دادستان نظامی آمریکایی می‌گوید افشاگر ویکی‌لیکس در پی شهرت بوده است

Image caption این سرباز ۲۵ ساله ممکن است به حبس ابد محکوم شود

یک دادستان نظامی در آمریکا می‌گوید بردلی منینگ در طلب نام و شهرت به کشور خود خیانت کرده است.

این سرباز آمریکایی سه سال پیش، ۷۵۰ هزار سند نظامی و دیپلماتیک را در اختیار گروه افشاگر ویکی‌لیکس قرار داد.

اشدین فاین، دادستان نظامی، در نطق پایانی خود در دادگاه این سرباز آمریکایی که روز پنج‌شنبه ۲۵ ژوئیه، ۳ مرداد برگزار شد، همچنین گفته است که آقای منینگ می‌دانسته شبه‌نظامیان القاعده هم به این اسناد دست پیدا خواهند کرد.

این دادستان نظامی، دفاعیه وکلای بردلی منینگ که او را یک جوان آشفته و متوهم خوانده‌اند، رد کرده و گفته است اقدام این سرباز ۲۵ ساله که در آن‌زمان در عراق به عنوان تحلیل‌گر اطلاعاتی ارتش آمریکا کار کرده، سوءاستفاده از اعتماد بوده است.

آقای منینگ زمستان سال گذشته در جریان جلسه استماع دادگاه گفته بود این مستندات را برای برانگیختن بحث عمومی درباره سیاست نظامی و سیاست خارجی ایالات متحده افشا کرده است.

"درس عبرت"

Image caption آقای منینگ در جلسه استماع دادگاه گفته بود این مستندات را برای برانگیختن بحث عمومی درباره سیاست نظامی و سیاست خارجی ایالات متحده افشا کرده است

افشاگری‌های ویکی‌لیکس، بزرگ‌ترین افشاگری شمرده می‌شود و پرونده محاکمه متهم آن نیز بزرگ‌ترین پرونده مرتبط با درز اطلاعات محرمانه دولت ایالات متحده است.

تحلیلگران می‌گویند حکم این دادگاه که صدور آن فقط به عهده قاضی است، می‌تواند بر افشاگران و درز دهندگان اطلاعاتی در آینده تاثیر عمده‌ای داشته باشد.

محاکمه آقای منینگ در پادگان "فورت مید" ایالت مریلند برگزار می‌شود که مقر سازمان امنیت ملی، بزرگ‌ترین سازمان جاسوسی آمریکاست.

دادستان‌ها می‌گویند این سرباز آمریکایی با درز اطلاعاتی به گروه ویکی‌لیکس، آگاهانه اطلاعات محرمانه را در اختیار دشمن قرار داده چرا که گروه‌هایی مانند طالبان و القاعده هم در اینترنت به اسناد افشا شده، دست پیدا کرده‌اند.

با این همه وکلای مدافع می‌گویند دولت هیچ سندی برای اثبات این مدعای خود ارائه نکرده است.

بردلی منینگ در مجموع با ۲۱ اتهام مواجه است. او به ارتکاب ۱۰ قلم از این اتهامات اعتراف کرده است.

آقای منینگ پذیرفته است که منبع درز اطلاعاتی ویکی‌لیکس بوده اما می‌گوید قصد ضربه‌زدن به امنیت ملی را نداشته است.

لیبرال‌ها در آمریکا بردلی منینگ را قهرمان می‌دانند و معتقدند او جوان شجاعی است که کشته‌شدن غیرنظامیان در عراق و افغانستان را افشا کرده است.

با این همه دولت آمریکا می‌گوید افشاگری او ضربه سنگینی به منافع ملی کشور و حیثیت دیپلماتیک آن زده است.

"کمک به دشمن"

Image caption یک قاضی آمریکایی حکم داده است که در جریان بازداشت، با آقای منینگ بدرفتاری شده

پنج‌شنبه هفته پیش، ۱۸ ژوئیه، ۲۷ تیر، قاضی این دادگاه نظامی درخواست وکلای بردلی منینگ را برای کاهش اتهامات او نپذیرفت.

موکلان آقای منینگ از قاضی خواسته بودند جدی‌ترین اتهام او یعنی "کمک به دشمن" را از فهرست اتهامات موکلشان حذف کند چرا که به گفته آنها "هیچ دلیلی حاکی از کمک او به دشمن وجود ندارد."

به این ترتیب قاضی با رد این درخواست عملا با محاکمه افشاگر ویکی‌لیکس بر اساس سنگین‌ترین اتهام او موافقت کرده است که می‌تواند حکم حبس ابد داشته باشد.

بردلی منینگ در مه ۲۰۱۰ در حالی که در عراق در حال خدمت بود، بازداشت شد. او چند هفته را در سلولی در پایگاه نظامی آمریکا در کویت گذراند.

پس از آن به زندانی با حداکثر تمهیدات امنیتی در ایالت ویرجینیا آمریکا منتقل شد و حدود ۹ ماه را در آن‌جا گذراند.

او ۲۳ ساعت از روز را در سلول کوچکش زنجیر می‌شد و برای شب‌های متمادی باید عریان می‌خوابید.

یک قاضی آمریکایی حکم داده است که در جریان بازداشت با آقای منینگ بدرفتاری شده و به همین خاطر حکم نهایی دادگاه او هرچه باشد، ۱۱۲ روز از مدت آن کم می‌شود.

مطالب مرتبط