محکوم شدن ناراضی سیاسی روس به پنج سال زندان

Image caption نام ناوالنی از سال ۲۰۰۹ به عنوان منتقد فساد مالی در روسیه و یکی از مخالفان آقای پوتین در رسانه های روسیه مطرح شد

الکسی ناوالنی، وکیل و فعال سیاسی و از منتقدان ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه، به اتهام اختلاس و دزدی به پنج سال زندان محکوم شد.

آقای ناوالنی این اتهام‌ها را تکذیب کرده و محاکمه خود را نتیجه مخالفتش با ولادیمیر پوتین دانسته است.

اتحادیه اروپا به محکومیت ناراضی سیاسی روس واکنش نشان داد و گفت "پرسش‌های جدی" درباره قوانین روسیه وجود دارد و آمریکا هم "تاسف عمیق" خود را از محکومیت آقای ناوالنی اعلام کرده است.

عفو بین‌الملل هم دادگاه و محاکمه آقای ناوالنی را "مضحکه" لقب داد.

نام ناوالنی ۳۷ ساله از سال ۲۰۰۹ به عنوان منتقد فساد مالی در روسیه و یکی از مخالفان آقای پوتین در رسانه های روسیه مطرح شد.

از آن پس او در وبلاگ خود مرتبا درباره فساد مالی در روسیه مطلب نوشته است.

او دیروز برای نامزدی در انتخابات شهرداری مسکو که کمتر از دو ماه دیگر برگزار می شود، ثبت نام کرده بود.

الکسی ناوالنی متهم بود در سال ۲۰۰۹ از یک شرکت دولتی، ۱۶ میلیون دلار اختلاس کرده است. آقای ناوالنی در آن زمان بدون دریافت حقوق مشاور فرماندار استان کیروف در ۷۶۰ کیلومتری مسکو بود.

جریان کامل دادگاه به طرز بی‌سابقه‌ای به صورت زنده بر روی اینترنت منتشر شد اما تلویزیون دولتی توجه چندانی به این خبر نشان نداد و سر خط خبرهایش را به مدالهای ورزشکاران روسیه در المپیاد دانشجویان اختصاص داد.

قرائت حکم دادگاه سه ساعت و نیم طول کشید و در این مدت ناوالنی که بدون لباس رسمی در دادگاه حاضر شده بود با استفاده از توئیتر قاضی دادگاه را دست می‌انداخت.

قاضی سرگی بلینوف در حکم خود امروز (پنج شنبه ۲۷ تیر) گفت "آقای ناوالنی جرم سنگینی مرتکب شده است."

"دادگاه به این نتیجه رسیده که ناوالنی سازمان دهنده این اقدام مجرمانه بوده و این اختلاس بزرگ را هدایت کرده است."

الکسی ناوالنی بعد از صدور حکم، همسر و مادرش را در آغوش گرفت و با پدرش دست داد و دادگاه را ترک کرد.

Image caption یولیا همسر الکسی ناوالنی می‌گوید شوهرش انتظار داشته محکوم شود بنابراین از نظر روحی خود را آماده زندان کرده است

پیوتر افیتسروف هم به جرم مباشرت در جرم به چهار سال زندان محکوم شده است.

بیرون از دادگاه طرفداران آقای ناوالنی شعار می‌دادند "مرگ بر پلیس دولتی". بعضی از آنها تی‌شرت‌هایی به تن داشتند که روی آن نوشته شده بود "پوتین دزد است."

آقای ناوالنی در توئیتر به این هواداران گفت دست روی دست نگذراند و کاری کنند.

هواداران ناوالنی گفته‌اند در اعتراض به این حکم امروز در مقابل کرملین تظاهرات خواهند کرد اما خبرگزاری ایتارتاس، از الکسی مایوروف رییس اداره امنیت مسکو نقل کرده که "هیچ درخواستی برای صدور مجوز تظاهرات دریافت نکرده و چنین اقدانی غیرقانونی تلقی می شود."

تا زمانی که نتیجه فرجام‌خواهی آقای ناوالنی مشخص شود، او همچنان می‌تواند نامزد شهرداری مسکو بماند و ممکن است از پشت میله‌های زندان مبارزات انتخاباتی خود را پیش ببرد.

الکسی ناوالنی حزب حاکم روسیه متحد را حزب "متقلب‌ها و دزدها" را لقب داده و پیشتر گفته بود قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ با ولادیمیر پوتین رقابت کند.

او هفته گذشته در گزارشی نزدیکترین متحدان پوتین از جمله ولادیمیر یاکونین، رییس راه آهن روسیه را به فساد مالی متهم کرده بود.