شاکی پرونده تجاوز در دوبی 'بخشیده شد'

Image caption خانم دالل از هفته گذشته در چندین مصاحبه خبر محکومیت و اتفاقی که برای او افتاده بود را توضیح داده است

زنی نروژی که در رابطه با پرونده تجاوز در دوبی متهم به زنا شده بود گفته است که بخشیده شده و آزاد است که خاک امارات متحده عربی را ترک کند.

مارته دبرا دالل، طراح داخلی که برای سفر کاری در دوبی به سر می برد به پلیس گزارش داد که در مارس امسال مورد تجاوز قرار گرفته است.

اما پس از این گزارش او به جرم شهادت دروغ، زنا و مصرف مشروبات الکلی به تحمل ۱۶ ماه زندان محکوم شد.

این حکم با خشم گروه های حقوق بشری و مقام های نروژی رو به رو شد.

یک مقام رسمی نروژ به بی بی سی گفته است که گذرنامه خانم دالل به او بازگردانده شده و او می تواند که خاک امارات را ترک کند.

به گفته این مقام مسئول، خانم دالل از امارات اخراج نشده و او چند روز دیگر به نروژ باز می گردد.

Image caption دوبی در سال های اخیر به یکی از مراکز بزرگ تجاری و توریستی تبدیل شده، اما قوانین سختگیرانه این امیرنشین بارها درگذشته موجب دستگیری و حبس اتباع خارجی شده است

یکی از کارکنان شرکت نروژی "سیمنز سنتر" در دوبی گفته است که خانم دالل از شنیدن خبر آزادی اش احساس "رهایی و خوشحالی" کرده است. خانم دالل از زمانی که هفته پیش حکم او صادر شد در ساختمان این شرکت به سر می برد.

دولت نروژ هم گفته است که از زمانی که حکم خانم دالل صادر شد با مقام های دوبی از طریق راه های دیپلماتیک و رسمی در تماس بوده و استدلال کرده بود که اجرای این حکم نشان دهنده نقض حقوق بشر در این امیرنشین خواهد بود.

خانم دالل از هفته گذشته در چندین مصاحبه خبر محکومیت و اتفاقی که برای او افتاده بود را توضیح داده است.

او می گوید که شبی در اوایل ماه مارس همراه با همکارانش بیرون رفت و در آن شب مورد تجاوز قرار گرفت.

او سپس این رخداد را به پلیس دوبی اطلاع داد، اما پلیس گذرنامه و پول های او را ضبط کرد. چهار روز بعد او با سه اتهام از جمله زنا به تحمل ۱۶ ماه زندان محکوم شد.

خانم دالل می گوید کسی که به او تجاوز کرده نیز به دلیل زنا و مصرف الکل به ۱۳ ماه زندان محکوم شده است.

یک مقام رسمی می گوید که مردی که به ادعای خانم دالل به او تجاوز کرده نیز بخشیده شده است.

دوبی در سال های اخیر به یکی از مراکز بزرگ تجاری و توریستی تبدیل شده، اما قوانین سختگیرانه این امیرنشین بارها درگذشته موجب دستگیری و حبس اتباع خارجی شده است.