هلن توماس 'بلای جان' رئیس‌جمهوران آمریکا درگذشت

هلن توماس، روزنامه نگار برجسته آمریکایی
Image caption هلن توماس در سال ۲۰۱۰ با اظهار نظری جنجالی در مورد اسرائیل، عملا از فعالیت روزنامه‌نگاری کنار رفت

هلن توماس، یکی از پرسابقه‌ترین روزنامه‌نگاران آمریکایی در سن ۹۲ سالگی درگذشت. خانم توماس بیش از نیم قرن خبرنگار ویژه اخبار کاخ سفید بود.

باشگاه روزنامه‌نگاران گریدیرون که یکی از قدیمی‌ترین نهادهای صنف روزنامه‌نگاری در آمریکاست، روز شنبه (۲۰ ژوئیه - ۲۹ تیر) ضمن تایید این خبر اعلام کرد که خانم توماس در آپارتمان شخصی‌اش در واشنگتن درگذشته است.

هلن توماس در دوران طولانی فعالیت‌اش به عنوان خبرنگار حوزه کاخ سفید، موفق شد اخبار ۱۰ رئیس جمهور آمریکا را پوشش دهد.

او به سوالات سختی که از سخنگویان و روسای جمهوری می‌پرسید، شهرت داشت.

از خانم توماس به عنوان یکی از پیشگامان زن در روزنامه‌نگاری آمریکا یاد می‌شود. هلن توماس حتی صندلی ویژه‌ای در سالن کنفرانس خبری کاخ سفید داشت.

برخی از مقام‌های کاخ سفید از پرسش‌های هلن توماس تحت عنوان 'شکنجه' یاد می‌کردند و می‌گفتند که بارها برای یافتن پاسخی به پرسش‌های موشکافانه او 'جان به لب' شده‌اند.

او به ویژه، به علت سوال‌هایی که از جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری قبلی آمریکا می‌پرسید، مورد توجه قرار گرفت.

هلن توماس در سال ۲۰۰۳ و همزمان با جنگ عراق، بارها آقای بوش را با پرسش‌های چالشی خود "مواخذه" کرد و در توصیف جرج دبلیو بوش به خبرنگاری دیگر گفت:"این بدترین رئیس‌جمهور تاریخ است."

از او نقل است که گفته بود: "من همواره اخبار روسای جمهور را با این نگاه پوشش می‌دهم که آنها مسئول نهایی همه وقایع هستند."

او در سال ۲۰۱۰ بعد از اظهار نظری جنجالی در مورد اسرائیل، عملا از فعالیت روزنامه نگاری کناره گرفت.

هلن توماس در آن سال خطاب به یهودیان اسرائیل گفته بود: "آنها باید گورشان را از فلسطین گم کنند و به خانه‌هایشان در آلمان، لهستان و آمریکا بازگردند."