گفتگوی فلسطینی ها درباره طرح آمریکا برای احیاء مذاکرات صلح بی نتیجه ماند

Image caption محمود عباس دوبار در هفته گذشته با وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کرده است.

رهبران فلسطینی نشست خود درباره طرح پیشنهادی آمریکا برای احیاء مذاکرات صلح با اسراییل بدون نتیجه پایان دادند.

محمود عباس رهبر تشکیلات فلسطینی که در طول هفته گذشته دوبار با جان کری وزیر امور خارجه این کشور ملاقات داشته سایر رهبران فلسطینی را در جریان جزییات طرح پیشنهادی آمریکا گذاشته است.

گزارش ها حاکی از آن است که بسیاری از حاضران در نشست معتقد بوده اند طرح آمریکا ضمانت کافی برای مذاکره درباره بازگشت به مرزهای پیش از 1967 نمی دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا برای گفتگو درباره این طرح در منطقه است و سفر خود را یک شب تمدید کرده است و قرار است روز جمعه به آمریکا بازگردد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا بحث درباره احیاء مذاکرات صلح خاورمیانه را "درست و امیدوارکننده" خوانده و گفته است آقای کری پیش از ترک منطقه با رهبران فلسطینی و اسراییلی گفتگو می کند.

کاخ سفید نیز اعلام کرده باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا امروز، پنج شنبه، 27 تیرماه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل تلفنی گفتگو کرده و از او خواسته مذاکره با فلسطینیان را "در اسرع وقت" از سربگیرد.

رهبران فلسطینی در رام الله کرانه باختری برای گفتگو درباره احیای احتمالی گفتگوهای صلح با اسراییل گردهم آمده‌ بودند.

جن پسکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای اعلام از سرگیری گفتگو‌ها وجود ندارد.»

مذاکرات صلح حدود سه سال پیش متوقف شد.

آقای کری جزییات برنامه خود را برای از سرگیری گفتگو‌ها اعلام نکرده است.

اتحادیه عرب در پی نشستی در اردن اعلام کرد از طرح پیشنهادی آمریکا حمایت می‌کند و افزود این طرح «زمینه و فضایی مناسب برای آغاز گفتگو‌ها فراهم می‌کند».

این موضوع حدس و گمان‌هایی را مطرح کرد درباره اینکه سازمان فتح محمود عباس و اعضای ارشد سازمان جبهه آزادیبخش فلسطین در نشستی در رام الله به موافقت رسیده‌اند.

پیش از این شرط فلسطینی‌ها برای بازگشت به میز مذاکره این بود که اسراییل تمام شهرک سازی‌ها در مناطق اشغالی کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را به حالت تعلیق دربیاورد. آن‌ها در عین حال خواستار مذاکره درباره بازگشتن به مرزهای پیش از آتش بس در سال ۱۹۶۷ بودند.

دولت ائتلافی اسراییل که احزاب حامی شهرک سازی را نیز دربر می‌گیرد گفته هیچ پیش شرطی را نمی‌پذیرد.

به گزارش رسانه‌های اسراییل طرح پیشنهادی وزیر امور خارجه آمریکا شامل از سرگیری گفتگو درباره بازگشت به مرزهای پیش از ۱۹۶۷ با تبادل زمین می‌شود و بخش‌های عمده‌ای از شهرک نشین‌ها در کرانه باختری را در بر می‌گیرد.

براساس این گزارش‌ها فلسطینی‌ها در مقابل اسراییل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت خواهند شناخت.

دفتر نخست وزیر اسراییل حاضر به اظهارنظر درباره این گزارش‌ها نشده است.

نفتالی بنت، رهبر سومین حزب بزرگ در دولت اسراییل گفته این شرایط را نمی‌پذیرد و حزب او «حتی یک ثانیه» در دولتی که با مذاکره درباره بازگشت به مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷ توافق کند نخواهد ماند.

آقای بنت گفته است: «بیت المقدس پایتخت ما، نه حالا و نه هیچ وقت دیگر موضوع مذاکره نخواهد بود.»

پذیرش چنین توافقی در عین حال برای فلسطینی‌ها دشوار خواهد بود چرا که تبعاتی جدی برای آوارگان فلسطینی و جمعیت عرب اسراییلی خواهد داشت.

حقوق آوارگان فلسطینی، مرز‌ها، شهرک‌های یهودی نشین و وضعیت بیت المقدس همه از موضوعات اصلی در هرگونه توافق صلح میان دو طرف خواهند بود.

جان کری، در ماه‌های گذشته شش بار به خاورمیانه سفر کرده تا بلکه بتواند گفتگوهای صلح میان دو طرف را احیا کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است فرصت برای حل بحران خاورمیانه براساس تشکیل دو کشور مستقل رو به پایان است.

مطالب مرتبط