شورش پناهجویان در اردوگاه تحت کنترل استرالیا پایان یافت

Image caption براساس توافق سال ۲۰۰۱ میان نائورا و استرالیا، جزیره نائورا به محلی برای اسکان پناهجویان تبدیل شد

ساعاتی پس از آن که نخست وزیر استرالیا از سیاست‌های سختگیرانه جدید این کشور در مورد پناهجویان خبر داد، درگیری‌هایی در یکی از اردوگاه‌های تحت کنترل استرالیا در جزیره نائورا در اقیانوس آرام بروز کرد.

پلیس اکنون موفق شده که به این شورش پایان دهد.

براساس گزارش های دریافتی، چندین ساختمان در جریان درگیری های روز گذشته (جمعه ۱۹ ژوئیه) به آتش کشیده شد و مرکز پزشکی این اردوگاه هم تخریب شد.

به گفته مقامات اداره مهاجرت استرالیا حدود ۱۵۰ پناهجو در این شورش ها دست داشتند.

گفته شده بیشتر این پناهجویان ایرانی بودند.

شاهدان عینی گفته اند که شمار کثیری از ساکنان محلی که مسلح به قمه و میله‌های فولادی بودند، برای مهار پناهجویان به کمک پلیس آمدند.

شبکه خبری ای‌بی‌سی استرالیا به نقل از یکی نیروهای امنیتی مستقر در این اردوگاه گفت که شورش پناهجویان بعد از ظهر دیروز آغاز و در عرض دو ساعت به مرکز شهر کشیده شد.

در گزارش این شبکه خبری آمده است که بسیاری از پناهجویان معترض به چاقو مسلح بودند.

گزارش‌ها از مصدوم شدن دست کم ۴ پناهجو و چندین نیروی امنیتی حکایت دارد.

همایون خیری، روزنامه‌نگار در استرالیا در مورد این درگیری ها به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "وزارت مهاجرت استرالیا اعتراض پناهجویان را با شرایط بد و وضعیت نامناسب این اردوگاه که حدود ۵۰۰ پناهجو درآن زندگی می کنند، مرتبط دانسته، حال آن که گروه‌های مدافع حقوق پناهجویان دلیل این اعتراض را اعلام قانون جدید مهاجرت در این کشور عنوان می کنند."

Image caption سیاست های مهاجرتی جدید کوین راد، نخست وزیر استرالیا با اعتراضاتی روبرو شده است

کوین راد، نخست وزیر استرالیا روز گذشته گفت که از این پس به پناهجویانی که از طریق مرز آبی به طور غیرقانونی وارد استرالیا شوند، اجازه نمی دهد در این کشور اقامت کنند.

آقای راد همچنین افزود که این پناهجویان پس از ارائه درخواست پناهندگی‌شان به جای استرالیا در پاپوآ گینه‌نو نگهداری خواهند شد.

نخست وزیر استرالیا در حمایت از سیاست های جدید دولت خود در مورد مهاجران گفت که در کنار پایبندی به مقررات کنوانسیون حقوق پناهجویان مسئولیت دارد تا امنیت مرزهای استرالیا را افزایش دهد.

در همین حال گزارش ها حاکی است علیرغم معرفی سیاست های جدید دولت درباره مهاجران غیرقانونی، نیروی دریایی این کشور از رهگیری یک قایق حامل پناهجویان در آب‌های جزیره کریستمس طی امروز خبر داد.

موج مهاجران غیرقانونی که از طریق کشورهایی همچون اندونزی به استرالیا سفر و تقاضای پناهندگی می‌‌کنند در سال های اخیر افزایش یافته است.

بخش عمده ای از این پناهجویان را اتباع ایران و افغانستان تشکیل می‌دهند. بسیاری از آنها به وسیله قایق به استرالیا سفر می‌کنند و در سال‌های گذشته صدها مهاجر غیرقانونی ایرانی و افغان در پی واژگون شدن قایق شان جان خود را از دست دادند.

هفته گذشته در پی غرق شدن یک قایق در جزایر کریسمس واقع در جنوب شرق آسیا که حامل ۹۷ پناهجو بود، یک کودک کشته و ۸ نفر دیگر مفقود شدند.

مطالب مرتبط