رای منفی مجلس نمایندگان آمریکا به محدودکردن برنامه تجسس اطلاعاتی

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت نسبی از ادامه برنامه جمع‌آوری اطلاعات تماس‌های تلفنی شهروندان توسط آژانس امنیت ملی این کشور حمایت کرده است.

روز چهارشنبه ۲۴ ژوئیه، ۲۱۷ نماینده در مقابل ۲۰۵ نماینده، به طرحی که برای محدودکردن اختیارات ان اس ای برای جمع‌آوری اطلاعات الکترونیک پیشنهاد شده بود، رای منفی دادند.

رئیس این سازمان جاسوسی الکترونیک آمریکا تلاش بسیاری برای رای‌نیاوردن این طرح کرده بود.

گزارش شده است که کیت الکساندر، نشست‌های جداگانه و پشت درهای بسته با جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا داشته تا جلوی تصویب این متمم را بگیرد.

او پیش‌تر در حمایت از طرح‌های تجسسی آژانس امنیت ملی آمریکا گفته بود آنها کمک کرده‌اند دست‌کم ۵۰ نقشه تروریستی در ۲۰ کشور جهان خنثی شوند.

همچنین کاخ سفید پیش از رای‌گیری به کنگره آمریکا درباره این طرح هشدار داده و خواستار تصویب‌نکردن آن شده بود.

این جلسه رای‌گیری مجلس نمایندگان آمریکا شاهد هم‌گرایی نامعمول محافظه‌کاران و دموکرات‌های لیبرال علیه برنامه‌های تجسسی دولت بود.

پیش‌تر ادوارد اسنودن، تحلیل‌گر سابق آژانس اطلاعاتی آمریکا، سیا، جزئیات برنامه تجسسی ان اس ای را فاش کرده بود.

او در حال حاضر تحت‌تعقیب دولت ایالات متحده است و در مسکو در انتظار پناهندگی به یک کشور به سر می‌برد.

"نقض حقوق شهروندان" یا "لازمه حفظ امنیت"؟

Image caption کاخ سفید و رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا تلاش زیادی برای رای‌نیاوردن این طرح ترتیب دادند

طرحی که در مجلس نمایندگان آمریکا رای نیاورد، بودجه برنامه ان اس ای برای گردآوری اطلاعات کلیه تماس‌های تلفنی که یک یا دو طرف آن در آمریکا باشد را قطع می‌کرد مگر آن‌که این جمع‌آوری اطلاعات، جزئی از تحقیقات به‌خصوصی می‌بود.

این طرح را یک نماینده جمهوری‌خواه، جاستین اماش، در قابل متممی برای طرح بودجه دفاعی آمریکا پیشنهاد داده بود.

او روز چهارشنبه در جریان بحث درباره این متمم، گفت مخالفان آن "از همان ترفندهایی استفاده می‌کنند که هر حکومتی در طول تاریخ برای توجیه زیر پا گذاشتن حقوق شهروندان به کار گرفته است".

به گفته آقای اماش، مخالفان محدودکردن برنامه‌های تجسسی در آمریکا "می‌گویند دولت باید حقوق آمریکایی‌ها را نقض کند تا از ما در مقابل کسانی محافظت کند که از آزادی متنفر هستند".

در سوی دیگر مخالفان این متمم می‌گفتند که این اقدامات برای تلاش‌های آمریکا علیه تروریسم، ضروری است.

مایک راجرز، رئیس جمهوری‌خواه کمیته امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، در مخالفت با آن گفت: "یعنی با گذشت ۱۲ سال، حافظه ما آن‌قدر ضعیف شده است که فراموش کنیم در یازده سپتامبر چه اتفاقی افتاد؟"

میشل باکمن، نماینده جمهوری‌خواهی که همواره به رویارویی با دولت باراک اوباما و سیاست‌های او شناخته شده است، این بار از موضع کاخ سفید حمایت کرد و گفت: "نباید درگیر سخنان غلط شویم. باید با توجه به واقعیت‌هایی که آمریکا را امن نگه می‌دارند، تصمیم بگیریم."

با این حال جیم سنزنبرگر جمهوری‌خواه که خود یکی از نویسندگان قانون امنیتی و اطلاعاتی "پاتریوت" در دوره جورج دبلیو بوش بوده، در موافقت با محدودکردن برنامه‌های ان اس ای گفته "وقت آن رسیده است" جمع‌آوری اطلاعات تلفنی در آمریکا متوقف شود.

با وجود تلاش دولت ایالات متحده علیه این متمم، اکثر نمایندگان دموکرات مجلس آمریکا، یعنی ۱۱۱ نفر در مقابل ۸۳ نفر، به نفع آن رای دادند.

از جمهوری‌خواهان هم ۹۴ نفر به نفع این متمم و ۱۳۴ نفر علیه آن رای دادند.

مطالب مرتبط