آمریکا تحویل چهار جنگنده اف-۱۶ به مصر را عقب انداخت

Image caption از ابتدای سال جاری میلادی، آمریکا ۱۲ جنگنده اف۱۶ به مصر تحویل داده است

آمریکا اعلام کرده که تحویل ۴ هواپیمای جنگنده اف-۱۶ به مصر را عقب انداخته است. در پی سرنگونی دولت محمد مرسی توسط ارتش مصر، بحث‌ها درباره کمک‌های کلان ایالات متحده به این کشور ادامه دارد.

سه هفته پس از سرنگونی دولت محمد مرسی توسط ارتش مصر، جورج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته که چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، در یک گفت‌وگوی تلفنی، فرمانده ارتش مصر را از این تصمیم باخبر کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، وضعیت سیاسی فعلی مصر را دلیل این تصمیم خوانده و گفته که وزارت دفاع آمریکا معتقد است در این شرایط تحویل این ۴ جنگنده، اقدام مناسبی نیست.

در همین روز ٢ مرداد، ۲۴ ژوئیه، با ادامه ناآرامی سیاسی در مصر، فرمانده ارتش این کشور خواستار تظاهرات گسترده در حمایت از نظامیان شده است.

ژنرال عبدالفتاح سیسی، وزیر دفاع و فرمانده عالی ارتش مصر، از مردم خواسته است با برگزاری تظاهرات گسترده در حمایت از نظامیان، اجازه مبارزه موثر با "تروریست و خشونت" را به او بدهند.

قرار بود آمریکا این چهار جنگنده را که بخشی از کمک‌های نظامی آمریکا به مصر است، تا چند هفته دیگر تحویل دهد.

از ابتدای سال جاری میلادی، ۱۲ جنگنده اف-۱۶ به مصر تحویل داده شده و قرار بود ۸ جنگنده دیگر از جمله همین ۴ فروند تا پایان سال به این کشور برسند.

مهرنوش پورضیایی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در واشنگتن، می‌گوید این اولین واکنش مستقیم آمریکا به نقش ارتش در سرنگونی دولت محمد مرسی است.

سه هفته پیش و در پی چند روز تجمع گسترده مخالفان محمد مرسی، ارتش مصر او را از مقام ریاست جمهوری برکنار کرد و اعلام داشت که با تشکیل یک دولت موقت به ریاست و عضویت غیرنظامیان، زمینه اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه را فراهم آورده است.

اگرچه دولت آمریکا آن‌چه در مصر رخ داده است را هنوز کودتا نخونده، اما عقب‌انداختن تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ به مصر، می‌تواند نشانه نارضایتی آمریکا از ناآرامی‌های ادامه‌دار در مصر باشد.

پیش از این مقامات دولتی در آمریکا به بی‌بی‌سی گفته بودند برنامه تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ به مصر تغییری نکرده است.

دو راهی کودتا و تداوم مشارکت نظامی

با گذشت سه هفته از سرنگونی محمد مرسی، دولت آمریکا می‌گوید همچنان در حال بررسی این است که این اقدام، کودتا بوده یا نه.

طبق قوانین آمریکا، کمک نظامی به دولت‌های برآمده از کودتا ممنوع است.

ایالات متحده در حال حاضر سالانه ۱.۳ میلیارد دلار به ارتش مصر کمک می‌کند و قطع این کم‌ها می‌تواند برای این ارتش مشکلات جدی ایجاد کند و معادلات منطقه‌ای را هم تغییر دهد.

در همین حال جورج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، تاکید کرده که ایالات متحده به مشارکت نظامی خود با مصر هم‌چنان پایبند است و آن را "اساس شراکت استراتژیک خود با مصر و ستون ثبات در منطقه" می‌داند.

این سخنگوی پنتاگون می‌گوید تمام اقدامات و مواضع آمریکا بر بازگشت هر چه سریع‌تر مصر به یک دولت برآمده از روندی دموکراتیک متمرکز خواهد بود.

به گفته او مصری‌ها باید بدانند هم‌زمان که به حل مشکلات و عبور از این دوران دشوار ادامه می‌دهند، آمریکا حامی آنها می‌ماند.

در ماه سپتامبر هم رزمایش بزرگ دوسالانه "ستاره درخشان" برگزار می‌شود که اولین بار بعد از امضای پیمان کمپ دیوید با مشارکت آمریکا و مصر آغاز شد و کشورهای دیگر عربی و اعضای پیمان ناتو هم در آن شرکت دارند.

رابطه نظامی سیاسی آمریکا با مصر، رابطه‌ای ۳۴ ساله است که حتی سرنگونی حسنی مبارک، متحد مهم آمریکا در منطقه هم نتوانست تاثیر چندانی بر آن بگذارد. در طول همه این سال‌ها، ۲۲۴ فروند هواپیمای جنگنده اف-۱۶ آمریکایی به مصر تحویل داده شده است.

همزمان ارسال کمک‌های دیگر مثل تانک و قطعات هلیکوپتر ادامه دارد.

مطالب مرتبط