یک اسلامگرای تندرو در آمریکا متهم شد

حق نشر عکس a
Image caption بلمختار از رهبران القاعده در مغرب عربی بوده است

یک دادستان فدرال در آمریکا علیه مختار بلمختار، شبه نظامی تندروی نزدیک به القاعده به علت حمله مرگبار ماه ژانویه در الجزایر ایراد اتهام کرده است.

بر اساس کیفرخواست ارائه شده، آقای بالمختار در هشت مورد متهم شده و این اتهام ها شامل توطئه برای کمک به القاعده، آدم ربایی و توطئه برای به کارگیری سلاح کشتارجمعی است.

در ماه ژانویه افراد مسلح پس از حمله به تاسیسات گاز طبیعی تیقنتورین در عین امیناس، گروه بزرگی از کارکنان محلی و خارجی را به گروگان گرفتند.

چهار روز بعد ۲۹ شبه نظامی تندرو و ۳۷ گروگان آنها در حمله ارتش الجزایر به این تاسیسات کشته شدند.

حداقل سه نفر از گروگان ها آمریکایی بودند.

گفته می شود آقای بلمختار از این حمله جان سالم به در برده است و مقام های آمریکایی برای بازداشت او ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده اند.

پرییت بارارا، دادستان فدرال ناحیه قضایی جنوب نیویورک در بیانیه ای اعلام کرد: " بلمختار ارعاب و مرگ را برای این بی گناهان به همراه آورد و حال می خواهیم عدالت را درباره بلمختار به اجرا بگذاریم."

بر اساس مدارک ارائه شده به دادگاه، یک روز پس از پایان گروگانگیری در عین امیناس، آقای بلمختار در یک ویدیوی منتشر شده در اینترنت ادعا کرد که این حمله را از طرف القاعده به اجرا گذاشته است.

آقای بلمختار پیش تر از رهبران گروه القاعده در مغرب عربی بود ولی پس از جدا شدن از این گروه، رهبری گروه های مسلح دیگری را برعهده گرفته است.

وزارت دارایی آمریکا نام او را در سال ۲۰۰۳ در فهرست مظنونان به تروریسم قرار داد.

بحران گروگانگیری در عین امیناس در شانزدهم ژانویه امسال و با حمله تندروهای مسلح به دو اتوبوس حامل کارکنان یک تاسیسات پالایش گاز طبیعی آغاز شد.

ارتش الجزایر بلافاصله این تاسیسات را محاصره کرد و کماندوهای آن در نوزدهم ژانویه به خوابگاه های آن حمله کرد.

دو روز بعد هم ارتش به واحدهای پالایش تاسیسات حمله کرد.

مطالب مرتبط