خانواده محمد مرسی ارتش مصر را به 'آدم‌ربایی' متهم کرد

Image caption اسامه و شیما مرسی در کنفرانس خبری در قاهره

خانواده محمد مرسی ارتش مصر را به ربودن رییس جمهور برکنار شده متهم و اعلام کرد به مراجع قانونی داخلی و بین‌المللی شکایت می‌کند. آقای مرسی پس از برکناری، در محلی نامعلوم در بازداشت ارتش مصر است.

شیما دختر محمد مرسی امروز (دوشنبه ۳۱ تیر) در کنفرانسی خبری در قاهره گفت خانواده آقای مرسی ارتش را مسئول "امنیت و سلامت" او می‌داند.

"ما تمام راههای قانونی داخلی و بین المللی را علیه عبدالفتاح السیسی، فرمانده کودتای خونین ارتش و همدستان دسیسه‌گر او پیگیری خواهیم کرد."

این اولین واکنش خانواده آقای مرسی بعد از برکناری او با حکم ارتش است.

از نوزده روز پیش که آقای مرسی از ریاست جمهوری برکنار شد، در محل نامعلومی نگهداری می‌شود و اتهامی هم به او نسبت داده نشده است.

شیما مرسی گفت خانواده آقای مرسی از دادگاه جنایی بین المللی خواسته درباره اتفاقاتی که به برکناری او منتهی شد تحقیق کند.

اسامه یکی از پسران آقای مرسی شیوه رفتار با پدرش را "آدم‌ربایی" نامید و گفت "آنچه [در مصر] اتفاق می‌افتد نقض حقوق بشر و افتضاح به معنای واقعی کلمه است."

اسامه مرسی گفت بعد از برکناری، پدرش او هیچ تماسی با خانواده نداشته و آنها کاملا از آقای مرسی بی‌خبر هستند.

محمد الداماتی یکی از وکلای سرشناس مصر و از هواداران آقای مرسی معتقد است زندانی کردن آقای مرسی بدون هیچ اتهامی نقض حقوق بشر است.

اخوان المسلمین حزب آقای مرسی دولت فعلی را که با حمایت ارتش روی کار آمده به رسمیت نمی‌شناسد و طرفدارانش تقریبا هر روز در قاهره تظاهرات می‌کنند.

برخی کشورها از جمله آمریکا خواستار آزادی آقای مرسی شده‌اند اما دولت موقت بر نگهداری او در "جای امن" تاکید می‌کند.

مطالب مرتبط