دفتر محلی اداره امنیت کشوری مصر هدف بمب‌گذاری قرار گرفت

نیروهای پلیس ضد شورش
Image caption برخلاف نفرات ارتش نیروهای امنیتی مصر شهرت مطلوبی در میان مردم این کشور ندارند

با ادامه ناآرامی در مصر، یک مرکز امنیتی محلی هدف بمب‌گذاری قرار گرفته است.

موضوعات مرتبطمصرروز چهارشنبه، ٢ مرداد (٢٤ ژوئیه)، سخنگوی پلیس مصر اعلام کرد که انفجار بمب در برابر ساختمان اداره کل امنیت کشوری در شهر منصوره، واقع در استان دقهلیه در شمال مصر، یک سرباز وظیفه را کشته و دست کم نوزده نفر دیگر را زخمی کرده است.

براساس این گزارش، سیزده تن از زخمی‌های این انفجار از نیروهای امنیتی و ماموران پلیس و شش نفر بقیه، رهگذران غیرنظامی بوده‌اند.

سخنگوی پلیس مصر اعلام کرد که انفجار بمب در برابر ساختمان اداره کل امنیت کشوری در شهر منصوره، واقع در استان دقهلیه در شمال مصر، دست کم نوزده نفر را زخمی کرده است.

براساس این گزارش، سیزده تن از زخمی‌های این انفجار از نیروهای امنیتی و ماموران پلیس و شش نفر بقیه، رهگذران غیرنظامی بوده‌اند.

استان دقهلیه در منطقه دلتای رود نیل واقع است و بمب گذاری در برابر اداره کل امنیت ملی در این استان باعث افزایش نگرانی در مورد گسترش اینگونه عملیات شده است.

از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر در فوریه سال ٢٠١١، نیروهای نظامی و امنیتی مصر بارها هدف حمله افراد مسلح قرار گرفته و تلفاتی نیز به آنان وارد شده است.

با اینهمه، تا کنون این حملات کمابیش به منطقه صحرای سینا واقع در مرز مشترک مصر، اسرائیل و نوار غزه محدود بوده که به "بی قانونی" شهرت داشته است.

این منطقه محل فعالیت گروه‌های قاچاقجی و همچنین اسلامگرایان تندرو بوده است که به نظر می رسد از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق، توسط ارتش مصر، عملیات خود علیه نیروهای امنیتی را شدت بخشیده‌اند.

Image caption تا پیش از این حمله به نیروهای دولتی عمدتا محدود به منطقه سینا بود

بمب‌گذاری در منصوره این احتمال را تقویت کرده که ممکن است "حملات کورکورانه" به مراکز امنیتی و احتمالا سایر تاسیسات دولتی، به سایر نقاط مصر نیز سرایت کند.

به گفته منابع محلی، پس از این انفجار، ماموران پلیس به تبادل آتش با افراد مسلح ناشناسی پرداختند که در یک ساختمان متروکه در نزدیکی اداره کل امنیت منصوره موضع گرفته بودند.

بیانیه رئیس جمهوری و واکنش اخوان المسلمین

در پس انتشار خبر انفجار در دقهلیه، سخنگوی رئیس جمهوری موقت مصر با صدور بیانیه‌ای گفت که "واقعه تروریستی منصوره تزلزلی در عزم راسخ مردم مصر ایجاد نخواهد کرد و مصر در جنگ علیه تروریسم پیروز بوده و خواهد بود."

همچنین، گروه اسلامگرای اخوان المسلمین در بیانیه‌ای که در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد بمب‌گذاری در برابر مرکز اداره کل امنیت کشوری در منصوره را محکوم دانست و گفت که همچنان به "اعتراضات مسالمت آمیز" علیه برکناری محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری ادامه خواهد داد.

Image caption طرفداران مرسی برکناری او را به اقدام فرمانده کل ارتش نسبت داده و خواستار برکناری او شده‌اند

حدود سه هفته پیش و در پی چند روز تظاهرات گسترده علیه محمد مرسی، ارتش مصر با اعلام حمایت از خواست معترضان، آقای مرسی را از ریاست جمهوری خلع و این سمت را به یک رئیس جمهوری موقت منتقل کرد.

آقای مرسی به گروه اخوان المسلمین وابسته است و طی سه هفته گذشته، طرفداران رئیس جمهوری برکنار شده همچنان به تجمع اعتراضی ادامه داده و خواستار بازگشت محمد مرسی به قدرت شده‌اند.

در جریان تجمع و راهپیمایی‌های اعتراضی اخوان المسلمین، درگیری‌هایی بین آنان و مخالفان محمد مرسی و همچنین نیروهای امنیتی روی داده که چند کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشته است.

یک سخنگوی اخوان المسلمین به خبرگزاری آسوشتیدپرس گفته است که در جریان راهپمیایی این گروه در قاهره که در ساعات صبح چهارشنبه صورت گرفت، دو تن از راهپیمایان هدف گلوله "تک تیراندازان" قرار گرفتند و کشته شدند.

اخوان المسلمین کشته شدن طرفداران خود را به "اوباش تحت حمایت وزارت کشور" مصر نسبت داده است.

برخلاف ارتش مصر که به طور سنتی از اعتبار و احترام در میان مردم و گروه‌های مختلف در مصر برخوردار بوده است، ماموران امنیتی و نیروهای پلیس تحت فرمان وزارت کشور به عنوان عوامل سرکوب مردم شناخته شده و هدف انتقاد قرار داشته اند.

پس از برکناری محمد مرسی توسط ارتش مصر نیز، رهبران اخوان المسلمین مسئولیت "کودتا علیه رئیس جمهوری انتخابی" را صرفا به فرمانده کل ارتش نسبت دادند و خواستار برکناری او شدند.

مطالب مرتبط