چین ساخت بناهای دولتی را ممنوع کرد

Image caption منع تازه شامل حال ساخت مراکز آموزشی، هتل‌ها و متل‌ها نیز می‌شود

دولت چین در اقدامی کم سابقه برای پنج سال هرگونه ساخت و ساز بناهای دولتی را در این کشور ممنوع کرده است.

این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که شی جین پینگ، رئیس‌ جمهوری چین، مبارزه با فساد مالی و هزینه‌های زاید دولت را یکی از اولویت‌های مهم دولتش اعلام کرده است.

در سال‌های گذشته، بنای ساختمان‌های دولتی عظیم با جلوه‌های خیره کننده در محلات فقیرنشین بعضی از شهرهای چین، انتقاد‌ها و اعتراضات عمومی را در پی داشته است.

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین، روز سه شنبه گزارش داد که دستورالعمل جدید نوسازی و گسترش بناهای دولتی تحت عنوان تعمیر و بازسازی آن‌ها را نیز ممنوع اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، در دستورالعمل تازه آمده است: «منع ساخت بناهای تازه دولتی برای یک دولت عاری از فساد، تقویت رابطه حزب کمونیست با مردم و نیز برای حفظ وجهه حزب و دولت، ضرورت دارد.»

بنا بر این گزارش، رهبری چین به این نتیجه رسیده است که بعضی از اداره‌های دولتی در سال‌های گذشته ساخت و سازهای غیرضروری انجام داده‌اند که به وجهه حزب حاکم صدمه زده است.

یکی از پروژه‌های بحث برانگیز ساختمان دولتی مدرنی به سبک غربی است که در شهر فیویانگ در استان آنهوی در شرق چین واقع است.

مردم محلی این ساختمان را «کاخ سفید» می‌خوانند. هزینه ساخت این بنا حدود ۳۰ میلیون یوان (واحد پول چین) معادل حدود پنج میلیون دلار بوده است.

در یک مورد دیگر، یک شرکت داروسازی دولتی قصد داشت ساختمانی مانند کاخ ورسای فرانسه بنا کند که دیوار‌ها و لوستر‌هایش با طلا پوشیده می‌شد. این پروژه نیز اعتراضات زیادی به بار آورد.

همچینن بعضی از ادارات در مناطق ساحلی املاک اختصاصی ساخته‌اند که مقامات می‌توانند به طور رایگان یا با هزینه کم در آن‌ها اقامت کنند.

منع تازه، شامل ساخت مراکز آموزشی، هتل‌ها و متل‌ها نیز می‌شود.

همچنین سازمان‌های دولتی چین از این پس اجازه ندارند برای طرح‌های ساختمانی خود کمک‌های مالی جمع آوری کنند یا با بخش خصوصی همکاری داشته باشند.

شی جین پینگ، رئیس‌ جمهوری چین که سال گذشته قدرت را در دست گرفت مبارزه با فساد را یکی از اولویت‌های مهم دولت خود اعلام کرده است.