القاعده مسئولیت فراری دادن زندانیانی عراقی را بر عهده گرفت

Image caption برخی از نمایندگان مجلس عراق گفته‌اند تعداد زندانیان آزاد شده به صدها نفر می‌رسد اما وزارت کشور عراق از ارائه آمار خودداری کرده است

دولت عراق می‌گوید افراد مسلحی که به دو زندان در این کشور حمله و صدها زندانی را آزاد کردند، از کمک برخی از نگهبانان زندان برخوردار بودند.

در همانحال، گروه موسوم به "القاعده عراق و شام" مسئولیت حمله به این دو زندان را پذیرفته است.

این گروه در بیانیه‌ای که در اینترنت منتشر شده گفته است که حمله روز یکشنبه، جدیدترین حمله برای آزاد کردن زندانیان و هدف قرار دادن مسئولان دستگاه قضایی بود.

این گروه گفته است که این حمله را از "ماه‌ها پیش برنامه ریزی" کرده بود.

این گروه ادعا کرده که نزدیک به پانصد پیکارجو زندانی، موفق به فرار شده‌اند.

حمله به این دو زندان یکشنبه شب روی داد. در مورد تعداد زندانیانی که دست به فرار زدند، گزارش‌های ضد و نقیضی منتشر شده است.

طبق گزارش‌ها، رهبران بلندپایه القاعده و سایر گروه‌های جهادی در میان زندانیانی بوده‌اند که توانستند بگریزند.

برخی از نمایندگان مجلس عراق گفته‌اند تعداد زندانیان آزاد شده به صدها نفر می‌رسد اما وزارت کشور عراق از ارائه آمار خودداری کرده است.

وزارت کشور عراق در بیانیه‌ای گفته است که مهاجمان مسلح به سمت دو زندان ابو غریب و تاجی در غرب و شمال بغداد خمپاره پرتاب کردند و این در حالی بود که همزمان، زندانیان این دو زندان دست به شورش زده بودند.

این وزارتخانه گفته است که نیروهای امنیتی تعدادی از مهاجمان را کشته‌اند و در تعقیب زندانیانی هستند که از ابوغریب گریخته‌اند.

نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق دستور تحقیق در باره این حملات را صادر کرده است.

وزیر کشور عراق مهاجمان را تروریست خوانده است.

مطالب مرتبط