نخست‌وزیر بریتانیا: جنگ در سوریه به بن‌بست رسیده‌ است

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است ممکن است دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در ماههای اخیر"قوی‌تر" شده باشد، اما جنگ در آن کشور به بن بست رسیده است.

آقای کامرون در گفتگویی با بی بی سی بر ضرورت ادامه تلاش های بین المللی برای یافتن راه حلی جهت خاتمه دادن به بحران در سوریه تاکید کرد.

او در این گفتگو از بشار اسد به عنوان مردی "شرور" یاد کرد که " اقداماتی وحشتناک علیه مردمش" انجام می دهد.

نخست وزیر بریتانیا در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به شمار زیادی از اسلام‌گرایان در بین نیروهای مخالف رژیم اسد گفت: "اما گروههای میانه رو مخالف مستحق کمک و حمایت هستند."

در همین حال سران نظامی بریتانیا نسبت به خظرات مسلح کردن گروههای شورشی در سوریه هشدار داده اند.

نیروهای دولت سوریه در ماههای اخیر موفق شده اند تا ابتکار عمل را در صحنه جنگ به دست بگیرند که مهم ترین این دستاوردها تصرف مجدد شهر استراتژیک قصیر در شرق کشور در ماه گذشته میلادی است.

گزارش ها همچنین حاکی است که نیروهای دولتی توانسته اند بخش های زیادی از شهر حمص را بار دیگر به تصرف خود در آورند.

واشنگتن و لندن به دنبال یافتن راههایی برای افزایش کمک های لجستیکی به گروههای مخالف دولت سوریه هستند.

در همین راستا بریتانیا هفته گذشته اعلام کرد که محموله ای حامل پوشاک برای محافظت در مقابل حملات شیمیایی و بیولوژیکی برای مخالفان ارسال کرده است. ارزش این محموله ۶۵۰ هزار پوند برآورد شده است.

تجهیز مخالفان به تسلیحات تحت تاثیر مخالفت های سیاسی و افزایش نگرانی درباره عواقب این اقدام قرار گرفته است.

علیرغم نگرانی های بریتانیا درباره عملکرد بعضی از گروههای مخالف، آقای کامرون گفت که این وظیفه بریتانیا است تا از کسانی که به دنبال کشوری "دموکراتیک، آزادی و متکثر" هستند، حمایت کند.

مطالب مرتبط