کشتار خانوادگی؛ اتهام تازه نیروهای دولت سوریه

Image caption نزدیک به نودهزار نفر در شورش های سوریه کشته شده اند.

یک گروه فعال در سوریه می‌گوید سیزده عضو یک خانواده سوری که اغلب زن و کودک بوده‌اند به دست نیروهای حامی دولت در شمال غرب سوریه کشته شده‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها این حمله در بیضا نزدیکی شهر ساحلی بانیاس روی داده و طی آن چند نفر از قربانیان زنده زنده سوزانده شده‌اند.

گفته می‌شود اعضای این خانواده در روستایی زندگی می‌کردند که اغلب اهالی آن سنی بوده‌اند. این روستا در‌‌ همان منطقه‌ای قرار دارد که پیش‌تر حامیان دولت متهم به «پاکسازی» سنی‌ها در آن شده بودند.

همزمان با این کشتار، بریتانیا گفته است شورشیان میانه روی سوریه سزاوار حمایتند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا به بی‌بی سی گفت «شاید دولت بشار اسد در ماه‌های گذشته قوی‌تر شده باشد اما در مجموع جنگ به بن بست رسیده است.»

آقای کامرون گفت تلاش بین المللی برای یافتن راه حل در سوریه باید ادامه بیابد.

فرماندهان ارتش بریتانیا نسبت به مسلح کردن شورشیان سوریه هشدار داده‌اند با این همه آقای کامرون گفته است اگرچه افراطی‌گری زیادی در میان مخالفان جریان داد اما گروه‌های میانه رو سزاوار حمایتند.

در چند تحول دیگر:

نیروهای دولت سوریه شهر اریحا در شمال غرب ادلیب را توپ باران کرده‌اند و دست کم ۱۸ نفر را کشته‌اند. تصاویر ویدیویی از این حمله که توسط فعالان سوری منتشر شده نشان می‌دهد برخی از اجساد مثله شده‌اند.

خبرگزاری دولتی سوریه می‌گوید نیروهای دولت «شمار زیادی» از شورشیان گروه جبهه النصره را در نزدیکی شهر عدرا کشته‌اند. فعالان مخالف دولت می‌گویند ۲۸ شورشی و یک افسر گارد جمهوری در این حمله کشته شده‌اند.

نیروهای کرد در استان رقا فرمانده محلی گروه «دولت اسلامی عراق و شام» را که وابسته به القاعده است در مقابل آزادی ۳۰۰ غیرنظامی کرد آزاد کرده‌اند.

به گزارش گروه ناظران سوری برای حقوق بشر که اطلاعات خود را از شبکه‌ای از فعالان مستقر در سوریه می‌گیرد دست کم سه مرد از خانواده فتوح در بیضا به ضرب گلوله نیروهای دولتی و شبه نظامیان حامی دولت کشته شده‌اند.

در پی این حمله، سربازان، زنان و کودکانی که عضو همین خانواده بودند در یکی از اتاق‌های خانه جمع کردند و به قتل رساندند.

بر اساس برخی گزارش‌ها این عده در پی آتش زدن خانه زنده زنده سوخته‌اند اما چند گزارش دیگر حاکی از آن است که قربانیان پیش از به آتش کشیده شدن خانه به ضرب گلوله به قتل رسیده بودند.

روستای بیضا یک منطقه کوچک سنی نشین توصیف شده که در استان ساحلی تارتوس واقع شده است.

پیروان فرقه علوی که بشار اسد نیز به آن تعلق دارد اغلب ساکن این استانند.

بیضا و بانیاس در ماه می‌صحنه کشتار دست کم ۱۰۰ نفر از اهالی سنی بودند.

سازمان ملل متحد می‌گوید از آغاز قیام علیه بشار اسد در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۹۰ هزار نفر در سوریه کشته شده‌اند و ۱۷۰۰۰۰۰ نفر نیز به ناچار به کشورهای همسایه گریخته‌اند.