ادوارد اسنودن 'هنوز باید در منطقه ترانزیت فرودگاه مسکو باقی بماند '

Image caption ادوارد اسنودن از ماه ژوئن، پس از ترک هنگ‌کنگ، در منطقه ترانزیت فرودگاه شرمتیوو مسکو بوده و از آنجا خارج نشده است

وکیل ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعات محرمانه دولت آمریکا می‌گوید موکل او باید هنوز در منطقه ترانزیت فرودگاه مسکو باقی بماند.

پیش از این رسانه‌های روسیه گفته بودند که او موفق به دریافت برگه عبور رسمی برای ترک منطقه ترانزیت فرودگاه شرمتیوو مسکو شده است.

آقای اسنودن از ماه ژوئن به این سو در آنجا به سر می‌برد.

رسانه‌های روسیه گفته بودند که اداره مهاجرت فدرال روسیه این برگه عبور رسمی را برای آقای اسنودن صادر کرده است.

آناتولی کوچرنا، وکیل روسی آقای اسنودن گفته است که تلاش‌ها برای دریافت این برگه عبور با مشکل برخورد کرده است.

تحلیلگر سابق سیا که به خاطر افشای برنامه دولت آمریکا در جمع‌آوری اطلاعات تحت تعقیب است، چند روز پیش از روسیه درخواست پناهندگی موقت کرده بود.

ادوارد اسنودن از ماه ژوئن، پس از ترک هنگ کنگ، در منطقه ترانزیت فرودگاه مسکو بوده و از آنجا خارج نشده است.

آمریکا خواهان آن است که روسیه آقای اسنودن را از خاک خود اخراج کند.

خبرگزاری اینترفکس روسیه به نقل از منابع خود گفته است که ادوارد اسنودن تا چند ساعت آینده خواهد توانست ار فرودگاه خارج شود.

این منبع گفته است که وکیل آقای اسنودن این مدارک و لباس‌های جدید را در اختیار او خواهد گذاشت.

مقام‌های روسیه هنوز در این باره اظهارنظر رسمی نکرده‌اند. با برگه عبور رسمی، آقای اسنودن این امکان را خواهد داشت که وارد روسیه شود.

دولت آمریکا گذرنامه‌ آقای اسنودن را باطل کرده و او ویزای روسیه ندارد و به همین جهت تا کنون نتوانسته بخش ترانزیت فرودگاه را ترک کند.

چندین کشور آمریکای لاتین مانند ونزوئلا و اکوادور آمادگی خود را برای اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن اعلام کرده‌اند.

اخیرا فاش شد که آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا اطلاعات مربوط به مکالمات ده‌ها میلیون نفر از اتباع آن کشور را ردیابی و جمع آوری کرده است.

افشای این اقدام سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا با واکنش دولت آمریکا رو به رو شد و مقام‌های آمریکایی افشای این جزئیات را محکوم کردند.

اگرچه گروهی از نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا درصدد هستند تا برنامه نظارت اینترنتی آژانس امنیت ملی این کشور را محدود کنند اما کاخ سفید در این مورد به نمایندگان کنگره هشدار داده است.

مطالب مرتبط