حکم قضایی بازداشت محمد مرسی به اتهام 'همکاری با حماس' صادر شد

هواداران مرسی
Image caption طرفداران مرسی در اعتراض به برکناری او به خیابان‌ها آمده‌اند

حکم قضایی بازداشت رئیس جمهوری برکنار شده مصر صادر شده است.

روز جمعه، ٤ مرداد (٢٥ ژوئیه)، قاضی تحقیق پرونده اتهامی محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر، دستور داد تا وی برای انجام تحقیقات در ارتباط با اتهام همکاری با گروه های خارجی در سازماندهی حمله به یک زندان در مصر بازداشت شود.

قاضی تحقیق خواسته است تا محمد مرسی به مدت پانزده روز دیگر در بازداشت باقی بماند و هدف از تمدید دوره بازداشت را، تحقیق پیرامون اتهام همکاری او با گروه اسلامگرای حماس در "حمله به زندان وادی النطرون" و فرار چند هزار تن از افراد محبوس در این زندان عنوان کرده است.

این واقعه در روز ٣٠ ژانویه سال ٢٠١١ و در جریان تظاهرات اعتراضی علیه حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر روی داد و تعدادی از اعضای زندانی اخوان المسلمین، از جمله آقای مرسی، موفق به فرار شدند.

در زمان حکومت حسنی مبارک، زندان وادی النطرون محل نگهداری زندانیان اسلامگرا از جمله فعالان جنبش اخوان المسلمین بود. آقای مرسی به عنوان رهبر حزب آزادی و عدالت، وابسته به اخوان المسلمین، در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٢ شرکت کرد و در مرحله دوم انتخابات، پیروز شد.

در قوانین مصر، ارتباط با یک گروه خارجی در فعالیت‌های امنیتی داخلی از مصادیق خیانت به کشور و از جرایم سنگین کیفری محسوب می‌شود.

پس از برکناری محمد مرسی توسط ارتش مصر در روز ٣ ژوئیه، برخی از مخالفان اخوان المسلمین گفتند که حمله به زندان وادی النطرون و فرار زندانیان در ژانویه ٢٠١١ با همکاری جنبش حماس و گروه حزب الله لبنان صورت گرفت و آقای مرسی در این ماجرا، نقش اصلی را ایفا کرد.

در پی انتشار خبر صدور حکم بازداشت محمد مرسی، سامی ابوزهری، سخنگوی جنبش حماس، اتهام همکاری رئیس جمهوری برکنار شده مصر با این سازمان را به شدت تکذیب کرد.

سامی ابوزهری گفت که مردم مصر این اتهام را باور نمی کنند و افزود "ما از دولت مصر می خواهیم تا اگر مدارکی حاکی از دخالت حماس در امور داخلی آن کشور را در اختیار دارد، این مدارک را منتشر کند."

"جنبش مقاومت" و تظاهرات اعتراضی

وی گفت که "هدف از اینگونه اتهامات، رویگردان کردن مردم مصر از مساله فلسطین و مقاومت و تلاش برای کشاندن حماس به صحنه مناقشات داخلی مصر است."

Image caption مخالفان مرسی در پاسخ به دعوت فرمانده عالی ارتش در تظاهرات روز جمعه شرکت کرده اند

سخنگوی حماس از اتحادیه عرب خواست تا به مسئولت خود عمل کند و مانع از تحریک علیه "جنبش مقاومت" شود.

روز شنبه گذشته هم دفتر دادستان کل مصر اعلام کرد که درباره شکایات مطرح شده علیه محمد مرسی و اعضای گروه اخوان المسلمین تحقیق می‌کند.

در بیانیه دفتر دادستان کل مصر در مورد اتهامات علیه آقای مرسی از جاسوسی، تحریک و کشتار معترضان، حمله به پست‌های بازرسی ارتش و خسارت به اقتصاد کشور نام برده شد هر چند مشخص نیست که چه کسانی علیه رئیس جمهوری برکنار شده اعلام جرم کرده اند.

محمد مرسی روز ٣ ژوئیه در پی کودتای ارتش مصر از ریاست جمهوری برکنار شد و از وضعیت و محل نگهداری او خبری منتشر نشده هر چند مقامات دولتی اطمینان داده‌اند که وی در سلامت کامل است و از او محافظت به عمل می‌آید.

از زمان برکناری آقای مرسی، طرفداران گروه اسلامگرای اخوان المسلمین به تجمع‌های اعتراضی و تظاهرات در نقاط مختلف مصر ادامه داده و خواستار بازگشت او به قدرت شده‌اند.

Image caption حضور نیروهای دولتی در شهرها محسوس است

روز چهارشنبه، ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده عالی ارتش مصر، در سخنانی از مردم مصر خواست تا با برگزاری تظاهرات گسترده در این جمعه، حمایت خود را از ارتش ابراز کرده و به او "مجوز و فرمان" مقابله با "تروریسم و خشونت" را بدهند.

وی مشخص نکرد که چه کسانی را عامل تروریسم و خشونت می‌داند اما طرفداران ارتش از گروه اخوان المسلمین به عنوان "تروریست" نام برده‌اند.

در پی درخواست فرمانده ارتش، گروه اخوان المسلمین نیز از مردم دعوت کرد در حمایت از محمد مرسی دست به تظاهرات بزنند. گزارش‌های اولیه از مصر حاکی از آن است که با آغاز تظاهرات موافقان و مخالفان رئیس جمهوری برکنار شده در روز جمعه، بین آنها درگیری‌هایی روی داده است.

به گزارش خبرنگاران، حضور نیروهای نظامی و انتظامی در نقاط حساس شهر قاهره کاملا محسوس است.

مطالب مرتبط