دادگاه کاهش اتهامات افشاگر ویکی لیکس را رد کرد

Image caption بردلی منینگ ۷۵۰ هزار سند نظامی و دیپلماتیک را در اختیار سایت افشاگر ویکی لیکس قرار داد.

قاضی یک دادگاه نظامی آمریکا درخواست وکلای بردلی منینگ، منبع افشاگری ویکی لیکس، را برای کاهش اتهامات او نپذیرفت.

موکلان آقای منینگ از قاضی خواسته بودند جدی ترین اتهام او یعنی "کمک به دشمن" را از فهرست اتهامات موکلشان حذف کند چرا که به گفته آنها "هیچ دلیلی حاکی از کمک او به دشمن وجود ندارد."

بردلی منینگ سه سال پیش، ۷۵۰ هزار سند نظامی و دیپلماتیک را در اختیار سایت افشاگر ویکی لیکس قرار داد.

با این همه قاضی با رد این درخواست عملا با محاکمه افشاگر ویکی لیکس ، بر اساس سنگین ترین اتهام او که می تواند حکم حبس ابد داشته باشد موافقت کرده است.

محاکمه آقای منینگ در پادگان "فورت مید" ایالت مریلند برگزار می شود که مقر سازمان امنیت ملی، بزرگ ترین سازمان جاسوسی آمریکاست.

دادستان ها می گویند این سرباز آمریکایی با درز اطلاعاتی به گروه ویکی لیکس آگاهانه اطلاعات محرمانه را در اختیار دشمن قرار داده چرا که گروه هایی مانند طالبان و القاعده هم در اینترنت به اسناد افشا شده دست پیدا کرده اند.

با این همه وکلای مدافع می گویند دولت هیچ سندی برای اثبات این مدعای خود ارائه نکرده است.

بردلی منینگ در مجموع با ۲۱ اتهام مواجه است. او پذیرفته است که منبع درز اطلاعاتی ویکی لیکس بوده اما می گوید قصد ضربه زدن به امنیت ملی را نداشته است.

لیبرال ها در آمریکا بردلی منینگ را قهرمان می دانند و معتقدند او جوان شجاعی است که کشته شدن غیرنظامیان در عراق و افغانستان را افشا کرده است.

با این همه دولت آمریکا می گوید افشاگری او ضربه سنگینی به منافع ملی کشور و حیثیت دیپلماتیک آن زده است.

محاکمه آقای منینگ حداقل یک ماه دیگر طول خواهد کشید.

سازمان امنیت ملی، ان اس ای، خود نیز اخیرا خود هدف افشاگری بزرگی بوده که توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق این سازمان انجام شده است.

آقای اسنودن به روسیه فرار کرده است.

مقایسه عملکرد دولت باراک اوباما با دولت های پیشین آمریکا نشان می دهد رییس جمهوری فعلی در عرصه پیگرد قانونی افشاگران اسرار دولتی بسیار سختگیرتر است.

کاخ سفید بارها به اتهام سهل انگاری در حفظ اسرار دولتی هدف انتقادهای کنگره بوده است.

اقدام افشاگر ویکی لیکس یکی از بزرگ ترین افشاگری ها علیه دولت در تاریخ آمریکاست و انتظار می رود مجازات سنگینی در انتظار بردلی منینگ باشد.