ونزوئلا: به تلاش برای عادی سازی روابط با آمریکا پایان می‌دهیم

Image caption سامانتا پاور، از سوی آمریکا به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل نامزد شده است

ونزوئلا در واکنش به اظهارات اخیر نامزد نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد گفته است که به تلاش برای احیای روابط کامل دیپلماتیک با آمریکا پایان می دهد.

سامانتا پاور که از سوی آمریکا به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل نامزد شده، هفته گذشته در جریان نشست سنای آمریکا گفت که سعی دارد تا با "سرکوب جوامع مدنی" در کشورهایی مثل ونزوئلا مقابله کند.

اظهارات خانم پاور با واکنش خشمگینانه نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روبرو شده است.

در همین رابطه وزارت خارجه ونزوئلا در بیانیه ای گفته است: "ونزوئلا به روند عادی سازی روابط دیپلماتیک با آمریکا پایان می دهد."

روابط ضعیف

روابط بین آمریکا و ونزوئلا در سال های اخیر دستخوش تغییراتی شده است.

از سال ۲۰۱۰ میلادی بین دو کشور تبادل سفیر صورت نگرفته است.

Image caption جان کری در جریان نشست گواتمالا گفت که با وزیر خارجه ونزوئلا در مورد برقراری روابط مثبت و سازنده بین دو کشور موافق است

حمایت آمریکا از درخواست مخالفان مبنی بر بازشماری کامل آرای انتخابات ریاست جمهوری آوریل سال جاری که در پی مرگ هوگو چاوز در ونزوئلا برگزار شد، باعث برانگیختن خشم مقامات کاراکاس شد.

در ماه گذشته میلادی دو کشور به طور موقت موافقت خود را برای بهبود روابط اعلام کردند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که ونزوئلا یک فیلمساز آمریکایی را که به اتهام دسیسه در بازداشت نگه داشته بود، آزاد و از کشور اخراج کرد.

در همین حال جان کری، وزیر خارجه آمریکا در جریان نشست سران منطقه در گواتمالا گفت که با وزیر خارجه ونزوئلا در مورد ادامه مذاکرات برای "ایجاد روابط مثبت و سازنده" موافق است.

آقای کری همچنین ضمن ابراز امیدواری نسبت به تبادل سفیر بین دو کشور، خواستار تغییر لحن مذاکرات بین آمریکا و ونزوئلا شده بود.

مطالب مرتبط