وزیر دارایی آلمان اصلاحات اقتصادی یونان را تحسین کرد

Image caption معترضین یونانی می گویند ادامه حضور این کشور در حوزه یورو سبب مرگ اقتصادی شده است

وولفگانگ شوبل، وزیر دارایی آلمان، که در میان تدابیر شدید امنیتی وارد آتن، پایتخت یونان شده است، اصلاحات اقتصادی انجام گرفته در یونان را مورد ستایش قرار داده است.

تنها چند ساعت پیش از ورود او به آتن، پارلمان یونان قانونی را تصویب کرد که به موجب آن هزاران شغل در بخش عمومی تعطیل خواهند شد.

اعتراضات در چند روز گذشته به اعتصاب عمومی علیه تصویب این قانون انجامید که علاوه بر به مخاطره انداختن ٢٥٠٠٠ کارمند بخش عمومی، سیاست‌های ریاضتی اقتصادی را نیز تشدید کرد.

آقای شوبل در میان برخی از مردم یونان چهره ای منفور تلقی می شود چون آنها او را معمار سیاست‌های ریاضت اقتصادی آن کشور تلقی می کنند.

همزمان با سفر او، راهپیمایی و تجمع بیش از سه نفر در آتن ممنوع شد، ایستگاه‌های مترو بسته شدند و مرکز شهر عملا تعطیل شد.

آقای شوبل گفت آنچه که یونان تا کنون در نوسازی و ایجاد موازنه در اقتصاد خود انجام داده او را تحت تاثیر قرار داده است، اما آن کشور علی‌رغم برداشتن "قدمهای بزرگ"، هنوز راهی طولانی و توام با ریاضت را باید طی کند تا به رشد پایدار برسد.

او گفت آلمان در صندوقی سرمایه گذاری خواهد کرد که به بازرگانان و صاحبان کار و پیشه در یونان وام خواهد داد.

با تصویب این قانون وامی به میزان ٦.٨ میلیارد یورو در اختیار دولت یونان گذاشته خواهد شد.

دولت ائتلافی یونان پذیرفته است که برای ماندن در حوزه یورو چاره ای جز پذیرش و ادامه اعمال سیاست‌های سختگیرانه اقتصادی ندارد.

ناظران می گویند که مشکل اساسی اقتصاد یونان این است که علی رغم همه اقدامات انجام گرفته، میزان بدهی در یونان هنوز به نحو ناپایداری بالا مانده است و در صورت عدم موفقیت برنامه های دولت در کاهش بدهی ها ممکن است تعدادی از وام دهندگان اروپایی ناچار شوند از مطالبات خود گذشت کنند.

مطالب مرتبط