بازداشت پدر یک زندانی 'شکنجه شده' در خجند

مهمراد آدینه
Image caption مهمراد آدینه ساعاتی پیش در شهر خجند بازداشت شده است

مأموران پلیس در شمال تاجیکستان پدر یک زندانی را که در پی انتشار ویدیوی شکنجه محبوسان در زندانهای این کشور محاکمه می‌شود، بازداشت کرده است.

مهمراد آدینه همزمان از مسئولان کمیته دفاع از حقوق محبوسان و مبارزه با شکنجه ائتلاف برای دموکراسی و جامعه مدنی، یک سازمان مدافع حقوق بشر در تاجیکستان به شمار می‌رود.

به گفته شاهدان عینی، آقای آدینه که به منظور شرکت در محاکمه دادگاهی پسرش سنت‌الله رضایف به شهر خجند رفته بود، ساعاتی قبل بازداشت شد.

امیرعلی اکرامزاده، یکی از شاهدان عینی و برادر همزه اکرامزاده، محبوسی که ماه سپتامبر سال گذشته در یکی از زندانهای شهر دوشنبه کُشته شد، روز جمعه 26 ژوئیه در صحبتی تلفنی به بی بی سی گفت که مأموران پلیس آقای آدینه را پیش چشم او بازداشت کردند.

وی گفت: "ما در نزد توقفگاه ماشینهای بازداشتگاه موقتی شهر خجند می‌ایستادیم که یک ماشین دارای شیشه‌های سیاه (دودی) آمد و دو نفر از آن بیرون آمدند. آنها خود را کارمندان شعبه ششم پلیس معرفی کرده و از آقای آدینه خواستند که همراه آنها رود. او رد کرد، سپس آنها دستان وی را تاب داده، اجباراً سوار ماشین کردند و با خود بردند."

در همین حال، ابوبکر قلمت اف، وکیل مدافع پسر زندانی آقای آدینه، می‌گوید که مهمراد آدینه در حال حاضر در بنای دادستانی شهر خجند قرار دارد و از سوی بازرسان بازپرسی می‌شود.

آقای قلمت اف افزود: "به من گفتند که او را با درخواست دادستانی نظارت بر اجرای حکم در زندانها به طور اجباری به این مؤسسه آوردند. من قانونی و یا غیرقانونی بودن این عمل را بعد از صحبت با آقای آدینه شرح می‌دهم."

آقای قلمت اف گفت، طوری که مسئولان بخش دادستانی نظارت بر اجرای حکم در زندانها به او توضیح داده‌اند، این نهاد مهمراد آدینه را برای بازپرسی احضار کرده بود، اما آقای آدینه این دستور را نادیده گرفته است.

اما آقای آدینه گفته است که هیچ گونه دستور کتبی برای حاضر شدن در اداره دادستانی را قبلاً دریافت نکرده است. وی چندی قبل برای شرکت در محاکمه دادگاهی پسرش به شهر خجند رفته و در جریان محاکمه این پرونده شرکت داشت.

سنت‌الله رضایف و صدرالدین تاش اف، دو محبوس که سال گذشته از دوشنبه به زندان شهر خجند منتقل شده بودند، به دادن "گواهی بردروغ" و "نامرتب ساختن فعالیت مؤسسه اصلاحی" متهم شده‌اند.

ویدیوی شکنجه شش زندانی که آقایان رضایف و تاش اف هم از جمله آنان هستند، در اواخر سال میلادی گذشته در سایت یوتیوب منتشر شد. در این ویدیو که توسط تلفن همراه ثبت شده است، شش زندانی اندامهای ضرب‌خورده خود را به نمایش گذاشته و مدعی شده بودند که آنها مورد لت و کوب کارمندان زندان قرار گرفته‌اند.

انتقال زندانیان از دوشنبه به خجند که اعتراضات گسترده‌ای را از سوی پیوندان زندانیان به دنبال داشت، پس از مرگ همزه اکرامزاده، یک زندانی دیگر، در پاییز سال گذشته صورت گرفت. اهل خانواده اکرامزاده زندانبانها را به قتل او متهم کرده‌اند، اما مقامات این ادعا را رد می‌کنند.

در ویدیوی منتشرشده برخی از زندانیان اعلام کردند که همزه اکرامزاده در اثر شکنجه مسئولان زندان شماره یک شهر دوشنبه کُشته شده است. این زندان در محلی نزدیک به اقامتگاه رئیس جمهوری تاجیکستان در شهر دوشنبه واقع است.

اما دادستانی گفته است که شش محبوس ظاهرشده در ویدیو با مشورت صدرالدین تاش اف و سنت الله رضایف "همدیگر را مورد لت و کوب قرار داده و برای بدنام کردن مقامات" این ویدیو را با ادعاهای "دروغین" به بیرون فرستاده‌اند.

مقامهای دادستانی همچنین مهمراد آدینه، پدر سنت‌الله رضایف را به انتشار این ویدیو در سایتهای اینترنتی متهم کرده‌اند. اما آقای آدینه این اتهام را رد کرده و گفته است که این ویدیو توسط یک مدافع حقوق بشر به بیرون درز کرده است.

برخی از مدافعان حقوق بشر بین‌المللی نشر ویدیوی زندانیان شکنجه شده تاجیک را "بسیار تکان‌دهنده" توصیف کردند. به گفته آنها، این ویدیو بیانگر فجایعی است که همه‌روزه پشت میله‌های زندان در تاجیکستان می‌گذرد.

مطالب مرتبط