اتحادیه اروپا درباره 'تروریستی بودن' حزب الله تصمیم می‌گیرد

Image caption تروریستی خوانده شدن حزب الله حمایت مالی افراد مقیم اروپا از آن را ممنوع خواهد کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز در بروکسل درباره سرنوشت شاخه نظامی حزب الله لبنان گفتگو می کنند. قرار است این مقامات درباره "تروریستی" قلمداد کردن شاخه نظامی حزب الله تصمیم گیری کنند اگرچه یک دیپلمات اروپایی بدون ذکر نام به خبرگزاری رویترز گفته است احتمالا تصمیم نهایی تا پایان امروز مشخص نمی شود. بریتانیا یکی از کشورهای طرفدار قراردادن حزب الله در فهرست سازمان های تروریستی اتحادیه اروپاست و معتقد است شاخه نظامی این گروه عامل انفجار سال گذشته بلغارستان بوده است.

قراردادن حزب الله در این فهرست به موافقت تمام ۲۸ عضو اتحادیه اروپا نیاز دارد.

اگر این توافق حاصل شود ارسال پول و حمایت مالی از کشورهای اروپایی به مقصد حزب الله ممنوع خواهد شد. در عین حال هرنوع ملاقات میان دیپلمات های اتحادیه اروپا و اعضای شاخه نظامی حزب الله غیرقانونی خواهد بود.

کریس موریس خبرنگار بی بی سی می گوید اتحادیه اروپا به توافق بر سر این موضوع نزدیک است اگر چه هنوز برخی اعضا چندان علاقه ای به اینکار ندارند. به عقیده مخالفان این تصمیم، تشخیص دقیق اعضای شاخه سیاسی و شاخه نظامی حزب الله کاری دشوار است و ممکن است به بی ثبات تر شدن وضعیت لبنان منجر شود.

اجزای اصلی

حزب الله سازمان سیاسی قدرتمندی است که بخشی از دولت لبنان نیز بوده است.

براساس گزارش ها مقام های اتحادیه اروپا با افزودن این نکته که "اتحادیه می تواند گفتگو با تمام احزاب سیاسی لبنان را ادامه دهد" به طرحی برای تروریستی خواندن حزب الله برسند که اعضای کمتر راغب اتحادیه نیز به آن رضایت دهند.

روز جمعه دولت لبنان از اتحادیه اروپا خواست حزب الله را تروریستی اعلام نکند چرا که این گروه شبه نظامی یکی از "اجزای اصلی جامعه لبنان" است.

با این همه خبرنگار بی بی سی می گوید نقش حزب الله در حمایت از بشار اسد رهبر سوریه و جنگی که در دوسوی مرز سوریه و لبنان جریان دارد موضع اتحادیه اروپا را سخت گیر تر کرده است.

کشورهایی که از اقدام اتحادیه اروپا حمایت می کنند می گویند شواهد محکمی وجود دارد که نشان می دهد حزب الله در بمب گذاری علیه جهانگردان اسراییلی در بلغارستان دست داشته است.

در این بمب گذاری شش نفر کشته شدند.