نامزد ریاست جمهوری شیلی به دلیل افسردگی کناره‌گیری کرد

Image caption آقای لونگویرا سه هفته پیش در انتخابات مقدماتی بعنوان نامزد احزاب راست برگزیده شد

پابلو لونگویرا نامزد محافظه‌کار انتخابات ریاست جمهوری شیلی از رقابت‌های انتخاباتی کنار کشید. پسر آقای لونگویرا گفته پدرش بعد از پیروزی در انتخابات مقدماتی دچار افسردگی شده. انتظار می‌رود ائتلاف حاکم به رهبری پرزیدنت پینیرا جایگزین او را امروز معرفی کند.

آقای لونگویرا، وزیر سابق اقتصاد در انتخابات ائتلاف احزاب محافظه کار سه هفته پیش آندرس آیه‌ماند وزیر سابق دفاع را شکست داد اما به گفته پسرش از آن زمان با افسردگی دست و پنجه نرم کرده است:

"ما شاهد تلاش سخت و دردناک او برای غلبه بر این شرایط [بیماری] بودیم."

حزب اتحاد مستقل دمکراتیک، حزب آقای لونگویرا، ضمن تقدیر از او اعلام کرده برای تعیین جایگزین او امروز جلسه تشکیل خواهد داد.

ایگناسیو دِلوس رِیِس خبرنگار بی‌بی‌‌سی در آرژانتین می‌گوید کناره‌گیری آقای لونگویرا ممکن است محافظه‌کاران را در شیلی درگیر بحران رهبری کند.

کمتر از سه ماه پیش لارنس گولبورن، وزیر راه و ترابری که چند ماه پیش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری استعفا داده بود به دلیل رسوایی مالی مجبور شد از نامزدی صرف‌نظر کند.

آقای گولبورن در ماجرای نجات ۳۳ معدنچی در سال ۲۰۱۰ به محبوبیت بسیاری پیدا کرده بود.

Image caption خانم باشله بعد پیروزی در انتخابات احزاب چپ برای معرفی نامزد ریاست جمهوری

سباستین پینیرا، رییس جمهور فعلی شیلی در سال ۲۰۱۰ به قدرت رسید و اولین رییس جمهور دست راستی در بیست سال گذشته بوده است.

محبوبیت آقای پینیرا بعد از به قدرت رسیدن کاهش یافت و ائتلاف راست میانه در چند انتخابات مهم محلی از جمله در سانتیاگو پایتخت شکست خورد.

او در انتخابات پیشِ‌رو حضور ندارد چون روسای جمهور در شیلی نمی‌توانند دو دوره‌ متوالی بر سر کار باشند.

بر اساس نظرسنجی ها میشل باشله، رییس جمهور چپ‌گرای سابق از سایر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش است. این انتخابات ۲۶ آبان برگزار می شود.

خانم باشله یکی از محبوبترین سیاستمداران شیلی است. او بعد از پایان دوره ریاست جمهوری، در سه سال گذشته ریاست آژانس برابری جنسیتی سازمان ملل را در نیویورک بر عهده داشته است.

مطالب مرتبط