گلکسواسمیت‌کلاین پذیرفت که مدیرانش در چین تخلف کرده‌اند

Image caption دفتر شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین در شانگهای

شرکت گلکسواسمیت‌کلاین، چهارمین شرکت داروسازی بزرگ دنیا پذیرفت که بعضی مدیرانش در چین رشوه پرداخت کرده‌اند.

مقامات چینی ۱۰ روز پیش اعلام کردند که تحقیقات درباره رشوه‌دهی مدیران این شرکت را آغاز و چهار نفر را دستگیر کرده‌اند.

پلیس چین می گوید که مدیران گلکسواسمیت‌کلاین در طول شش سال و با همکاری صدها واسطه نزدیک نیم میلیارد دلار رشوه داده‌اند تا سهم این شرکت را در بازار داروی چین افزایش دهند.

عباس حسین، مدیر تجاری آسیا-اقیانوسیه گلکسواسمیت‌کلاین امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این شرکت موضوع را بسیار "جدی" گرفته است و "اعمالی از این دست را به هیچ وجه تحمل نمی کند."

"من می خواهم این موضوع کاملا روشن باشد که ما هم مثل مقامات چینی آرزو داریم تا فساد مالی هر جا که هست ریشه کن شود."

آقای حسین بر همکاری این شرکت با مقامات چینی تاکید کرد و پذیرفت که "به نظر می رسد بعضی از مدیران ارشد گلکسواسمیت‌کلاین در چین، با اینکه سیستم ما را خوب می شناسند، خارج از ضوابط ما عمل کرده و قانون چین را هم زیرپا گذاشته اند."

هفته پیش پلیس چین اعلام کرد که گلکسواسمیت‌کلاین از آژانس های مسافرتی استفاده کرده تا به مقامات دولتی، پزشکان و بیمارستانها ۴۹۰ میلیون دلار رشوه پرداخت کند.

ده روز پیش وزارت امنیت ملی چین اعلام کرده بود که تحقیقات جنایی را در باره مدیران ارشد شعبه شرکت عظیم داروسازی گلکسواسمیت‌کلاین شروع کرده چون احتمال می‌‌ دهد این افراد با پرداخت رشوه به مقامات و پزشکان سعی در افزایش فروش محصولات خود در چین داشته اند.

در بیانیه وزارت امنیت ملی چین آمده بود که ظن آن می‌رود که مدیران گلکسواسمیت‌کلاین علاوه بر پرداخت رشوه، مرتکب تخلف مالیاتی هم شده باشند.

بر طبق این بیانیه "افراد بسیاری در این پرونده دخیل هستند، مدت زمان این تخلف طولانی بوده، مبلغ پولی که جابجا شده هنگفت است و رفتار مجرمانه از روی سوء‌نیت بوده است."

گلکسواسمیت‌کلاین در اولین واکنش به این بیانیه اعلام کرد "تمام اتهام‌های مربوط به ارتشا را جدی می گیرد" و در این تحقیقات با مقامات چینی همکاری خواهد کرد.

با این حال این شرکت تاکید کرده بود که "دائم بر مبادلات تجاری خود نظارت می کند تا مطمئن شود روال قانونی کاملا رعایت شده است."

"ما این کار را در چین هم انجام داده‌ایم و هیچ مدرکی مبنی بر ارتشا یا فساد مالی پزشکان یا مقامات دولتی پیدا نکردیم" اما اگر چنین مدارکی وجود داشته باشند این شرکت به سرعت در مورد آن اقدام می‌کند.

شرکت بریتانیایی گلکسواسمیت‌کلاین (GSK) چهارمین شرکت بزرگ داروسازی دنیاست.

این شرکت سال گذشته در همین ایام، در دادگاه جنایی آمریکا متخلف شناخته شد و پذیرفت که ۳ میلیارد دلار غرامت بپردازد. این پرونده بزرگترین پرونده فساد مالی تاریخ آمریکا در حوزه بهداشت و درمان است.

گلکسواسمیت‌کلاین در مورد تبلیغ غیرقانونی محصولات خود، عدم انتشار اطلاعات مربوط به خطر داروها، پرداخت رشوه به پزشکان و تلاش برای تجویز داروهای این شرکت برای بیماری‌های دیگر مجرم شناخته شد.

مطالب مرتبط