وعده سامانتا پاور درباره برخورد با سوریه و حمایت از اسرائیل

Image caption نامزد نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد، ضمن انتقاد از ایران، خواستار وضع تحریم‌‌‌های بیشتر علیه این کشور شد

سامانتا پاور وعده داده است که اگر به نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد انتخاب شود، برای اقدام درباره سوریه و همچنین آنچه "جهت‌گیری غیرقابل‌قبول" علیه اسرائیل خوانده، تلاش خواهد کرد.

این نامزد پیشنهادشده باراک اوباما، در جلسه بررسی صلاحیت خود در شورای روابط خارجی مجلس سنای آمریکا به تندی از عملکرد شورای امنیت این سازمان درباره سوریه انتقاد کرد.

او گفت: "کوتاهی شورای امنیت برای متوقف‌کردن کشتار در سوریه، شرم‌آور است و تاریخ به تندی درباره آن قضاوت خواهد کرد."

این مشاور سابق باراک اوباما که ۴۲ سال دارد، در صورت تایید کنگره آمریکا جای سوزان رایس سفیر قبلی این کشور در سازمان ملل را خواهد گرفت.

خانم رایس پیش‌تر به سمت مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده منصوب شده است.

سامانتا پاور در عین انتقاد از سازمان ملل متحد درباره بحران سوریه، تاکید کرد که بدون همراهی چین و روسیه در شورای امنیت، به تغییر وضعیت فعلی خوش‌‌بین نیست.

یک دیپلمات عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به شرط ذکرنشدن نامش به خبرگزاری رویترز گفته است که درباره توانایی سامانتا پاور برای همراه‌کردن روسیه و چین در موضع‌گیری علیه بشار اسد، تردید دارد.

حمایت از تحریم‌‌های سخت‌‌تر علیه ایران

Image caption خانم پاور که ۴۲ سال دارد، در صورت تایید کنگره آمریکا جای سوزان رایس سفیر قبلی این کشور در سازمان ملل را خواهد گرفت

سامانتا پاور وعده داد به آن‌چه "جهت‌‌‌گیری غیرقابل‌‌‌قبول" و حملات علیه اسرائیل خواند، پایان دهد و ضمن انتقاد از ایران، خواستار وضع تحریم‌‌‌های بیشتر علیه این کشور شد.

او گفت که سازمان ملل متحد باید بیش از این تلاش کند تا ایران را به مذاکره برای پایان‌دادن به برنامه هسته‌ای خود راضی کند.

نامزد پیشنهادی باراک اوباما برای نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد یادآوری کرد که در دولت آقای اوباما از تشدید تحریم‌ها علیه ایران با بستن راه‌های فرار از آن حمایت کرده است.

خانم پاور بدون شرح بیشتر گفت اگر لازم باشد آمریکا در سوریه وارد عمل می‌شود اما تاکید کرد که آمریکا پلیس دنیا نیست و نمی‌‌تواند در هر بحرانی نقش پلیس را ایفا کند.

به گفته او، ایالات متحده باید براساس منافع مردم خود و منابع محدودی که دارد وارد عمل شود.

با این همه او تاکید کرد که حقوق بشر و اصلاح ساختار سازمان ملل متحد از اولویت‌‌های او خواهد بود.

جان مک‌کین، از سناتورهای پرنفوذ جمهوری خواه، از سامانتا پاور خواست موضع خود را درباره اقدام نظامی علیه ایران مشخص کند اما او در این باره مستقیما پاسخی نداد و گفت کاخ سفید باید تصمیم‌گیرنده اصلی در این باره باشد.

خانم پاور، ایرلندی‌تبار است و کتابی که در انتقاد از سیاست خارجی آمریکا در جلوگیری از نسل‌کشی رواندا نوشته، جایزه پولیتزر گرفته است.

پیش‌بینی شده است که او بتواند برای سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد رای بالایی از سنا بگیرد.

شورای روابط خارجی مجلس سنا احتمالا سه‌شنبه هفته آینده، ۲۳ ژوئیه، در این باره رای‌گیری خواهد کرد و سپس در صحن سنا به رای گذاشته می‌شود.

مطالب مرتبط