوشس کمبریج کاپیتان تیم هاکی مدرسه‌اش بوده است

کاترین میدلتون در باکل‌بری در برک‌شایر بزرگ شد. والدینش مایکل و کارول میدلتون در آنجا یک شرکت فروش پستی اسباب بازی کودکان داشتند. ساختمان شرکت آنها که در نزدیکی خانه‌شان قرار داشت، قبلا انبار کاه بود. کاترین که در میان سه فرزند خانواده از همه بزرگتر بود، در کالج اعیانی مارلبورو در ویلت‌شایر تحصیل کرد.

مسوولان مدرسه او را دختری معقول، محبوب و با استعداد می‌دانستند. او کاپیتان تیم هاکی مدرسه هم بود.

خواهر کوچکترش، پیپا که ۲۹ ساله است، بعد از شرکت در ازدواج سلطنتی خواهرش و شاهزاده ویلیام به‌عنوان ساقدوش، شهرت زیادی پیدا کرده است. او کتابی درباره نحوه برگزاری مهمانی‌ها نوشته و حالا هم بطور مرتب با مجله ونیتی فر (Vanity Fair) همکاری می‌کند. برادر کاترین و پیپا جیمز نام دارد و ۲۶ ساله است. او یک شرکت پخت نان و شیرینی تأسیس کرده است.

کاترین و ویلیام بعد از آشنایی‌شان در سنت اندروز ظاهرا در آخر هفته‌هایی که با هم در مِلک ملکه در بالمورال می‌گذراندند، بهم نزدیکتر شدند.

در پی توافق کاخ باکینگهام و رسانه‌ها، کاترین و ویلیام دست‌کم تا پایان دوران دانشجویی ویلیام آسایش و حریم خصوصی خود را داشتند. اما سکوت رسانه‌ها بالاخره به پایان رسید، و بعد از اینکه در سال ۲۰۰۵ چند نشریه زرد بریتانیایی عکس کاترین را در کنار شاهزاده ویلیام و شاهزاده چارلز در پیست اسکی کلوسترز سوئیس چاپ کردند، او در معرض توجه عموم قرار گرفت. این عکس‌ها با وجود همه تلاش‌های آجودان‌های خاندان سلطنتی برای خصوصی نگاه داشتن این تعطیلات منتشر شد. کاترین بعد از فارغ‌التحصیلی، به لندن نقل مکان کرد و کارش را به‌عنوان خریدار زیور آلات برای مارک پوشاک جیگسا (Jigsaw) آغاز کرد.

در اکتبر ۲۰۰۵ (مهر ۱۳۸۴)، بعد از انتشار عکسی از کاترین، که او را سوار بر اتوبوس و در حال تماشای بیرون نشان می‌داد، وکلای کاترین با سردبیران روزنامه‌ها و مجلات مکاتبه کردند و از آنها خواستند که به حریم خصوصی موکلشان احترام بگذارند.

آنها ادعا کردند که از زمان فارغ‌التحصیلی کاترین، عکاسان تقریبا هر روز و هر شب او را تعقیب می‌کرده اند. در فوریه ۲۰۰۶ (بهمن ۱۳۸۴) گفته شد که شاید کاترین هم از حفاظت تیم امنیت سلطنتی برخوردار شود، و در پی آن گمانه‌زنی‌هایی درباره نامزدی کاترین و شاهزاده ویلیام انجام شد.

سر و صدای رسانه‌ای

در دسامبر ۲۰۰۶ (آذر ۱۳۸۵) کاترین دوباره در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت. این بار او و مادرش در مراسمی که در آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست برگزار شد، حضور یافته بودند تا شاهد ترفیع درجه شاهزاده ویلیام به افسری ارتش باشند.

این اتفاق از آن جهت مهم بود که کاترین برای اولین بار در یک رویداد عمومی سطح بالا، که در آن ملکه و دیگر اعضای ارشد خاندان سلطنتی هم حضور داشتند، شرکت می‌کرد.

در حوالی بیست و پنجمین سالروز تولد کاترین در ژانویه ۲۰۰۷ (دی ۱۳۸۵) بود که شایعات نامزدی او و شاهزاده ویلیام به اوج خود رسید. در آن زمان خبرنگاران در بیرون خانه او در محله چلسی لندن اردو زده بودند. رفتار خبرنگاران پاپاراتزی با کاترین باعث شد او با مادر فقید شاهزاده ویلیام مقایسه شود. شاهزاده دایانا، مادر شاهزاده ویلیام، در پاریس و در حالی که عکاسان خودرویش را تعقیب می‌کردند، در یک تصادف کشته شد.

شاهزاده ویلیام و شاهزاده چارلز از همه خواستند کاترین را بحال خود بگذارند، و بعضی روزنامه‌ها قبول کردند که از عکس‌هایی که خبرنگاران پاپاراتزی از او گرفته اند، استفاده نکنند. وکلای کاترین در ماه مارس به‌خاطر عکسی که در روزنامه دیلی میرور منتشر شده بود، شکایتی رسمی به کمیسیون شکایات مطبوعاتی تسلیم کردند.

این عکس کاترین را با یک لیوان قهوه و کلیدهای خودرویش در دست نشان می‌داد که در حال رفتن به سر کار است.

روزنامه دیلی میرور رسما از کاترین عذرخواهی کرد، و او هم شکایتش را پس گرفت. فشار رسانه‌ها تأثیر خود را بر رابطه کاترین و ویلیام گذاشت، و یکی از دلایل اصلی جدایی این دو در آوریل ۲۰۰۷ (فروردین ۱۳۸۶) دانسته شد. البته هیچیک از آنها در این باره بیانیه‌ای رسمی صادر نکردند.

در ژوئن ۲۰۰۷ (خرداد ۱۳۸۶) شایعاتی که درباره آشتی میان آنها وجود داشت، تکذیب شد، و بعد از اینکه در کنسرتی که در ورزشگاه ویمبلی برای یادبود شاهزاده دایانا برگزار شد، با هم دیده شدند، هر دو تأکید کردند که "تنها دوستان خوبی برای هم هستند". آنها بعد از آن هم در چند مناسبت عمومی با هم دیده شدند. روزی که شاهزاده ویلیام در آوریل ۲۰۰۸ (فروردین ۱۳۸۷) در پایگاه نیروی هوایی کرانول درجه افسری نیروی هوایی را از پدرش دریافت کرد، و همچنین موقعی که در ماه ژوئن (خرداد ۱۳۸۷) در ویندزور نشان شوالیه بند جوراب (Knight of the Garter) را گرفت، کاترین در مراسم حاضر بود.

نوزاد سلطنتی

Image caption دوشس کمبریج آخرین وظایف سلطنتی‌اش را در ماه ژوئن انجام داد

کاترین و ویلیام در نوامبر ۲۰۱۰ (آبان ۱۳۸۹) نامزدی‌شان را اعلام کردند. در آن موقع کاترین گفت که پیوستن به خانواده سلطنتی "چشم‌اندازی دلهره‌آور" است. او اضافه کرد: "امیدوارم از پس این کار به‌خوبی بربیایم." دوشس کمبریج از زمان ازدواجش با شاهزاده ویلیام ریاست چهار انجمن خیریه را عهده‌دار شده است. این انجمن‌ها عبارتند از: انجمن مبارزه با اعتیاد (Action on Addiction)، نوان‌خانه کودکان آنگلیای شرقی (East Anglia’s Children’s Hospices)، اتاق هنر (the Art Room) و نگارخانه ملی پرتره‌ها (National Portrait Gallery).

او و شاهزاده ویلیام دو تور خارجی رسمی داشته اند؛ یکی در سال ۲۰۱۱ به آمریکای شمالی و کانادا، و دیگری در سال ۲۰۱۲ به جنوب شرقی آسیا.

سفر به آسیا به مناسبت گرامیداشت شصتمین سالگرد تاجگذاری ملکه برگزار شد. سپتامبر سال گذشته (شهریور ۱۳۹۱) خانواده سلطنتی از یک مجله فرانسوی به دادگاه شکایت کرد. این مجله عکس‌هایی را که در جریان یک تعطیلات خصوصی و با بالاتنه برهنه از دوشس کمبریج گرفته شده بود، منتشر کرده بود.

در ماه دسامبر (آذر ۱۳۹۱) کاخ سنت جیمز اعلام کرد که دوشس کمبریج چشم‌انتظار تولد یک نوزاد است، و کاترین برای درمان تهوع شدید حاملگی در بیمارستان بستری شده است. او چند روز در بیمارستان بستری بود، اما تلخ‌ترین قسمت اقامت او در بیمارستان موقعی بود که دو گوینده رادیویی استرالیایی در یک شوخی تلفنی پرستاری بنام جاسینتا سالدانا را گول زدند، و او هم بعد از فهمیدن حقیقت ماجرا خودکشی کرد.

از آن به‌بعد بخش اعظم توجه رسانه‌ها به برآمدگی شکم دوشس و روند بزرگتر شدن آن بود. دوشس کمبریج در ماه ژوئن آخرین وظایف سلطنتی‌اش را انجام داد.

نوزاد در بخش خصوصی لیندو در بیمارستان سنت مری در محله پدینگتون در غرب لندن به‌دنیا آمد. شاهزاده دایانا هم هر دو پسرش را در همین بیمارستان به‌دنیا آورده بود. با وجود گمانه‌زنی‌های فراوان رسانه‌ها، دوک و دوشس کمبریج تصمیم گرفته بودند که جنسیت بچه را تا موقع تولدش ندانند. اما با توجه به تغییراتی که اوایل سال جاری میلادی در قوانین تعیین شاهان یا ملکه‌های بعدی انجام شده، این نوزاد صرفنظر از جنسیتش روزی بر کشور حکمرانی خواهد کرد.