نشر ویدیوی 'پیام مادر' یکی از مخالفان دولت تاجیکستان

Image caption بسیاریها معتقدند که این ویدیو توسط مأموران امنیتی تاجیکستان تهیه و در اینترنت منتشر شده است

در شبکه اینترنت، ویدیویی منتشر شده که تصاویری از مادر داداجان عطاالله، سیاستمدار و روزنامه‌نگار مخالف دولت تاجیکستان را در بر دارد و در آن از او می خواهد به انتقاد از امامعلی رحمان، رییس جمهور این کشور پایان دهد.

در این ویدیو که "وصیتنامه" عنوان دارد و روز چهارشنبه ۲۴ ژوئیه در سایت یاندکس منتشر شد، مجری متن طولانی را خطاب به آقای عطاالله قرائت می‌کند. این متن سرشار از سخنان تند و وصیت و نصیحت به آقای عطاالله است.

در متنی که این مجری قرائت می‌کند، از جمله از قول مادر ۸۳ ساله داداجان عطاالله پسر او نکوهش شده و از او خواسته شده که موضع خود را در قبال دولت تاجیکستان عوض کند و دست از نقد و انتقاد پرزیدنت رحمان بردارد.

بسیاری‌ها معتقدند که این ویدیو توسط مأموران امنیتی تاجیکستان تهیه و در اینترنت منتشر شده است. هفته‌ پیش گزارش شده بود که رئیس شهرستان واروی ناحیه پنجکنت با سه مأمور دیگر دولتی به خانه مادر داداجان عطاالله رفته و او را بازپرسی کرده‌اند. آنها از جمله از او خواسته‌اند که فرزندش را به تاجیکستان دعوت کند.

خبرگزاری "آزادگان" از قول یکی از پیوندان آقای عطاالله نوشت: "آنها در اول فقط مادر داداجان را دیدن می‌خواستند. بعد پرسیدند که اگر می‌خواهد فرزندش به وطن برگردد، همین جمله را تکرار کند. مادرش هم گفت، می‌خواهد، فرزندش بیاید."

پیوندان آقای عطاالله همچنین خبر داده بودند که یک کارمند تلویزیون محلی در پنجکنت با دوربین فیلمبرداری به خانه مادر او رفته و تصاویری از او برداشته است. در ویدیوی منتشرشده به نام "وصیتنامه" ظاهراً از همین تصاویر استفاده شده است.

Image caption داداجان عطاالله خواستار برکناری پرزیدنت رحمان از راه اعتراضات عمومی شده است

پخش این ویدیو تنها اقدامی نیست که در واکنش به انتقادات شدید آقای عطاالله از دولت تاجیکستان، به ویژه شخص رئیس جمهور، در شبکه تلویزیونی ک+ (شبکه تلویزیونی مستقل در مسکو) علیه این سیاستمدار روزنامه‌نگار مخالف دولت انجام می‌شود. قبلاً، افراد طرفدار امامعلی رحمان صفحات تقلبی در باره او و مادرش در شبکه فیسبوک باز کرده بودند.

در صفحه تقلبی مربوط به آقای عطاالله تصاویر تحریف شده او توسط فوتوشاپ منتشر شد. اما با شکایات متعدد کاربران فیسبوک این صفحات تقلبی حذف شد. همچنین افرادی هستند که در شبکه‌های اجتماعی این روزنامه‌نگار مخالف دولت و رهبر جنبش "وطندار"را نفرین و با سخنان تند ملامت می‌کنند.

بیشتر این افراد را که هویتشان معلوم نیست، کاربران فیسبوک "داو‌طلب" لقب داده و اشاره‌ می‌کنند که این افراد مأموران امنیتی هستند که برای سرکوب مخالفان امامعلی رحمان در فضای مجازی بسیج شده‌اند. گروه‌های "داو‌طلب" تا کنون رهبران احزاب و گروه‌های دیگر مخالف، از جمله حزب نهضت اسلامی و حزب سوسیال-دموکرات را نیز هدف قرار داده‌اند.

منابع آگاه می‌گویند که دولت تاجیکستان میلیون‌ها دلار برای افزایش محبوبیت امامعلی رحمان در آستانه انتخابات و آنچه "جنگ اطلاعاتی" علیه مخالفان نامیده شده، صرف می‌کند تا پیروز‌ی او را در انتخابات آینده تأمین کند.

کارزار توهین و اهانت به داداجان عطاالله در شبکه‌های اجتماعی پس از آن که او پاره‌های فیلمی در باره جشن عروسی رستم امامعلی، پسر رئیس جمهور تاجیکستان را در تلویزیون "ک+" پخش کرد، شدت گرفت.

Image caption تلاشهای مقامات تاجیک برای بازداشت داداجان عطاالله تا کنون بی‌نتیجه بوده است

در این برنامه او آقای رحمان را به نقض قوانین و فساد گسترده و تبدیل کشور به یک کارگاه خانوادگی طی دو دهه ریاستش متهم کرد و خواستار برکناری او از راه اعتراضات عمومی شد.

پخش این ویدیو اثرات جدی بر افکار عمومی گذاشته و در سطوح دولت نیز همگان "صحبت از این ویدیو" می‌کنند. از سوی دیگر، تلاش‌های مکرر دولت تاجیکستان برای بازداشت داداجان عطاالله تا کنون نتیجه‌ای نداده است.

ناظران می‌گویند که هدف مأموران دولتی از بازپرسی و آزار و اذیت مادر داداجان عطاالله واداشتن این روزنامه‌نگار منتقد امامعلی رحمان به سکوت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است.

به گفته یک دیپلمات غربی که نخواست نامش افشا شود، آزار و اذیت این زن سالمند نقض آشکار حقوق بشر محسوب می‌شود که دولت تاجیکستان به زودی وادار خواهد شد برای این کار توضیحاتی به جامعه بین‌المللی ارائه بدهد.

داداجان عطاالله موسس و سردبیر یکی از نخستین روزنامه های خصوصی در تاجیکستان موسوم به "چراغ روز" در اوایل دهه ۱۹۹۰ است.

بعد از به قدرت رسیدن حکومت تحت رهبری امامعلی رحمان در تاجیکستان در سال ۱۹۹۲ سردبیر این نشریه به تبعید خودخواسته به خارج از تاجیکستان رفت.

آقای عطاالله یکی از سرسخت ترین منتقدان و مخالفان آقای رحمان است که فعالیت روزنامه نگاری اش را چند سال پیش متوقف کرد و با تاسیس سازمانی موسوم به "وطندار" به فعالیت های سیاسی پرداخت.

مطالب مرتبط