استقبال مقام‌های فلسطینی و اسرائیل از احیای مذاکرات صلح

Image caption محمود عباس و جان کری این هفته سه بار دیدار کردند

مقام های فلسطینی و اسرائیلی از توافق در مورد ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه استقبال کرده اند.

طرفین قرار است گفتگوهای اولیه بر سر این مذاکرات را ظرف یک هفته در واشنگتن آغاز کنند.

مذاکرات فلسطینی ها و اسرائیل سه سال پیش متوقف شد.

زیپی لیونی، وزیر دادگستری اسرائیل که نمایندگی کشورش را بر عهده دارد گفت انجام این مذاکرات، آسان نخواهد بود اما برای آینده اسرائیل لازم است.

یکی از سخنگویان محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز گفت این مذاکرات به معنای آن است که تلاش برای دستیابی به تقاضاهای فلسطینی‌ها ادامه خواهد یافت.

اما گروه پیکارجوی فلسطینی حماس که کنترل غزه را در دست دارد، گفت آقای عباس مشروعیت مذاکره از طرف مردم فلسطین را ندارد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز گذشته، جمعه ۲۸ تیر، خبر موافقت اسرائیل و فلسطینی ها را با از سرگیری مذاکرات رو در روی طرفین اعلام کرد.

آقای کری به جزئیات این توافق اشاره نکرد و تنها گفت هر گونه گزارشی درباره محتوای مذاکرات صرفا "گمانه زنی" است و بهترین راه برای تضمین موفقیت گفت و گوها خصوصی نگه داشتن آن است.

Image caption اول سپتامبر سال ۲۰۱۰ - از چپ: حسنی مبارک، رییس جمهور وقت مصر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی و ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در کاخ سفید. مذاکرات فلسطینی‌ها و اسرائیل سه سال پیش متوقف شد

مقام های فلسطینی به یولانده نل، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس گفتند به دنبال "تعهدات مشخص کتبی" در این مورد هستند که مذاکرات مربوط به مرزها براساس خطوط مرزی قبل از آتش‌بس سال ۱۹۶۷ باشد. آنها همچنین خواهان تضمین‌هایی در این مورد هستند که اگر از تقاضای توقف شهرک‌سازی در مناطق اشغالی کرانه باختری و بیت المقدس شرقی صرفنظر کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به گفته خبرنگار بی بی سی، روزنامه‌نگاران اسرائیلی حدس می‌زنند که گفت‌و‌گوها همانطور که اسرائیل خواسته بود، بدون هیچ پیش‌شرطی آغاز شود. اما برخی از آنها هم آزادی صدها زندانی فلسطینی را از زندان‌های اسرائیل پیش‌بینی می‌کنند.

آخرین دور مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی ها حدود سه سال پیش به خاطر اختلاف بر سر شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی متوقف شد.

جان کری از زمان تصدی وزارت امور خارجه آمریکا شش بار برای احیای روند صلح خاورمیانه به منطقه سفر کرده است.

او روز جمعه برای سومین بار در طول یک هفته به رام الله رفت تا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم پنجشنبه در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از او خواسته بود با جان کری همکاری کند.

مطالب مرتبط